На базі Черкаського державного технологічного університету відбулася ІV обласна молодіжна науково-практична конференція «Екологічно безпечне використання водних ресурсів Черкащини – шлях до поліпшення якості питної води» (04.12.08). Голова ОО ВЕЛ Фоміна Наталія Максимівна отримала від представників управління освіти Черкаського міськвиконкому лист-подяку за багаторічну громадську діяльність в організації та проведенні природоохоронних заходів з охорони навколишнього природного середовища, що сприяють формуванню екологічного світогляду, освіти та культури серед молоді. Наталію Максимівну обрано головою Громадської Ради при обласному управлінні охорони навколишнього природного середовища.
В рамках конференції було організовано круглий стіл «Запровадження в школах м. Черкаси національної моделі освіти для стійкого розвитку».
Члени Черкаської ОО ВЕЛ, студенти-екологи провели 6 просвітницько-виховних лекцій на екологічну тематику серед студентів І−IV курсів інженерних спеціальностей та 48 просвітницько-виховних заходів на екологічну тематику в 15 загальноосвітніх закладах І−ІІ ступеню акредитації, коледжах та ліцеях міста Черкаси, Черкаського, Золотоніського, Смілянського, Корсунь−Шевченківського та Чигиринського районів.
На базі обласної бібліотеки для юнацтва ім. В. Симоненка організовано засідання екологічних студій: 25 квітня 2008 р. – «Вода − цілющий мінерал життя». На засіданні виступили голова ОО ВЕЛ Н. М. Фоміна та еколог КП «Черкасиводоканал» Н. І. Шевченко.
15 вересня 2008 р. – «Доля України, українців очима екологів». для учнів ЗОШ № 5 м. Черкас. На засіданні виступили голова ОО ВЕЛ Н. М. Фоміна та голова Черкаського МО ВЕЛ Н. І. Свояк, к. б. н., доцент Черкаського державного технологічного університету. Було проведено обговорення заявлених тем, школярів ознайомили з літературою екологічного спрямування. Учасники отримали інформаційний вісник водоканалу та буклети «Обережно, амброзія!», які видала Черкаська ОО ВЕЛ.
22 грудня 2008 р. – «Відеомандрівка “Стежками рідного краю“» з підведенням підсумків конкурсу реферативних досліджень «Черкащина заповідна». Переможців конкурсу було нагороджено подарунками від Черкаської ОО ВЕЛ та обласного товариства охорони природи.
Члени Черкаської ОО ВЕЛ активно працювали в рамках акції «Первоцвіт» (березня-квітня) разом зі студентами біологічного факультету ЧНУ ім. Б. Хмельницького, членами НМЦ «Екологічні ініціативи». До роботи запрошувалися державні інспектори. Проведено біля 20 рейдів під час яких розповсюджувалися інформаційні повідомлення про штрафи за продаж первоцвітів. Видано екологічний плакат «Первоцвіти Черкащини». Черкаською МО ВЕЛ (голова Н. І Свояк) за сприяння Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області було організовано виїзд (29.03.08) на територію заповідників «Холодний яр» та «Білосніжний» Чигиринського району, де були проведені акції «Первоцвіт» та «Нове життя джерел».
12 квітняв районі площі 700-річчя було висаджено 45 саджанців липи, беріз, кленів та калини. Організатор акції: міська організація ВЕЛ (Н. І. Свояк) та студенти − члени осередку ЧДТУ НМЦ «Екологічні ініціативи».
13 квітня члени Черкаської ОО НМЦ «Екологічні ініціативи», студенти біологічного факультету ЧНУ ім. Богдана Хмельницького взяли участь в закладанні нового парку в селі Мала Кам’янка Чорнобаївського району. В заході брали участь заступник голови Черкаської обласної адміністрації В. А. Гресь, народний депутат України М. В. Томенко, голова Чорнобаївської районної ради та інші гості. До заходу також долучились учні місцевої школи. Активними учасниками озеленення були ректор ЧНУ ім. Б.Хмельницького А. І. Кузьмінський та декан біологічного факультету М. Н. Гаврилюк, які працювали пліч опліч зі студентами не покладаючи рук. Було висаджено біля 500 дерев та кущів 25-ти видів, а також закладена альпійська гірка.
14 квітня осередком ВДС «Екологічна варта» ЗОШ № 30 (координатор Н. П. Мигаль) висаджено 30 саджанців берізок на території школи.Саджанці було надано Свідівським лісництвом.
15 квітня члени ОО ВЕЛ, студенти, члени осередку ЧДТУ НМЦ «Екологічні ініціативи» висадили 5 ялинок та 20 берізок в районі вул. Сєдова, 3.
17 квітня члени міської організації ВЕЛ у співпраці з місцевим населенням по вулиці Сумгаїтського 30 висаджено 30 саджанців липи, кленів, каштанів, беріз, ялинок. На цій території протягом кількох років київська фірма намагається побудувати АЗС. Акцію підтримала місцева громада з надією, що створення скверу унеможливить будівництво шкідливого об’єкту на цій території.
Дерева та кущі на всі акції Черкаської ОО ВЕЛ було надано відділом екології та раціонального природокористування Черкаського міськвиконкому безкоштовно.
До Дня довкілля та в рамках весняної толоки озеленення та благоустрою Черкаською ОО та МО ВЕЛ разом з Черкаською організацією НМЦ «Екологічні ініціативи» та осередками ВДС «Екологічна варта» були проведені наступні заходи:
- 18 березняв обласній бібліотеці для юнацтва ім. В.Симоненка проведено засідання екологічних студій на тему «Екологія інформаційного простору» та організована виставка «Хвороби цивілізації».
- 21 березня відбулося підведення підсумків конкурсу міні-газет учнів навчальних закладів міста «Вода та здоров’я людини», присвяченого Міжнародному дню води. Організаторами конкурсу виступили: КП «Черкасиводоканал», управління установ освіти черкаського міськвиконкому, Черкаська ОО ВЕЛ, Черкаська обласна організація товариства охорони природи.
- 22 квітня в обласній бібліотеці для юнацтва ім. В.Симоненка була відкрита книжкова виставка до Дня землі.
Активно члени Черкаської ОО ВЕЛ долучилися і до проведення заходів, присвячених акції «Прибери планету». 12 квітня 2008 р. члени ОО ВЕЛ, НМЦ «Екологічні ініціативи», мешканці мікрорайону Митниця, діти зі школи-інтернату (разом біля 80 осіб) прибрали узбережжя р. Дніпра, була проведена робота по прибиранню узбережжя в районі мікрорайону Митниця, зокрема в Долині троянд. Паралельно здійснювалась пропаганда підтримання чистоти довкілля серед відпочиваючих. До заходу приєднались представники комунального господарства, а також працівники міського управління освіти на чолі з його головою С. І. Наєнком. Черкаська МО ВЕЛ (голова організації Н. І. Свояк) в рамках акції «Прибери планету» 18 квітня 2008 р. прибирали територію прибережно-захисної смуги Кременчуцького водосховища в районі річкового порту (площа 3 га). В акції взяли участь 60 студентів.
Черкаська ОО ВЕЛ спільно з Черкаською ОО НМЦ «Екологічні ініціативи» (голова організації О. С. Галушка), обласним товариством охорони природи за підтримки КП «Черкасиводоканал» (забезпечило автотранспортом та інвентарем) організували прибирання сміття вздовж шляху від Мотронинського монастиря (село Мельники Чигиринського району) до славетного тисячолітнього Дуба Максима Залізняка. В проведення акції взяли активну участь члени Чигиринської районної організації ВЕЛ (голова Б. В. Легоняк).
В рамках акції «Нове життя джерел» студенти Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького та Черкаського державного технологічного університету − члени обласної організації НМЦ «Екологічні ініціативи», члени Черкаської ОО ВЕЛ прибирали територію природного джерела питної води «Дзюркало» в селі Мельники. Було пофарбовано дерев`яні частини будови джерела (квітень).
Черкаські активісти провели акцію «Громадська інвентаризація зелених насаджень у парках, скверах та прибудинкових територіях» («Студентський» сквер в м. Черкаси, парк 50-річчя, зелені насадження по вулицях Шевченка, Хрещатик).
Черкаська ОО ВЕЛ успішно співпрацює з органами державної влади, іншими громадськими організаціями.
Голову Черкаської ОО ВЕЛ Н. М. Фоміну обрано головою Громадської ради державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області. Черкаська ОО ВЕЛ займає цілеспрямовану, активну, громадську позицію щодо стану довкілля свого регіону.
Черкаські активісти проводили регіональні природоохоронні заходи: акцію «Прибери своє місто», екологічні рейди по пляжах м. Черкаси, акцію «Жовте листя».
Члени Корсунь-Шевченківської РО ВЕЛзайняли чітку позицію щодо недопущення будівництва сталепрокатного заводу в Білій Церкві, декілька разів вони приєднувалися до жителів Білої Церкви під час акцій протесту (перша акція проходила в м. Біла Церква, друга – перед будівлею Кабінету міністрів України). Учасники акцій протесту вимагали припинити спорудження заводу, що несе загрозу екологічному становищу р. Рось.
11 червня члени Корсунь-Шевченківського РО направили до голови Тимчасової слідчої комісії у Верховній Раді України клопотання (зібрано 1500 підписів) щодо недопущення будівництва даного сталепрокатного заводу. До цього клопотання було додано пакет документів, які підтверджують складний екологічний стан річки. Було запропоновано включити до слідчої комісії представників громади міста, що передбачено законодавством.
В жовтні активісти Корсунь-Шевченківського РО ВЕЛ провели на громадських засадах акцію по відновленню історичного джерела та посадці дерев; було висаджено більше 200 дерев на березі Росі в Карашині. 22 жовтня відбулася конференція «Бути чи не бути річці Рось?», в якій взяли участь представники влади: начальник управління Міністерства охорони навколишнього природного середовища В. М. Гаптар, начальник Державного управління меліорації і водного господарства «Черкасиводгосп» С. Ф. Пазинич. В круглому столі брали участь члени районного осередку ВЕЛ, в тому числі голова районної організації ВЕЛ О. С. Майдаченко, міські екологи, координатор Корсунь-Шевченківської РО ВДС «Екологічна варта» В. Б. Поліщук та молодь, інші представники громадськості.
Черкаська МО ВЕЛ проводить велику інформаційно-просвітницьку роботу. Проводяться засідання за різними тематиками на базі Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників: «Аналіз стану екологічної безпеки в Черкаській області за останнє десятиріччя» (22.09), «Вплив основних ксенобіотиків на стан довкілля і здоров’я населення Черкаської області» (13.10). Члени МО взяли участь у заходах, присвячених Міжнародному дню відмови від паління, в цей день були проведені лекції, бесіди щодо негативного впливу паління на здоров’я людини і стан навколишнього середовища.
Підготовлено до друку посібник «Екологічне інспектування» (автор Н. І. Свояк).
Черкаська ОО ВЕЛ провела презентацію «Екологічної енциклопедії» на семінарі для керівників центральних районних бібліотек на базі обласної бібліотеки для юнацтва ім. Симоненка, молодіжну наукову конференцію «Здобутки молодих науковців – на вирішення екологічних проблем Черкащини».
На базі Черкаського державного технологічного університету відбулася ІV обласна молодіжна науково-практична конференція «Екологічно безпечне використання водних ресурсів Черкащини – шлях до поліпшення якості питної води» (04.12.08).
За звітній період Черкаська ОО ВЕЛ видала екологічний плакат «Первоцвіти Черкащини», збірник матеріалів молодіжної науково-практичної конференції «Еколого-небезпечне використання водних ресурсів Черкащини – шлях до поліпшення якості питної води», навчальне видання «Екологічне інспектування (Н. І. Свояк), книжку для дошкільників «Кап-кап», стенд «Технологічна схема отримання питної води».