Неділя 14 лип. 2024
День працівника природно-заповідної справи

Всеукраїнська екологічна ліга вітає працівників природно-заповідної справи в Україні з їх професійним святом!

Нижньосульський національний природний парк

Нижньосульський національний природний парк


Збереження та розвиток природно-заповідного фонду України стали одними з пріоритетних напрямів діяльності Всеукраїнської екологічної ліги від початку її створення. Серед членів ВЕЛ багато працівників природно-заповідної справи.
Внаслідок військової агресії росії, яка триває вже 9 рік, на території України потерпають об’єкти природно-заповідного фонду. Опинившись в тимчасовій окупації, адміністрації природоохоронних територій втратили будь-яку можливість охороняти заповідні землі, самі працівники опинилися під загрозою загинути від обстрілів і переживають гуманітарну кризу. Проте, не зважаючи на війну, кваліфіковані спеціалісти продовжують виконувати свої обов’язки!

 

Природний заповідник "Єланецький степ"

Природний заповідник "Єланецький степ"


Пріоритетними напрямами діяльності Всеукраїнської екологічної ліги є широке коло питань, пов’язаних з природоохоронною діяльністю, у тому числі стосовно природно-заповідного фонду України (детальніше на сайті ВЕЛ: https://www.ecoleague.net/pro-vel/tematychni-napriamy-diialnosti/pryrodno-zapovidnyi-fond ).
За 25 років своєї діяльності активісти ВЕЛ підготували обґрунтування створення десятків Національних природних парків, заказників місцевого значення. ВЕЛ опікується охороною існуючих об’єктів ПЗФ, вносить зміни й доповнення до законодавчих та нормативно-правових актів, що стосуються збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.

Канівський природний заповідник

Канівський природний заповідник


Упродовж 2014–2021 років експерти ВЕЛ підготували та внесли на розгляд Верховної Ради України низку пропозицій щодо вдосконалення природоохоронного законодавства у відповідності до європейських директив.
Активісти ВЕЛ захищали Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка від передачі його до комунальної власності м. Києва.

НПП "Кремінські ліси", Луганська область

НПП "Кремінські ліси", Луганська область


У 2017 році за ініціативи Всеукраїнської екологічної ліги та сприяння Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України розпочала свою роботу Школа заповідної справи імені Тетяни Андрієнко. Перше зібрання відбулося у Центрі кращих практик збалансованого розвитку в Україні (с. Виграїв, Корсунь-Шевченківський р-н, Черкаська обл.).
У травні 2016 року експерти ВЕЛ здійснили експедицію у місця незаконного вирубування лісу поблизу м. Яремче (Івано-Франківська обл.) на території Карпатського НПП. Під час виїзду експерти оглянули місця вирубок 5-, 10-, 15-річної давнини, проте на них і досі не висаджено жодного дерева.
27 березня 2015 році члени ВЕЛ разом з громадськими природоохоронними організаціями організували виїзне засідання до с. Шульгівка (Петриківський р-н, Дніпропетровська обл.) з питання будівництва звіроферми на території, що зарезервована для створення національного природного парку «Орільський». Місцеві мешканці підтримали рішення продовжити боротьбу за створення НПП.

НПП Святі гори

НПП "Святі гори"


У 2014 році Всеукраїнська екологічна ліга спільно з Київським еколого-культурним центром за підтримки Національної екологічної ради України виступила з ініціативою проведення комітетських слухань «Природно-заповідний фонд: проблеми та шляхи вирішення» у Комітеті Верховної ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Національний заповідник Хортиця

Національний заповідник "Хортиця"


У 2011 р. ВЕЛ також долучилася до всеукраїнської громадської кампанії «Збережемо українські степи!».
У липні-серпні 2011 р. ВЕЛ розпочала всеукраїнську кампанію захисту Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі на 2000–2015 рр., яку було скасовано Постановою Кабінету Міністрів України. Під час цієї кампанії на адресу Уряду надійшли сотні листів із закликами відновити статус єдиної державної цільової програми. Результатом стало відновлення програми.

ПЗФ Школа Андрієнко
У 2009 році за сприяння ВЕЛ видано книгу «Природно-заповідний фонд України: території та об’єкти загальнодержавного значення». У ній подано відомості про всі об’єкти ПЗФ України загальнодержавного значення.
ВЕЛ доклала зусиль для відновлення природоохоронного статусу унікальних природних комплексів і об’єктів степової зони, що входили до Сіверсько-Донецького НПП, і на основі якого пізніше був створений НПП «Кремінські ліси». Експерти ВЕЛ обґрунтували також створення НПП «Холодний Яр» (Черкаська область) та НПП «Самарський бір» (Дніпропетровська область).

ПЗФ проект рекультиваціі
З 2008 року з метою охорони об’єктів природно-заповідного фонду ВЕЛ започаткувала Всеукраїнську акцію «Громадський контроль за станом об’єктів природно-заповідного фонду», під час якої виявляють порушення природоохоронного законодавства, оформлюють скарги до суду, інформують громадськість, органи влади.
У фундаментальному виданні ВЕЛ – тритомній «Екологічній енциклопедії» (2006–2008 рр.) вміщені статті про всі об’єкти ПЗФ України загальнодержавного значення, підготовлені авторами спеціально для цього видання.
У 2005 році члени ВЕЛ ініціювали відкритий лист громадських екологічних організацій до Президента України, у якому виступили проти прокладання газопроводу на території Ялтинського гірсько-лісового заповідника. Завдяки діям громадськості це екологічно небезпечне будівництво було зупинено.
У 2000–2005 роках було реалізовано унікальний проект «Рекультивація Кримських згарищ», спрямований на відновлення пошкодженої пожежею популяції сосни Станкевича на території 59 га в ландшафтному заказнику «Мис Айя» (АР Крим). Було підготовлено методичні рекомендації для поширення досвіду відновлення зелених насаджень, пошкоджених пожежами.

Черемський природний заповідник

Черемський природний заповідник


З 2002 року на сторінках науково-популярного журналу ВЕЛ «Екологічний вісник» систематично всебічно висвітлюються питання, що стосуються функціонування об’єктів і територій ПЗФ України.
Ще у 2000 році ВЕЛ брала участь у розробленні та лобіюванні Закону України «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки».
Для постійного інформування та просвіти громадян щодо стану екологічної мережі України Всеукраїнська екологічна ліга видає значними накладами друковану продукцію: календарі, плакати, буклети, проспекти, журнали, книги.
Всеукраїнська екологічна ліга безмежно вдячна кожному працівнику природо-заповідної справи, який виконує свої обов’язки та робить все необхідне для збереження довкілля! Все буде Україна!

Джерела: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет
Фото: сайт ВЕЛ, мережа Інтернет

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи