Вівторок 05 лист. 2024

6 червня 2023 року о 02:50 російські війська здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС, внаслідок цих терористичних дій окупантів гідротехнічна споруда була повністю зруйнована. Це спричинило одну з найбільших техногенних катастроф в Європі за десятиліття та поставило під загрозу життя тисяч мирних жителів.

447875381 3385017001796797 4450155458118795950 n
російські окупанти спричинили штучний, неконтрольований паводок, який супроводжувався затопленням, підтопленням населених пунктів і руйнуванням нижчерозташованих об’єктів.

pidryv damby 36234
Швидке зникнення води у водосховищі, призвело до загибелі значної кількості риби, безхребетних, молюсків, ракоподібних та рідкісних тварин, які жили на цих територіях. Під загрозою знищення опинились 333 види тварин і рослин, які мають різний природоохоронний статус, та 25 типів оселищ. Затоплення складів хімікатів, сміттєзвалищ, підприємств та житлових масивів призвело до значного забруднення водних потоків токсичними речовинами. До річки Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн мастила.

Слайд6

Тисячі тонн прісної води надходили у Чорне море, водні потоки разом з токсичними речовини, каналізаційними стоками, сміттям, трупами тварин досягли морського узбережжя.

Каховське водосховище після обміління
Через місяць після підриву місцевість довкола водосховища перетворилася на пустелю. Проте вже в квітні 2024 року до водосховища знову почала прибувати вода. За даними супутникових знімків видно, що значна частина раніше осушеної території водосховища була вкрита водою. За майже рік після підриву російськими військовими дамби Каховської ГЕС на 150 тисячах гектарів штучно створеної водойми утворився густі зарості з верби, яка досягає висоти від 2,5 до 3 метрів.

96ba2c2578c2c2c3
Експерти ВЕЛ фіксують екологічні злочини російських окупантів. В перші дні повномасштабної російської збройної агресії в лютому 2022 року окупанти захопили Північно-Кримський канал та Каховську ГЕС (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../2266-mizhnarodnyi-den-dnipra ).
У жовтні 2022 року окупанти замінували дамбу Каховської ГЕС (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../2325-zaminuvannia... ).
У січні 2023 року російські військові пошкодили затворні шлюзи Каховської ГЕС https://www.ecoleague.net/.../2393-obstrily-rosiiskymy... ).
15 червня 2023 року відбулось розширене засідання Наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги «Майбутні перспективи розвитку півдня України: Чи варто відновлювати Каховську ГЕС?». Понад 40 профільних науковців, кваліфікованих фахівців в природоохоронній галузі, громадських активістів та керівників обласних організацій ВЕЛ долучились до зустрічі.

Слайд2
Обговорення цієї складної теми базувалось на основі кращих європейських практик та міжнародних природоохоронних актів у сфері охорони довкілля. Важливий акцент був на Концепції збалансованого розвитку, яка передбачає баланс між трьома основними складовими: економічною, соціальною та екологічною. Також обговорювались ризики для довкілля від відновлення роботи Каховської ГЕС.


Експерти ВЕЛ та залучені науковці висловлюють спільну позицію, яка полягає у врахуванні екологічної складової під час відновлення півдня України за відмови від застарілих технологій та повторного знищення ландшафтів України від затоплення для відновлення «енергетичного монстра» – Каховської ГЕС!

Конвенція про охорону біологічного різноманіття була прийнята 22 травня 1992 року на спеціальній конференції в Найробі (Кенія) і відкрита для підписання 5 червня 1992 року на Конференції Організації Об’єднаних Націй з довкілля та розвитку в Ріо-де-Жанейро, Бразилія (Саміт «Планета Земля»). Верховна Рада України ратифікувала прийняту на Конференції Рамкову Конвенцію про охорону біорізноманіття 29 листопада 1994 року.

1animal1

Цілями конвенції є збереження біорізноманіття, довготривале використання його елементів та справедливий і рівноправний розподіл доходів від використання генетичних ресурсів.
Збереження біологічного різноманіття включає «різноманітність живих організмів з усіх джерел, включаючи, серед іншого, наземні, морські та інші водні екосистеми і екологічні комплекси, частиною яких вони є; це поняття включає в себе різноманітність у рамках виду, між видами і різноманіття екосистем.

2
Конвенція надає широкі рекомендації щодо збереження біорізноманіття на національному рівні та вимагає від країн-учасниць формулювання національних стратегій з біорізноманіття. Вона визнає суверенне право держав розпоряджатися власними біологічними ресурсами та підтверджує принцип попередньої згоди, основаної на інформуванні, перш ніж ресурси можуть бути вивезені з країни. Конвенція стверджує, що біорізноманіття має бути сталим, а розподіл кінцевих вигод між країною-постачальником та країною-одержувачем – справедливим.

cbd

Конвенція пропонує також визначення прав користування та доступу до біоресурсів, що дозволяли б створення ринків генетичних ресурсів, необхідних для подальшого розвитку біотехнологій (статті 3, 8j, 16.5). Від розвитку цих ринків очікуються значні прибутки, які б дозволили фінансувати збереження біорізноманіття та винагородити місцеві громади, у володінні яких знаходяться ресурси.
Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років займається вивченням та охороною біологічного та ландшафтного різноманіття України (Детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../biolohichne-ta-landshaftne...).

351310362 279051707875088 1054919417511497661 n

З початку російської військової агресії під загрозою опинились понад 600 видів тварин та понад 750 видів рослин і грибів в т. ч. занесених до Червоної книги України. російські війська руйнують природні території, які є середовищем проживання рідкісних видів і зникаючих оселищ. російська федерація внесла 130 заповідних територій Криму у міжнародну базу даних природоохоронних територій (WDPA) як «російські природоохоронні території».

351150313 1372022383370554 6943482447569715927 n

Експерти ВЕЛ наголошують на тому, що збереження природних територій та їхнього біорізноманіття є важливим, це є першочерговою задачею навіть під час повномасштабного вторгнення росії та рівнозначне збереженню життя на територіях! ВЕЛ закликає міжнародні природоохоронні організації долучитись до зупинення російської агресії задля збереження біорізноманіття у всеєвропейському масштабі!
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет

Щорічно 5 червня відзначається Всесвітній день охорони навколишнього середовища (World Environment Day).

1020x565 24012

Ця дата – одна з найважливіших подій екологічного календаря – була започаткована Генеральною асамблеєю ООН на 27-й сесії 15 грудня 1972 року і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу. Враховуючи масштаби проблеми та важливість їх вирішення, у структурі ООН була створена нова організація – Програма ООН з навколишнього середовища, під егідою якої і відзначається ця екологічна дата.

У 2024 році головною темою цього дня є відновлення земель, боротьба з опустелюванням, а цьогорічне гасло – «Наша земля. Наше майбутнє. Ми – покоління відновлення».

picture1

Опустелювання і посухи є одними з найбільш серйозних викликів для сталого розвитку країн, спричиняють істотні проблеми екологічного і соціально-економічного характеру.
Відновлення земель є ключовим елементом Десятиліття ООН з відновлення екосистем (2021-2030 рр.) – об'єднуючого заклику до захисту та відродження екосистем у всьому світі, що має вирішальне значення для досягнення Цілей збалансованого розвитку.

maxresdefault
Згідно з Конвенцією ООН про боротьбу з опустелюванням, майже 40% земель планети зазнають деградації, що безпосередньо впливає на половину населення світу. Кількість і тривалість посух зросла на 29% з 2000 року – якщо не вжити термінових заходів, до 2050 року від посух може постраждати понад три чверті населення планети.
Через кліматичні зміни Україна переходить у зону надвисоких температур і погодних катаклізмів. Україна відчула загрозу опустелювання понад 40 років тому, коли в південних областях фіксували піщані бурі, втрату певних видів рослин.

опустеення

Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років займається вивченням питання опустелювання в Україні та проводить тематичні заходи спрямовані на інформування населення, органів влади щодо цього питання.
‼️Повномасштабне російське вторгнення в Україну, яке триває з 24 лютого 2022 року, вже призвело до деградації та знищення унікальних ландшафтів України, завдало масштабної шкоди для економіки та інфраструктури держави. Війна в Україні знищує особливо цінні території та оселища, де існують різні види тварин, що несе загрозу для дикої природи та стійкості екосистем в транскордонному контексті. Експерти та активісти ВЕЛ фіксують злочини російських загарбників проти довкілля.

0 02 0a f1405100
Всеукраїнська екологічна ліга закликає міжнародні природоохоронні організації до зупинення російського агресора задля збереження майбутнього!
Джерела: сайт ВЕЛ, сайт «World Environment Day»
Фото: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет

27 травня 2024 року активісти Чернігівського обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги спільно з КП «Зеленбуд» м. Чернігів провели полив 27 саджанців дуба звичайного, які були висаджені 24 квітня у рамках акції «Шевченко єднає Україну» членами Чернігівського ОО ВЕЛ в урочищі «Маліїв яр» (південно-східна околиця Чернігова, схилова місцевість між вулицями Кропивницького та Олександра Довженка).
ed6a057a 5e35 4454 a705 5aa63e381e08
«Схили Маліївого рову – це унікальна для Полісся термофільна 400-річна діброва, що зазнає антропогенного тиску. Тому з метою підтримання автохтонності урочища було висаджено 27 саджанців дубів на антропогенно змінених ділянках на місці інвазійних дерев клена американського.» – зазначив, Олександр Лукаш, доктор біологічних наук, професор кафедри екології та охорони природи Чернігівського національного університету імені Т. Г. Шевченка, голова Наукової ради Чернігівської ОО ВЕЛ.
29589651 5ccc 4250 9108 a72d6792c8f9
Діймо разом на захисті довкілля!
Команда природничників ЛНУ імені Тараса Шевченка та представників Луганського осередку Всеукраїнської екологічної ліги- організатори квітневої Міжнародної науково-практичної конференції «ННІ ПАН: Дні науки – 2024» долучилися до збору коштів на потреби ЗСУ.????????
Було зібрано та перераховано 3300 гривень на збір ГО «Всеукраїнської екологічної ліги» «ВЕЛ для ЗСУ».
Дякуємо за співпрацю всім хто долучився до збору!
Команда природничників ЛНУ імені Тараса Шевченка та представників Луганського осередку Всеукраїнської екологічної ліги- організатори квітневої Міжнародної науково-практичної конференції «ННІ ПАН: Дні науки – 2024» долучилися до збору коштів на потреби ЗСУ.????????
Було зібрано та перераховано 3300 гривень на збір ГО «Всеукраїнської екологічної ліги» «ВЕЛ для ЗСУ».
Дякуємо за співпрацю всім хто долучився до збору!

Сьогодні діти України страждають від російської збройної агресії. За час повномасштабного вторгнення країни-агресора загинуло 548 українські дитини, понад 1351 – отримали поранення (за інформацією Офісу Генпрокурора України). Сотні тисяч дітей разом з батьками були змушені покинути свої рідні домівки, виїхати з України, рятуючись від війни. З 2014 року росія депортувала понад 1,5 мільйона українських дітей, за оцінкою правозахисників.
За даними правоохоронців, найбільше дітей постраждало в областях: Донецькій — 532, Харківській — 378, Херсонській — 152, Дніпропетровській — 139, Київській — 130, Запорізькій — 108, Миколаївській — 105.
Ці цифри не остаточні, оскільки триває робота з їх встановлення в місцях ведення активних бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

3
Щороку 1 червня в усьому світі відзначають Міжнародний день захисту дітей (International Day for Protection of Children), який був проголошений у листопаді 1949 року в Парижі рішенням сесії Ради Міжнародної демократичної федерації жінок. ООН підтримала цю ініціативу й оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямів своєї діяльності. Цей день покликаний захистити малюків від насильства, голоду, неможливості здобути освіту та медичну допомогу, а також інших проблем та бід, з якими стикаються діти у багатьох країнах світу.

10
В День захисту дітей Всеукраїнська екологічна ліга та Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта» упродовж багатьох років проводять практичні природоохоронні заходи, наукові конференції, круглі столи, просвітницькі заходи для дітей і молоді, присвячені захисту екологічних прав дітей. «Екологічна варта» – єдина національна дитяча громадська організація, що об’єднує дітей і молодь, які спрямовують свої зусилля на захист природи, створюють проєкти, спрямовані на розв’язання екологічних проблем рідного краю.
«Екологічна варта» об’єднує більше 40000 активістів та активісток у всіх регіонах України, це – 100 міських, 120 районних та 145 сільських осередків!

2
За ініціативи ВЕЛ та підтримки ПРООН в Україні у 2016 році було створено Інформаційно-просвітницький центр «Екологічна варта» (с. Виграїв, Корсунь-Шевченківський район, Черкаська область). Сім років поспіль в рамках програми «Екологічними стежками рідної України», яку впроваджував Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА, Центр відвідали діти та вчителі, які знайомляться з природною, культурною та історичною спадщиною Черкащини, відвідують Корсунь-Шевченківський, Стеблів, Канів, Чигирин, Шевченкове, Холодний Яр, навчаються жити у злагоді з природою.
З початком повномасштабної російської агресії діти наражаються на значний ризик бути вбитими, піддаватися жорстокому поводженню або сексуальній експлуатації, бути розлученими з сім’єю. Крім того, багато дітей пережили надзвичайно травматичні події і потребують безпеки, стабільності та психологічної підтримки.

31
Всеукраїнська екологічна ліга розробила і реалізуває проєкт «Психологічна реабілітація в Природі». Зупинимо російську агресію – захистимо майбутнє наших дітей!
Джерела: сайт ВЕЛ
Фото: ВЕЛ

З глибоким сумом повідомляємо, що пішов з життя Валерій Володимирович Добровольський, кандидат технічних наук, доцент кафедри екології Медичного інституту Чорноморського національного університету імені Петра Могили, голова Наукової ради Миколаївської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги.

441875735 1192492112153790 4304915739850654561 n
Він першим очолив департамент екології в Чорноморському національному університеті імені Петра Могили, став ідейним натхненником і рушійною силою розвитку екологічної спеціальності не тільки в університеті, а й для всієї України.
Валерій Добровольський автор понад 200 наукових публікацій і важливих та оригінальних навчальних посібників екологічного напрямку, які використовуються в навчальному процесі, не тільки в ЧНУ імені Петра Могили, а й у інших університетах, був членом-кореспондентом Української екологічної академії наук.
Це велика втрата для нашої організації та української науки. Нехай добрий, світлий спомин про нашого колегу назавжди залишиться у серцях рідних, колег, усіх, хто його знав, любив та шанував.
Завдячуючи його фаховій експертизі і непорушній позиції ми могли довгі роки протистояти наступу енергетиків, які всі роки хотіли піднімати рівень Олександрівського водосховища!
Всеукраїнська екологічна ліга висловлює щирі співчуття рідним та близьким.
Світла пам'ять Валерію Володимировичу!

Закарпатська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги оголошує традиційний еколого-освітній конкурс для дітей та молоді проживаючих в басейнах річок Дунаю, Тиси, Пруту та Сірету!
Вчергове у дітей та молоді України є нагода долучитися до спільго європейського конкурсу і привернути увагу до необхідності раціонального і бережливого ставлення до водних ресурсів!

https://forms.gle/tNo3kLuvhVjSA2d47 

447702509 756092086688814 3030596778500168997 n