English below
Великий блок питань у своїй роботі Всеукраїнська екологічна ліга присвячує вирішенню проблем поводження з відходами.
ВЕЛ є ініціатором та постійним організатором такого масштабного заходу як Національний форум «Поводження з відходами» (перший був проведений у 2013 році, після цього став щорічною подією) – платформа, яка щороку об’єднує науковців, представників органів влади, бізнесу, громадськості та просто зацікавлених громадян для обговорення, пошуку шляхів вирішення критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами на регіональному рівні та у місцевих громадах, формування нормативно-правової бази щодо управління відходами, впровадження природоохоронних ініціатив та проєктів, сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій, сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу, налагодження та зміцнення міжнародного співробітництва, збереження довкілля, впровадження засад збалансованого (сталого) розвитку в Україні.
Активісти Всеукраїнської екологічної ліги займаються громадською інвентаризацією сміттєзвалищ. Також члени Всеукраїнської екологічної ліги були одними із розробників проєкту Закону України щодо заборони використання поліетиленових пакетів.
Всеукраїнська екологічна ліга брала участь у реалізації пілотного проєкту «Нагодуй сусіда» за сприяння Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО ООН) з метою регулювання поводження із залишками харчової продукції та запобігання їх перетворення у харчові відходи, що завдає значний вплив на стан довкілля.
Waste management
The All-Ukrainian Environmental League devotes a large block of issues in its work to solving the problems of waste management.
AUEL is the initiator and permanent organizer of such a large-scale event as the National Forum "Waste Management" (the first was held in 2013, after which it became an annual event) - a platform that annually brings together scientists, representatives of authorities, business, the public and just interested citizens for discussion, search for ways to solve the critical situation in the field of domestic and industrial waste management at the regional level and in local communities, the formation of a regulatory framework for waste management, the introduction of environmental initiatives and projects, the promotion of investment in the field of waste processing, the implementation of environmentally friendly, resource - and energy efficient technologies, promotion of cooperation between state authorities, local governments, public organizations, science, business, establishment and strengthening of international cooperation, preservation of the environment, implementation of the principles of a balanced (sustainable) development in Ukraine.
Відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення (Згідно ЗУ "Про відходи" від 5 березня 1998 року N 187/98-ВР).
Згідно з даними Державного комітету статистики України всього в Україні зосереджено близько 15 млрд тонн відходів.
Позиція ВЕЛ
2020 рік
2019 рік
Поводження з харчовими відходами – глобальна проблема сьогодення (2019 р.)
2017 рік
2016 рік
Позиція ВЕЛ щодо поводження з небезпечними відходами в Україні (2016 р.)
В Україні 6 148 полігонів, з яких паспортизовано лише 2 600. Площа сміттєзвалищ та полігонів складає 7% від всієї території нашої держави і є більшою ніж площа об’єктів природного заповідного фонду України. В Україні 32 984 несанкціонованих звалищ.
Події
2021 рік
2020 рік
Круглий стіл «Мінімізація відходів у продовольчій системі» (17 лютого 2020 р., м. Київ)
2019 рік
Круглий стіл «Харчові відходи: відповідальне споживання» (1 жовтня 2019 р., м. Львів)
Круглий стіл «Харчові відходи: відповідальне споживання» (20 вересня 2019 р., м. Київ)
2018 рік
Громадські консультації "Приєднання України до Мінаматської конвенції" (вересень-жовтень 2018 р.)
2016 рік
2015 рік
2014 рік
2013 рік
Проблеми утворення відходів і поводження з ними є надзвичайно гострими для України. З одного боку, природні ресурси використовують за екстенсивним принципом, що не відповідає принципам сталого (збалансованого) розвитку і призводить до виснаження мінеральних і сировинних запасів. З іншого боку, нераціональне використання ресурсів, застарілі технології й відсутність сфери вторинної переробки сприяють утворенню великих об’ємів відходів, зберігання яких потребує вилучення значних земельних ділянок. Зберігання та накопичення відходів, особливо токсичних, є джерелом тривалого негативного впливу на стан здоров’я людей і якість навколишнього природного середовища.
Стихійне звалище побутового сміття у Прикарпатті
Екологічні проблеми починаються з неприпустимо низької ефективності використання природних ресурсів. Так, за індексом природоємності (8,7) (який є інтегрованим показником споживання енергоносіїв, води, шкідливості викидів для атмосфери тощо) Україна випереджає такі країни, як Росія, Молдова та Польща, не говорячи вже про країни ЄС (для світу цей індекс прийнято за 1,0). Україна належить до країн з найвищими у світі абсолютними і відносними показниками утворення відходів.
Склад непридатних пестицидів у с. Васьковичі Коростенського району (Житомирська область)
За чинною методологією до відходів відносять тільки тверді відходи виробництва та споживання, забуваючи, що речовини, які є забруднювачами атмосферного повітря та водних об’єктів, також є відходами виробництва.
Гострий сигнал
Екологічна «бомба повільної дії» у Одеській області (січень 2019 р.)
Інформаційні матеріали
2019 рік
Всеукраїнська екологічна ліга проводить опитування з теми «Харчові відходи: відповідальне споживання» (вересень 2019 р.)
Небезпека відпрацьованих автомобільних шин
2017 рік
Схеми міністерства екології по фіктивній утилізації небезпечних відходів вбивають природу та загрожують здоров’ю українців (вересень 2017 р.)
Проблеми утилізації медичних відходів в Україні (серпень 2017 р.)
«Паперову» утилізацію небезпечних відходів пропонує ДП «Укреко-ойл» (січень 2017 р.)
Мінприроди України перешкоджає роботі підприємств з утилізації небезпечних відходів (січень 2017 р.)
2016 рік
Фото підбірка "Небезпечні відходи" (2016 р.)
Інтерв'ю з експертами щодо подолання "сміттєвої" проблеми в Україні (2016 р.)
Інтерв'ю з Тетяною Тимочко щодо екологічних проблем сміттєзвалищ в Україні (31.05.16)
2014 рік
Екологічні проблеми поводження з твердими побутовими відходами та шляхи їх розв’язання
Головним «виробником» відходів є гірничодобувні та переробні підприємства, які дають до 88 % всіх відходів. Така маса вторинних продуктів у перерахунку на 1 км2 території України перевищує аналогічний показник для США у шість разів і втричі для держав ЄС.
Регіональні аспекти
2021 рік
Яскравий приклад розв’язання проблем поводження з відходами на місцевому рівні (серпень 2021 р.)
2020 рік
Обговорення Регіонального плану поводження з відходами в Запорізькій області (травень 2020 р.)
2019 рік
Міська влада Тернополя прийняла рішення про введення роздільного сортування побутових відходів (травень 2019 р.)
2018 рік
Розв’язання проблем, пов’язаних з подоланням екологічних та соціальних загроз, які створює підприємство «Радикал», розташоване в межах житлової забудови міста Києва (вересень 2018 р.)
2017 рік
Проблема несанкціонованих сміттєзвалищ на території Одещини (квітень 2017 р.)
Полігон твердих побутових відходів в с. Стадниця (Вінницький район Вінницької області) (квітень 2017 р.)
Публікації
2019
Збірка матеріалів Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»-2019
2018
Збірка матеріалів Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»-2018
Сучасний стан та проблеми поводження з відходами в Україні (Євген Рибальченко, 2018 р.)
Екологічне обґрунтування необхідності рециклінгу відпрацьованих батарейок (Клименко М., Прищепа А., Бєдункова О., 2018 р.)
2017
Проблеми у поводженні з відходами у системі охорони здоров’я (Вадзюк С. Н., 2017 р.)
2016
Збірка матеріалів Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»-2016
Стан проблеми утилізації відпрацьованих мастил в Україні та світі (Гриценко А.В., 2016 р.)
Електронні відходи в Україні: проблеми та шляхи їх розв'язання (Вишницька О. І., 2016 р.)
2015
Збірка матеріалів Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»-2015
Досвід утилізації звалищного газу в енергетичних установках в Україні (Жук Г.В., 2015 р.)
2014
Збірка матеріалів Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»-2014
2013
Збірка матеріалів Національного форуму «Поводження з відходами в Україні»-2013
Проблеми поводження з побутовими електричними та електронними відходами у м. Львові (Койнова І. Б.)