Середа 19 черв. 2024
Всесвітній день захисту клімату

Забруднення атмосфериВсесвітній день захисту клімату відзначається щорічно в усьому світі 15 травня.

Мета – звернення увагиміжнародноїспільноти до проблеми зміниклімату.

Клімат – це середня погода в даному місці упродовж тривалого періоду часу, принаймні 30 років. Клімат може бути описаний за допомогою температури повітря, вологості, швидкості і напрямку вітру, типу, кількості та частоти опадів. Основним фактором, що впливає на клімат регіону, є широта, оскільки різні широти отримують різну кількість сонячного випромінювання.

злива киівЗміна клімату - це одна з найгостріших глобальних екологічних проблем яка стоїть перед людством. Все частіше науковці вживають термін «кліматична криза» замість «зміни клімату», щоб підкреслити серйозність цієї проблеми та потребу її вирішувати вже зараз. Кліматична криза – це надмірно стрімка зміна клімату через підвищення глобальної середньої температури. Щоб протидіяти кліматичній кризі, слід досягти вуглецевої нейтральності вже 2050 року та адаптуватися до змін клімату.

Річка яка пересохлаОднією з причин кліматичної кризи вважають наявність парникового ефекту. Вперше явище підвищення концентрації парникових газів в атмосфері обговорювалося на світовому рівні в 1992 році — на Саміті Землі в Ріо-де-Жанейро. Представники понад 180 країн світу підписали Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату. Ця угода визначила загальні принципи дій держав, спрямовані на стабілізацію парникових газів в атмосфері на тому рівні, який не загрожує кліматичній системі Землі глобальним антропогенним впливом.

Сьогодні 97% кліматологів визнають антропогенний внесок у глобальне потепління. Проблема полягає у тому, що непрозорість атмосфери для теплових хвиль зростає зі збільшенням вмісту парникових газів, які утворюються внаслідок людської діяльності. Зміна клімату не буде відбуватися рівномірно. В певних регіонах температура змінюватиметься швидше, в інших повільніше. Наслідком цього буде зміна циркуляції вітрів і перерозподіл опадів. Це, у свою чергу, призведе до збільшення вологості в одних регіонах і посухи в інших. Зміни температури, кількості опадів і рівня моря позначиться на життєдіяльності людей. Особливо істотним вплив зміни клімату очікується в прибережних зонах. Значно зросте ерозія ґрунту, почастішають паводки, затоплення прибережних земель, збільшиться кількість збитково зволожених земель. Суттєві зміни очікуються у веденні сільського господарства. Зросте необхідність в іригаційних заходах, зміниться врожайність і якісний склад культур, а це, у свою чергу, позначиться на тваринництві. В енергетичному секторі найбільш уразливою буде гідроенергетика.

пилова буряЗа останні 30 років середня річна температура в Україні вже зросла на 1°С. Період від кінця 20-го століття і до сьогодні є найтеплішим за всю історію погодних спостережень в Україні (починаючи з 1890-х років). Як наслідок, посилюються посухи, змінилася водність річок та озер, з’явилися не характерні для України екстремальні погодні явища.

Всеукраїнська екологічна ліга проводить інформуванням населення щодо кліматичної кризи, розвитку альтернативних джерел енергії, впроваджує концепцію сталого розвитку, висуває законодавчі ініціативи та виступає за впровадження європейських екологічних стандартів.

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи