Неділя 14 лип. 2024
День Дунаю (DanubeDay)

29 червня 1994 року була прийнята Конвенція щодо співробітництва з охорони та раціонального використання річки Дунай (Конвенція про захист річки Дунай, Софія, Болгарія), яку підписали 11 країн, територією яких протікає ця ріка, та Європейський Союз.

_панорама_заповідника_під_час_масового_гніздування_птахів.jpg

Дунай – друга за довжиною і площею басейну річка Європи довжиною 2961 км. Загальна площа водозбору річки становить 817 тис. км². Від витоку до гирла Дунай протікає територією 10 держав: Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Хорватії, Сербії, Болгарії, Румунії, Молдови та України.

Транскордонний басейн Дунаю здавна є об’єктом міжнародної співпраці. Починаючи від 2-ї половині XVIII ст., підписано низку міжнародних угод стосовно умов судноплавства на Дунаї. В останні десятиріччя вони мають комплексний характер із природоохоронним спрямуванням: «Декларація дунайських країн про взаємодію з питань водного господарства Дунаю» (1985, Бухарест). Функціонують й інші інституції з тематичної співпраці в басейні, зокрема Міжнародна дунайська комісія з питань судноплавства (від 1954 р.), Міжнародна асоціація з досліджень Дунаю (від 1956 р.), Міжнародна асоціація з гідротехнічних споруд у басейні Дунаю (від 1993 р.) тощо. Окремі види господарської діяльності на Дунаю (рибальство, гідроенергетика та ін.) регулюються двосторонніми угодами зі співробітництва дунайських країн в акваторії та прилеглих територіях.

_4.jpg

Україна ратифікувала Конвенцію щодо співробітництва з охорони та раціонального використання річки Дунай у 2002 році. Основною метою міжнародного Дня Дунаю є привернення уваги до стану та проблем цієї «водної артерії». Для підвищення рівня екологічного світогляду громадян у цей день вздовж всієї річки проходять форуми, дискусії, конкурси, музичні фестивалі, концерти.

Основним завданням Конвенції є забезпечення збалансованого управління водними ресурсами в басейні Дунаю, зокрема:

– збереження, поліпшення та раціональне використання поверхневих вод;

– контроль можливих небезпек, що виникають внаслідок аварій, включаючи речовини, небезпечні для води, а також повені й кригу;

– зменшення забруднення Чорного моря від джерел на водозбірній площі.

_5.jpg

В рамках Конвенції країни-учасники застосовують єдині системи моніторингу і методи оцінювання впливів на навколишнє середовище.

Принцип «забруднювач платить» і попереджувальний принцип є основою для всіх заходів, що мають на меті охорону річки Дунай і вод на всій її водозбірній площі.

В рамках Конвенції країни-учасники застосовують єдині системи моніторингу і методи оцінювання впливів на навколишнє середовище. Принцип «забруднювач платить» і попереджувальний принцип є основою для всіх заходів, що мають на меті охорону річки Дунай і вод на всій її водозбірній площі.

Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років проводять практичні природоохоронні заходи, наукові конференції, круглі столи, просвітницькі заходи для дітей та молоді, присвячені цій даті.

Щороку Закарпатська обласна організація Всеукраїнської екологічної ліги спільно з партнерами проводять масштабні заходи, присвячені збереженню та раціональному використанню річки Дунай.

_Дунаю_2015_1.jpg

Джерела: сайт ВЕЛ

Фото: Дунайський біосферний заповідник, мережа Інтернет

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи