ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ
ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЛІГИ
(створена 15 травня 1998 року)
Голова організації – Грицан Юрій Іванович,
доктор біологічних наук, професор, проректор з наукової роботи Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету
Голова Наукової ради – Барановський Борис Олександрович,
кандидат біологічних наук, провідний науковий співробітник НДІ біології Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара
Осередки ВЕЛ у Дніпропетровській області:
Міські: Дніпропетровський, Криворізький, Кам’янський, Новомосковський, Жовтоводський
Районні: Синельниківський, Нікопольський, Царичанський, Новомосковський
Селищний: Любимівський, Шефський, Шульгівський
Районні у місті Дніпропетровську: Самарський, Лівобережний
Грицан Юрій Іванович, голова Дніпропетровської ОО ВЕЛ, учасник прес-конференції«Громадські екологічні організації стурбовані ситуацією відносно реорганізації контролюючих органів у сфері дотримання природоохоронного законодавства» (01.11.2012)
Дніпропетровська обласна організація ВЕЛ у 1999 році брала активну участь у створенні першого в Україні громадського заказника місцевого значення «Лівобережний», якому зараз загрожує ліквідація й забудова (м. Дніпропетровськ).
Акція на захист міського громадського ландшафтного заказника «Лівобережний», м. Дніпропетровськ
Обласна організація співпрацює з науково-дослідними, науковими установами та навчальними закладами області.
На базі Присамарського міжнародного біосферного стаціонару регулярно організовують тематичні екскурсії до найбільшого лісового масиву області «Самарський бір» для ознайомлення з екосистемами та біорізноманіттям природи степового краю та проводять лекції для вчителів і учнів шкіл міста та області на природоохоронну тематику. Для працівників бібліотек, що обслуговують юнацтво, проводять обласні семінари на тему «Екологічна інформація та виховання юнацтва: значення, зміст та форми бібліотечної роботи».
Зараз зусилля обласної організації спрямовані на питання дотримання природоохоронного законодавства стосовно вже створених заповідних територій та надання статусу новим. У центрі уваги активістів розроблення концепції національного гідрологічного парку «Діївська заплава», надання природному утворенню «Самарський ліс» статусу національного природного парку «Самарський бір», вирішення долі подальшого заповідання першого громадського заказника «Лівобережний» шляхом зміни його статусу, формування міської комплексної програми рекультивації та благоустрою порушених земель, розбудова рекреаційних зон в зеленому кільці міст Дніпропетровщини.
Започатковано регіональні акції: «Стерня» – спрямована проти спалювання залишків рослинності на полях та «Мертвий ліс» – просвітницька акція щодо збереження хвойних насаджень.
Члени Самарського районного осередку ВЕЛ у м. Дніпропетровську ведуть боротьбу проти будівництва нового полігону твердих побутових відходів у зарезервованій під заповідання ще у 2002 р. Балці Панкрат’єва. На околицях м. Дніпропетровська утворилася зона екологічного лиха.
Завдяки рішучим діям районного осередку ВЕЛ нині ведуться роботи щодо створення ландшафтного заказника загальнонаціонального значення «Балка Панкрат’єва».
У Павлоградському районі на Дніпропетровщині осередок ВЕЛ порушив проблему якості питної води. Враховуючи думку фахівців, це питання винесли на широке обговорення громадськості й розробили пропозиції для органів місцевого самоврядування. Актуальним залишається захист Павлоградського водозабору від забудови.
Активісти П’ятихатського РО ВЕЛ (Дніпропетровська область) вивчали стан забруднення води в місті та населених пунктів району та взяли участь у радіопередачі, присвяченій цьому питанню.
У 2009 р. представники Царичанського РО ВЕЛ, у рамках загальнонаціональної програми з відновлення джерел та екологічної програми «Рідній Орілі – чисті береги» спільно зі співробітниками Царичанського міжрайонного управління водного господарства за сприяння органів місцевого самоврядування, брали участь у проведенні еколого-просвітницької акції, під час якої відновлено джерело поблизу с. Залелія на території Залеліївської сільської ради. Були проведені роботи з облаштування джерела та благоустрою прилеглої території.
Районні осередки ВЕЛ провели роботу з підготовки, складанні екологічних паспортів Синельниківського, Апостолівського, Магдалинівського районів. Синельниківський РО ВЕЛ, крім екологічного паспорту району, підготував методичні рекомендації щодо прокладання маршрутів екологічних стежок до водних об’єктів на прикладі р. Татарка.
Організація також співпрацює з органами державної влади з питань: охорони довкілля, надання територіям статусу заповідних та дотримання природоохоронного законодавства стосовно вже створених; поводження з відходами та рекультивація земель (розбудова рекреаційних зон в зеленому кільці міст Дніпропетровщини).
Дніпропетровська обласна організація ВЕЛ ініціювала видання «Червоної книги Дніпропетровської області». Вже вийшли друком «Рослинний світ» і «Тваринний світ». Також були підготовлені матеріали та видано інформаційний довідник «Заповідна справа», буклети «Присамар’я Дніпровське – перлина природи міжнародного значення», «Регіональний ландшафтний парк «Придніпровський», Самарським плавням – статус регіонального ландшафтного парку», «Орільський природний парк – феномен, проблеми, створення та перспективи».