Неділя 21 квіт. 2024
Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №0199 «Про приєднання України до Мінаматської конвенції про ртуть»

30 травня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №0199 «Про приєднання України до Мінаматської конвенції про ртуть».
Мета Конвенції – захист здоров’я людей і навколишнього середовища від шкідливого впливу ртуті. Документ передбачає поетапну відмову від її використання.

4

Пам’ятник жертвам, які отруїлись ртуттю (Мінамата, Японія)


У тексті Конвенції містяться положення, якими можуть скористатися урядові структури, неурядові організації та інші сторони для мінімізації викидів і скорочення застосування ртуті. Ратифікація Мінаматської конвенції в Україні тривала понад 10 років. Наразі до неї долучилася 141 держава світу.
Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років наголошує на необхідності вирішення питання з небезпечним об’єктом у межах столиці – ВАТ «Радикал». Цей завод був одним із трьох підприємств в Радянському Союзі, які на той час виробляли необхідну для енергетики та хімічної промисловості продукцію, для створення якої застосовувалась ртуть. Понад 70 років на цій території накопичилася значна кількість ртуті саме в конструкціях, які в свою чергу, створюють небезпеку для людей, які живуть та працюють неподалік від території заводу. Територія заводу знаходиться поблизу популярного ринку «Даринок», також на території заводу розташовано багато складів з різними товарами, офісні приміщення, тобто це все місця, де постійно перебувають люди.
Упродовж вересня–жовтня 2018 року Всеукраїнська екологічна ліга та Національний молодіжний центр «Екологічні ініціативи» провели низку громадських консультацій щодо приєднання України до Мінаматської конвенції (Детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../1926-pryyednannya-ukrayiny...).

2

3
У 2020 році був організований круглий стіл «Шляхи вирішення екологічних проблем на території та об’єктах колишнього ВАТ «Радикал» у м. Києві» (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/.../1767-25-liutoho-2020-roku... )Також, відслідковувалась ситуація забруднення території київського завод хімікатів «Радикал». Детальніше на сторінках науково-популярного журналу «Екологічний вісник» у статті «Небезпека для довкілля від заводу «Радикал»(https://www.ecoleague.net/.../Ecology_digest_01_2022.pdf ).

Всеукраїнська екологічна ліга вітає приєднання до Мінаматської конвенції, яке допоможе врятувати довкілля від антропогенних викидів ртуті та знизить ризики здоров’ю людини, завдані цими препаратами. Експерти ВЕЛ наголошують на необхідності ліквідації екологічно небезпечного об’єкту –«Радикал» та знешкодженні ртутьвмісних відходів заводу за межами України, в країнах, де існують відповідні технологічні потужності.
Джерела: сайт ВЕЛ
Фото: сайт ВЕЛ

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи