Неділя 25 вер. 2022
Вівторок, 20 вер. 2022 Автор
Однією з найнезвичайніших природоохоронних дат є Ніч кажанів, яку відзначають в ніч з 20 на 21 вересня.
З 1997 року це загальноєвропейська природоохоронна акція, в якій беруть участь усі країни, що є сторонами Угоди про збереження кажанів у Європі – EUROBATs (діє з 1991 pоку, ратифікована Верховною Радою України 19 травня 1999 року).
 
Кажан
 
Мета Угоди – узгодження дій, розроблення і впровадження європейськими державами спільних заходів щодо збереження кажанів та місць їхнього перебування. Одним з пріоритетів діяльності в рамках Угоди є підвищення рівня обізнаності населення стосовно важливості збереження кажанів.
 
Кажани 2
 
Кажани – дуже незвичні ссавці, будова тіла яких дозволяє їм літати. Їхні крила підтримуються довгими та дуже сильно розвиненими передніми кінцівками. Також кажани мають вузький хвіст, який обтягнутий літною перетинкою. Довжина цього хвоста дорівнює довжині голови ссавця.
 
Кажани в печері
 
Кажани в печері
 
У світі існує близько 900 видів кажанів, і вони становлять майже одну чверть усіх сучасних видів ссавців. Хоча кажани досить поширені, у регіонах з інтенсивним розвитком промисловості і сільського господарства чисельність їхніх популяцій катастрофічно зменшується, і багато видів зараз знаходяться на межі зникнення.
На території України всі види рукокрилих занесені до Червоної книги України та потребують охорони. Міжнародна ніч кажанів проводиться з 2001 року в більш, ніж 60 країнах.
Експерти Всеукраїнської екологічної ліги зазначають, що внаслідок повномасштабної військової агресії росії екосистеми України зазнають нищівного впливу, під загрозою зникнення опинились рідкісні види рослин і тварин, зокрема і кажани. Всеукраїнська екологічна ліга закликає міжнародні природоохоронні організації долучитись до зупинення російського агресора задля збереження біорізноманіття, задля майбутнього!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
Понеділок, 19 вер. 2022 Автор
19 вересня о 00:20 російські військові здійснили обстріл промислової зони Південноукраїнської атомної електростанції (ПАЕС). Потужний вибух стався всього за 300 м від реакторів ПАЕС. Ударною хвилею пошкоджено понад 100 вікон будівель. 
Наслідки обстрілу Південноукраїнської АЕС
 
Наслідки обстрілу Південноукраїнської АЕС
 
Відключився один з гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу. Також, відключилися три високовольтні лінії електропередачі.
 
Південноукраїнської АЕС
 
Обстріл Південноукраїнської АЕС
 
Акти ядерного тероризму російських окупантів загрожують усьому світові.
Всеукраїнська екологічна ліга вимагає від Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) більш рішучих дій для спільних дій у подоланні агресора та ядерного терориста – Російської Федерації. Першочерговим завданням є закриття повітряного простору над Україною!
Джерело: державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"», мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
П'ятниця, 16 вер. 2022 Автор
Міжнародний день охорони озонового шару Землі (INTERNATIONAL DAY FOR THE PRESERVATION OF THE OZONE LAYER) був проголошений Генеральною асамблеєю ООН в 1994 році і відзначається 16 вересня на згадку про день підписання Монреальського протоколу.
Основною метою відзначення цього дня є запобігання руйнуванню озонового шару в результаті антропогенних дій.
Озоновий шар – це газовий шар у верхніх шарах атмосфери (стратосфері), що складається з особливої форми кисню – озону.
 
Озоновий шар
 
Озоновий шар
 
Втрата озонового шару стратосфери, який захищає усе живе на Землі від згубної дії ультрафіолетового випромінювання сонця, вважається однією з головних глобальних екологічних проблем, з якими світова спільнота ввійшла у нове тисячоліття.
 
Озон
 
Озон
 
16 вересня 1987 року в Монреалі (Канада) відповідно до Віденської конвенції був розроблений Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар, який був підписаний і набув чинності 1 січня 1989 року. В рамках цього протоколу вдалося заборонити виробництво і вжиток 100 видів хімікатів, що руйнують озоновий шар. Мета документу – спрямувати дії країн на захист озонового шару за допомогою скорочення (або припинення) виробництва і споживання деяких хімічних речовин, які руйнують озоновий шар.
Україна у 1985 році підписала, а наступного року ратифікувала Віденську конвенцію, а 20 вересня 1988 року приєдналася до Монреальського протоколу.
Всеукраїнська екологічна ліга упродовж 25 років своєї діяльності проводить тематичні дослідження, круглі столи, обласні організації ВЕЛ проводили акції, зокрема акція «Збережи озоновий шар та зелені насадження. Збережи своє майбутнє».
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
Понеділок, 05 вер. 2022 Автор
Більше тижня тривають пожежі на торфовищах у Київській області. Станом на 5 вересня існують два осередки загоряння торфу в с. Соснівка та смт Димер Вишгородського району, два – у с. Красний Ріг і смт Гостомель Бучанського району, та один осередок торф’яної пожежі в с. Нові Безрадичі в Обухівському районі.
Особливістю горіння торф’яників є здатність розгорятись та поширюватись протягом тривалого періоду часу – місяцями.
 
Горіння торфовищ 1
 
В результаті торф’яних пожеж згорає майже в 10 разів більше біологічної маси, в порівнянні з лісовими пожежами. Це призводить до пірогенної деградації ґрунтів, що означає втрату родючих земель. Під час горіння в атмосферу виділяється значна кількість диму та токсичних газів, «парникові» хімічно активні гази CO2 (діоксид вуглецю), NO (окис азоту), SO2 (діоксид сірки) органічні сполуки NH3(аміак), H2CO (формальдегід), C2ОH12 (бензапірен), феноли, альдегіди) та інші сполуки.
Зберігається дуже високий ризик інтоксикації людей, які живуть поблизу осередків загоряння або тих, які знаходяться в зоні задимлення. Оскільки торф не горить, а тліє, під час пожежі торфовища виділяється величезна кількість диму. Цей дим може перевищувати густоту повітря в 10 разів, через що він піднімається у верхні шари атмосфери і залишається на висоті до 2-5 метрів, на рівні дихання людини. Але окрім шкідливих сполук в атмосферному повітрі, пожежі забруднюють ще й ґрунтові води.
Експерти Всеукраїнської екологічної ліги рекомендують жителям столиці та Київської області:
– зачинити вікна в приміщеннях;
– за можливості зменшити час перебування на вулиці;
– пити багато води.
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
Середа, 07 вер. 2022 Автор
7 вересня 2020 року світ вперше відзначив Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба.
Ця екологічна дата встановлена Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 19 грудня 2019 року, щоб привернути увагу до проблеми якості повітря.
Забруднення повітря є надзвичайно серйозним екологічним ризиком для здоров’я людини і другою найбільш поширеною причиною смерті від неінфекційних захворювань після куріння тютюну.
Небо над пшеничним полем
 
Небо над пшеничним полем
 
Головною темою Міжнародного дня чистого повітря для блакитного неба в 2022 році для України можна вважати забезпечення потреб у чистому повітрі для кожного, особливо в період військового стану. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року дії окупантів завдають надзвичайних збитків довкіллю, зокрема, через ведення активних бойових дій значного забруднення зазнає атмосферне повітря.
Обстріли об’єктів промисловості та інфраструктури призводять до пожеж, які спричиняють додаткове забруднення повітря, ґрунту та води.
Продукти горіння, які потрапляють у повітря, складаються з токсичних газів і твердих часток.
Під час детонації ракет та артилерійських снарядів утворюється низка хімічних сполук: вуглекислий газ (CO2), чадний газ (CO), водяна пара (H2O), бурий газ (NO), закис азоту (N2O), діоксид азоту (NO2), формальдегід (CH2О), пари ціанистої кислоти (HCN), азот (N2), а також велика кількість токсичної органіки.
російські окупанти здійснюють обстріли нафтобаз та об’єктів хімічної промисловості. Експерти Всеукраїнської екологічної ліги зазначають, що пожежі на нафтобазах несуть величезну загрозу для довкілля та здоров’я населення.
 
Пожежа на нафтобазі в м. Лисичанськ
 
Пожежа на нафтобазі в м. Лисичанськ
 
Найбільшу небезпеку становлять сажа, сірчана кислота та продукти окислення нафти, які виділяються при згоранні нафтопродуктів. Чорний дим на місці пожежі свідчить про те, що частинки сажі великі, тож вони швидше випадатимуть на землю. Сажа вважається небезпечним забруднювачем повітря: якщо вона потрапляє до дихальних шляхів людини – може відкладатись у носоглотці, трахеї, бронхах і викликати кашель. Окрім того, до повітря та ґрунтів через пожежу можуть потрапити сірчана кислота та бензопірен, який є канцерогеном.
Всеукраїнська екологічна ліга закликає міжнародні організації долучитися до зупинення російського агресора!
Неділя, 18 вер. 2022 Автор
Внаслідок російського обстрілу 14 вересня руйнувань зазнали гідротехнічні споруди Кривого Рогу. Рівень води в ріці Інгулець значно підвищився, річка вийшла з берегів та почала підтоплювати прилеглі території та 112 приватних будинків. 15–16 вересня внаслідок підтоплення знесло лінію електропередач, понад 700 сімей залишилися без світла. Через зруйновані водопроводи без води залишаються близько 8 тисяч людей.
 
Наслідки виходу річки Інгулець з берегів
 
Вода у річці Інгулець, до якої входять Войнівське, Іскрівське та Карачунівське водосховища, набула червоного кольору. Це відбулося через використання для засипки шлюзів гідротехнічної споруди буту, суглинку та щебня, які містять і гематит. Місцеві активісти ВЕЛ слідкують за розвитком подій.
17 вересня під головуванням заступника міністра захисту довкілля Олени Крамаренко проведено екстрену міжвідомчу нараду з приводу аварійної ситуації надзвичайного характеру, яка призвела до забруднення річки Інгулець. Представники міністерства, ДЕІ, місцевих органів влади, науковці, громадськість обговорили ситуацію, заслухали результати лабораторних досліджень, сформували конкретні заходи щодо стабілізації ситуації. У нараді взяла участь Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, запропонувала ДЕІ та місцевим органам влади провести інвентаризацію найбільш еколого-небезпечних техногенних об’єктів, науковцям розробити практичні рекомендації щодо адекватних дій для локалізації/ліквідації ймовірних аварій, міністерству створити із застосуванням засобів цифровізації джерело інформування населення про загрози техногенного характеру, ОДА, міністерствам і відомствам вжити невідкладних заходів щодо організації системи моніторингу на регіональному та державному рівнях.
Всеукраїнська екологічна ліга наголошує, що ситуація з річкою Інгулець відображає, у значній мірі, рівень еколого-техногенних загроз для всіє нашої країни в умовах російської агресії. І як наші славні захисники на фронті дають відсіч ворогу, так і ми всі маємо докладати усіх зусиль для захисту людей , інфраструктури та довкілля.
Все для нашої Перемоги! Слава Україні!
Всеукраїнська екологічна ліга вітає Національний природний парк «Голосіївський» з 15-ю річницею створення!
НПП «Голосіївський» – це єдиний у Європі національний природний парк, розташований на території мегаполісу. Парк загальною площею 10988,14 га повністю знаходиться в межах м. Києва. Він має тривалу і складну історію заповідання, оскільки понад 10 років природоохоронці вимагали від влади рішення про підвищення статусу цієї зеленої зони.
 
Весна в Голосівському НПП
 
Весна в НПП "Голосіївський"
Голосіївський НПП
 
Емблема НПП "Голосіївський"
Голосіївський НПП 3
 
Ландшафти НПП "Голосівський"
 
Парк складений кількома територіально роз’єднаними лісовими масивами, розташованими у південній частині міста Києва. За характером природних комплексів територія парку належить до лісостепової зони. Основну площу парку займають ліси – 4232,8 га (більше 90% території), болота – 66,2 га і водойми – 45,9 га.
На території Голосіївського лісу і Голосіївського парку ім. Максима Рильського в північній частині НПП є три каскади ставків, що знаходяться в долинах струмків Горіховатський, Дідорівський і Китаївський. На території заказника «Лісники» в південній частині НПП є досить велике озеро напівприродного походження Шапарня (36 га), а також розгалужена система лісових водотоків і боліт у заплаві річки Віти.
 
Один з Китаєвських ставків
 
Один з Китаєвських ставків
 
Грабовий ліс восени
 
Грабовий ліс восени
 
У складі флори парку виявлено 650 видів вищих судинних рослин, 118 видів мохоподібних і більше 60 видів афілофороїдних грибів. Деякі з цих видів мають охоронний статус міжнародного, державного або регіонального рівня. Так, із судинних рослин, що зростають на території парку, 5 видів занесені до Додатку І Бернської конвенції, 1 вид – до Європейського Червоного списку, 24 види – до Червоної книги України і 29 видів є регіонально рідкісними.
 
Учасники програми Екологічними стежками рідної України 1
 
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України"
 
Учасники програми Екологічними стежками рідної України 2
 
 
Учасники програми "Екологічними стежками рідної України" на екологічній стежці
 
Учасники програми Екологічними стежками рідної України 5
 
Надзвичайно цінним та різноманітним є тваринний світ парку. На території НПП «Голосіївський» виявлено 31 вид наземних молюсків, 190 видів комах і 181 вид хребетних тварин (з них кісткових риб – 21, земноводних – 10, плазунів – 6 видів, птахів – 100, ссавців – 44 види).
Мальовничі озера, пишні ліси, вікові дуби та багато інших красот природи знаходяться під постійним негативним антропогенним впливом.
 
Біле латаття
 
Біле латаття
 
Загрозами для НПП «Голосіївський» є незаконне намивання піску, господарська та приватна забудова, вирубка дерев, стихійні звалища побутового сміття, необлаштовані місця відпочинку та витоптування заповідних ділянок (детальніше на сайті: https://www.ecoleague.net/.../544-pres-konferentsiia-ta...)..
Незаконне природокористування на території НПП знищує природні екосистеми та створює небезпеку для місцевих червонокнижних видів, що є грубими порушеннями режиму заповідності:
Незаконне видобування піску призводить до осипання берегів та зміни режиму річки. Руйнування берегової зони зумовлюють підтоплення, що вкрай негативно впливає на стан заповідної території.
 
Незаконно збудований маєток на території Голосіївського НПП
 
Незаконно збудований маєток на території "Голосіївського" НПП
 
Браконьєрські вирубки лісів зменшують площу зелених насаджень, які виконують важливу функцію очищення повітря та насичення його киснем, що особливо актуально для такого густонаселеного міста як Київ.
Стихійні звалища побутового сміття є сумним наслідком низького рівня природоохоронного світогляду відвідувачів заповідної території.
Військова агресія росії продовжує знищувати унікальні природні ландшафти України. Всеукраїнська екологічна ліга закликає міжнародні природоохоронні організації долучись до зупинення російського агресора, для збереження довкілля, для майбутнього!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет
В умовах війни екологічні проблеми, які не вирішувались роками, створюють надзвичайні ризики для довкілля та здоров’я населення.
Всеукраїнська екологічна ліга наполягає на тому, що в Україні має бути створена дієва, з відповідними повноваженнями Державна природоохоронна інспекція.
У зв’язку з масовим замором риби, який зафіксовано наприкінці минулого тижня у річці Стрижень, що протікає через місто Чернігів, 25 серпня 2022 року під головуванням заступника начальника Чернігівської ОВА Дмитра Іванова відбулося засідання штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушення вимог природоохоронного законодавства на території області.
Під час засідання начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Сергій Жук доповів про результати гідрохімічних аналізів, при чому наголосив, що зниження вмісту розчиненого у воді кисню в річці Стрижень почалося ще наприкінці червня, а станом на 20-22 серпня вміст кисню знизився до критичного рівня менше 1 мг/дм3 при нормованому показнику 4 мг/дм3, що й спричинило масовий замор риби.
Основними причинами різкого зниження вмісту розчиненого у воді кисню є:
• високий температурний режим навколишнього середовища,
• антропогенне навантаження скидами значної кількості ливневих неочищених зворотних вод з території міста та територій промислових підприємств, за відсутності будь якого їх попереднього очищення,
• весняне водопілля, через яке у водному об’єкті опинилася велика кількість риби, яка віднерестилась і відповідно збільшилася її кількість.
За результатами засідання визначено першочергові заходи щодо ліквідації наслідків, а саме :
☑️ збір та утилізація загиблої риби,
☑️ліквідація захаращень для забезпечення постійного протоку води,
☑️Чернігівській міській раді:
- забезпечити здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, що регламентовано статтею 10 Водного Кодексу України.
- відповідно до технологічного регламенту відрегулювати експлуатацію гідротехнічних споруд, що відносяться до річки Стрижень, для забезпечення протоку та покращення гідрохімічного стану водного об’єкта, та проводити щоденне спостереження за результатами здійснених заходів.
Для запобігання повторення ситуації, яка виникає щорічно в цей період, необхідно забезпечити будівництво локальних очисних споруд на зливовипусках у річку Стрижень, особливо «Чорторіївський рівчак», через який відбувається найбільше антропогенне навантаження на водойму.
 
301960555 637927641086620 8143450832402099013 n
 
Мертва риба 
 301609550 637927194419998 4121421287226356252 n
 
 
 
 
 

Сьогодні, 25 серпня 2022 року, через пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, розташованої поруч із Запорізькою АЕС, двічі відключалась остання (четверта) лінія зв’язку ЗАЕС із енергосистемою України – ПЛ-750 кВ ЗАЕС – «Дніпровська».Три інших лінії зв’язку раніше були пошкоджені під час російських обстрілів. Внаслідок цього два працюючих енергоблоки станції відключилися від мережі. Таким чином, дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі – перше в історії станції. Власні потреби АЕС в електроживленні наразі забезпечуються з енергосистеми України через лінію зв’язку ЗАЕС – Запорізька ТЕС. Зауважень до роботи автоматики і систем безпеки наразі немає. Ведуться пускові операції з підключення одного з енергоблоків до мережі. Відповідно до космічних знімків від 21 серпня 2022 року було визначено, що рф залишила військову техніку та посилила військову присутність на ЗАЕС, російські БТР розташовані у межах 60 метрів від реактора №5. 

російська військова техніка на території ЗАЕС

російська військова техніка на території ЗАЕС (космознімок)

Ситуація на окупованій росією Запорізькій АЕС – це питання безпеки всієї Європи. Всеукраїнська екологічна ліга вимагає більш рішучих заходів від Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) для спільних дій у подоланні агресора та ядерного терориста – російської федерації. Першочерговим завданням є виведення російських окупантів з території ЗАЕС та міста-супутника станції – Енергодару, а також закриття від обстрілів території ядерних об’єктів в Україні!

Джерело: державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"», мережа Інтернет
Фото: мережа Інтернет

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи