Неділя 14 лип. 2024
Конференція ООН зі сталого розвитку «Ріо+20: Майбутнє, якого ми хочемо» (22–26 червня 2012 року)

Сталий розвиток неможливий під звуки пострілів і вибухів, неможливий там, де панують агресивні геополітичні стратегії. За 485 днів від початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну понад 2440 зафіксованих фактів шкоди довкілля.

Лісова пожежа

У 2012 році Організація Об'єднаних Націй організувала Конференцію з питань сталого розвитку, також відому під назвою «Ріо-2012» або «Ріо +20», яка пройшла в Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Конференція «Ріо+20» та концепція збалансованого розвитку – це спільний проект всієї системи Організації Об’єднаних Націй. Спеціальний секретаріат відповідав за координацію і узгодження дій всіх органів ООН у підготовці до Конференції. Секретаріат «Ріо+20» входив до складу Департаменту з економічних і соціальних питань ООН.

Всеукраїнська екологічна ліга підтримує та розвиває Концепцію збалансованого розвитку – глобальне партнерство країн світу для досягнення збалансованого розвитку держав, комплексний підхід до проблем довкілля та розвитку, структуру систематичної спільної роботи, конкретні дії щодо здійснення цього переходу як для глобального, національного, так і для місцевого, локального рівнів.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну завдає нищівних збитків довкіллю, та порушує цілі сталого розвитку (ЦСР) – ЦСР 16. Мир, справедливість та сильні інститути «Без миру, стабільності, забезпечення прав людини та ефективного врядування на принципах верховенства права не можна сподіватися на сталий розвиток». Жодна держава не досягне сталого розвитку без миру та відчуття безпеки. Сталий розвиток неможливий під звуки пострілів і вибухів, неможливий там, де панують агресивні геополітичні стратегії. За 485 днів від початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну понад 2440 зафіксованих фактів шкоди довкілля.

Страус

У повітря потрапило понад 49 мільйонів тонн викидів від горіння російської техніки та утворилося понад 352 тисячі тонн відходів, а через лісові пожежі – 43 мільйони тонн, від горіння нафтопродуктів – викиди перевищили 499 тисяч тонн – що суперечить ЦСР 13. «Пом’якшення наслідків зміни клімату».

Внаслідок російської агресії здійснення ЦСР 15. «Захист та відновлення екосистем суші» стає майже неможливою. Під загрозою знищення в Україні знаходяться 16 Рамсарських об’єктів площею майже 600 тисяч гектарів. У зоні ризику опинилися 2,9 млн гектарів Смарагдової мережі. Від екоциду на Каховської ГЕС окупантами потерпають 333 види тварин і рослин, які мають різний природоохоронний статус, та 25 типів оселищ можуть зникнути!

Зруйнований будинок

Окупанти ведуть масовані обстріли по закладах охорони здоров’я. Це зменшує спроможність країни обслуговувати населення та запобігати потенційним спалахам захворювань, тому для України дуже складно досягти ЦСР 3. «Міцне здоров’я і благополуччя».

російська військова агресія перетворює міста на руїни. Виділення токсичних елементів з боєприпасів і руйнування промислової інфраструктури призвели до збільшення забруднення питної води. Внаслідок підриву греблі Каховського водосховища російськими окупантами потужні водні потоки підтопили значні території, зокрема і кладовища. Це обмежує досягнення ЦСР 6. «Чиста вода та санітарія».

російські окупанти порушують ЦСР 14. «Збереження морських ресурсів». Хоч більшість бойових дій ведуться на суші, деякі кораблі були затоплені в Чорному морі, з них витікають нафтопродукти. Крім того, кількість мін, встановлених у морі, невідома. Посилення бойових дій і забруднення різко впливають на біорізноманіття Чорного моря. Понад 3000 дельфінів були знайдені мертвими зі слідами від водяних мін або бомб. Разом з водою Каховського водосховища токсичні речовини, каналізаційні стоки, сміття, трупи тварин, людські рештки досягають навіть узбережжя Чорного моря. Таким чином, спроможність чорноморських країн, зокрема України, дотримуватися цілей сталого розвитку знаходиться під загрозою.

Через бомбардування та обстріли все більше українських міст перетворюються на руїни, а умови життя ненадійні по всій території. Мешканці стикаються з величезною нестачею основних продуктів (наприклад, їжі, води чи ліків). Це стримує сталий розвиток міст України та досягнення – ЦСР 11. «Сталий розвиток міст і громад».

Техніка окупантів

Україна є значним експортером сільськогосподарської продукції, а в процесі війни вагома частка врожаю знищується або фермери не мають змоги його зібрати, що впливає на доходи та засоби до існування всіх учасників ланцюга постачання – ЦСР 2. «Подолання голоду, розвиток сільського господарства».

Зростання вартості палива та добрив призвело до зниження врожайності ферм і збільшення витрат на продукти харчування. Це призвело до зниження доходів домогосподарств і рівня життя та зростання бідності та соціальної нестабільності. Ця ситуація негативно вплине на добробут і, отже, на досягнення ЦСР 9. «Промисловість, інновації та інфраструктура» у всьому світі.

російська військова агресія в Україні – це катастрофа для глобального сталого розвитку. Це найбільша екологічна та гуманітарна катастрофа в Європі за останні десятиліття.

Всеукраїнська екологічна ліга закликає міжнародні природоохоронні організації долучитись до зупинення держави-терориста – росії задля майбутнього!

Замінування

Джерела: сайт ВЕЛ; Бізнес, інновації, менеджмент: проблеми та перспективи: зб. тез доп. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф., м. Київ, 08 груд. 2022 р. – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, Вид-во «Політехніка», 2022. – 292 с

Фото: сайт ВЕЛ

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи