Середа 19 черв. 2024
Всесвітній день бджіл

Всесвітній день бджіл був запроваджений Генеральною асамблею ООН у 2017 році з метою підвищення обізнаності про важливість бджіл та інших опилювачів для їх збереження. Цей день відзначався в травні, коли медоносні бджоли в Північній півкулі є найбільш активними, а потреба в запиленні є найвищою. Окрім того, 20 травня 1734 року народився словенський бджоляр, засновник сучасного бджільництва Антон Янша.

444929062 122143447898095164 4905908931172534699 n
Бджола медоносна – комаха, яка є найважливішим запилювачем ентомофільних рослин на планеті. Бджоли відіграють важливу роль у всіх аспектах екосистеми, однією з яких є надання екосистемних послуг. Медоносні бджоли надаються такі послуги, як: регулюючі, ресурсні та культурні.
Регулюючі екосистемні послуги, що надаються медоносними бджолами, передбачає розглядати їх як основних агентів-запилювачів, які покращують якісні і кількісні показники врожаю. Також відіграють важливу роль у підтримці біорізноманіття квіткових рослин для належної стабільності екосистеми.
Ресурсні екосистемні послуги реалізуються відповідно у забезпеченні продуктів бджільництва (апіпродуктів): мед, пилок, прополіс, маточне молочко, бджолиний віск тощо.
Культурні екосистемні послуги охоплюють: апітуризм, релігійне використання апіпродуктів, подальше поглиблення знань у галузі науки про медоносних бджіл. Відомо, що бджоли та продукти бджільництва, зокрема мед, використовують у якості біоіндикаторів забруднення довкілля важкими металами, пестицидами що з метою пошуку нових методологічних підходів для ідентифікації цих токсикантів.
Україна має давні традиції бджільництва. Саме українець Петро Прокопович винайшов рамковий вулик, який презентував у 1814 році, в якому перше виділив рамку в самостійну частину бджолиного житла. Що найголовніше, у такому вулику можна було вилучати мед, не винищуючи димом бджіл, як це практикувалося в ті часи.

Інтенсивне ведення сільського господарства, зміна землекористування, монокультури, пестициди та зміни клімату створюють проблеми для популяцій бджіл і, як наслідок, якості продовольства, що може мати далекосяжні негативні наслідки для людства.
Всеукраїнська екологічна ліга вже неодноразово піднімала щодо масового вимирання популяції бджіл після обробки полей інсектицидами (особливо в Чернівецькій області).
Законодавство регулює охорону та безпеку бджільництва, проте ніхто не контролює дотримання норм. Фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносів, згідно зі ст. 37 Закону України «Про бджільництво», зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10-ти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляють дату обробки, а також назву, ступінь і термін дії токсичності препарату.
Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність для бджіл, потрібно проводити у вечірні та ранкові години. З огляду на токсичність усіх пестицидів для бджіл, сільськогосподарські культури, які є медоносами, потрібно обприскувати у період до або після цвітіння.
«Через чотири роки після того, як зникне остання бджола, зникне й людство» (Альберт Ейнштейн)
Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи