П'ятниця 27 трав. 2022
Квітень
Квітень (17)

Вівторок, 26 квіт. 2022 Автор

Президенту України

ЗЕЛЕНСЬКОМУ Володимиру

Прем’єр-міністру України

ШМИГАЛЮ Денису

Голові Верховної Ради України

СТЕФАНЧУКУ Руслану

Сім нагальних кроків для захисту довкілля та успішної євроінтеграції

Ми – представники екологічної громадськості України. Від початку війни ми працюємо на перемогу над агресором. Але ми не можемо залишити осторонь питання збереження довкілля України.

Російське вторгнення – це трагедія. Але це також вікно можливостей. Можливостей забезпечити вищий рівень безпеки та добробуту українців. Зараз Україна як ніколи близька до інтеграції з ЄС. Чи буде процес успішним? Залежить також від того, як наша держава захищатиме довкілля.

Охорона довкілля започаткована в Європі ще в червні 1972 року Стокгольмською міжнародною конференцією, на якій вперше обговорювалася концепція сталого розвитку, були розроблені 26 принципів збереження довкілля. Ці принципи лягли в основу всіх подальших міжнародних екологічних договорів, стали основою наскрізної екополітики країн ЄС.

Ми, і не тільки, давно працюємо над гармонізацією українського та європейського довкіллєвого законодавства. Є окремі успіхи. Однак більшість ключових екологічних законопроєктів і досі не ухвалені. Деякі з них прямо передбачені Угодою про асоціацію Україна-ЄС. А без сучасного природоохоронного законодавства євроінтеграція під загрозою.

Ми переконані, що довкіллєві реформи потрібні зараз як ніколи! Це база українського зеленого курсу й сталого повоєнного відновлення країни. Це шанс продемонструвати, що Україна – держава, де довкілля є одним з пріоритетів, що забезпечує добробут громадян у довгостроковій перспективі. Цей шлях містить сім нагальних кроків, сім законопроєктів, які потребують ухвалення.

Ми також переконані, що довкілля є пріоритетом навіть під час війни. Тому нас дивують деякі антиекологічні законопроєкти, ухвалені в березні цього року. Це рух у напрямку росії, а не ЄС.

Ми вимагаємо якнайшвидшого ухвалення семи законопроєктів, надважливих для захисту довкілля та успішної євроінтеграції:

 1. 3091 (Про державний екологічний контроль).
 2. 6004-2 (Про забезпечення конституційних прав громадян на безпечне для життя і здоров’я довкілля).
 3. 2207-1д (Про управління відходами).
 4. 4461 (Про території Смарагдової мережі).
 5. 4197-д (Про ринок деревини).
 6. 5413 (Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони та збереження особливо цінних ділянок природних водойм та водотоків).
 7. Законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення функціонування окремих довкіллєвих норм (потребує реєстрації).

Ці сім кроків мають бути впроваджені прямо зараз, без жодних зволікань. Ми готові до будь-якої співпраці для збереження довкілля України!

З повагою,

МБО “Екологія-Право-Людина”

ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”

ГС “Всесвітній фонд природи-Україна” (WWF-Україна)

ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” (ДКП-Україна)

ГО “Українська природоохоронна група”

Ініціативна група “Free Svydovets”

ГО “Екоклуб”

Українська кліматична мережа

ГО “Центр міжнародного співробітництва і впровадження проектів”

Національна екологічна рада

Всеукраїнська екологічна ліга

Black Sea NGO Network

Українська екологічна академія

ГО “Зелена генерація”

ГС “МУСІ”

ГО SaveDnipro / SaveEcoBot

ГО “ЧИСТЕ МІСТО-КР”

ГО “Досить труїти Кривий Ріг”

ГО “Еколтава”

МГЕО “Наш дім – Манява”

ГО “Дзига”

Агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «Форза»

ГО Zero Waste Society

ГО “Флора”

ГО “Екосфера”

ЕГО «Зелений Світ»

ГО «Екосенс»

Вівторок, 26 квіт. 2022 Автор

У цей день у 1986 році на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух, який спричинив соціально-екологічну катастрофу глобальних масштабів.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм, втрата здоров’я сотень тисяч людей, численні людські жертви – наслідки цієї аварії.

Чорнобильський біосферний заповідникЧАЕС

З 31 березня 2017 року в межах 30-кілометрової зони відчуження розпочав роботу Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, варто зазначити, що Всеукраїнська екологічна ліга наполягала на створенні саме природного, а не біосферного заповідника на території Зони відчуження. Це б дозволило попередити будь-яку господарську діяльність на цій території та зберегти сформовані за 30 років екосистеми. Всеукраїнська екологічна ліга упродовж 25 років проводить наукові конференції, круглі столи, просвітницькі заходи, присвячені цій даті.

Чорнобильський біосферний заповідник 5Чорнобильський біосферний заповідник 2

Безперечним є одне – у Чорнобильській історії є точний час початку, але немає точного часу закінчення. Через 36 років після страшної катастрофи вперше за історію людства світ побачив вияв ядерного тероризму. Російські військові захопили Чорнобильську АЕС в перший день вторгнення 24 лютого.

9 березня внаслідок пошкодження російськими військами високовольтної лінії 750 кВ ЧАЕС – Київська, Чорнобильська АЕС і всі ядерні об’єкти Зони відчуження залишилися без електропостачання. 23 березня російські військові розграбували і знищили новітню Центральну аналітичну лабораторію, яка була унікальним комплексом послуг на будь-якому етапі поводження з радіоактивними відходами, від кондиціонування до захоронення.

Окопи в рудому лісіРудий ліс 1

27-28 березня через інтенсивні обстріли з боку російських військ у зоні відчуження в районі ЧАЕС почалися масові пожежі. Вогонь охопив більше 10 тис. гектарів лісу, роботу пожежників було ускладнено діями російських окупантів.

31 березня російські загарбники склали і підписали «акт приёма и передачи охраны Чернобильской атомной электростанции», остаточно підтверджуючи наміри покинути ЧАЕС.

Внаслідок створення фортифікаційних споруд, розгортання ґрунту та руху техніки російські військові порушили верхій ґрунтовий шар, що містить радіонукліди та отримали дозу опромінення за час перебування у Зоні відчуження. Відомі факти щодо смерті російських військових від променевої хвороби.

Всеукраїнська екологічна ліга вимагає більш рішучих дій від Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), щоб якнайшвидше зупинити агресора та ядерного терориста – Російської Федерації.

ЧАЕС 3ЧАЕС 5

Неділя, 24 квіт. 2022 Автор

Всесвітній день захисту лабораторних тварин відзначається щороку 24 квітня.

Цей день був заснований Міжнародною асоціацією проти експериментів на тваринах у 1979 році та підтриманий ООН. Спочатку він відзначався зоозахисними організаціями тільки в декількох країнах, а сьогодні вже по всьому світу активно розвивається рух проти вівісекції, який підтримують активісти різних громадських організацій.

Вівісекція – це операція, проведена для експериментальних цілей на живому організмі, як правило, тварини з центральною нервовою системою, для перегляду внутрішньої структури організму. Цей термін з'явився у 1880-х роках і використовувався для негативного опису експериментів на живих тваринах.

Поняття «лабораторна тварина» склалося в кінці ХІХ століття у зв’язку з бурхливим розвитком експериментальної біології і медицини, а з другої половини ХХ століття метод наукового експерименту над тваринами сформувався як самостійний напрям.

У наукових лабораторіях світу щороку гине сотні тисяч тварин, які використовуються для моделювання патологічних процесів та випробовування ліків, косметики, цигарок, харчових добавок, засобів побутової хімії. Також, їх використовують під час навчання майбутніх медичних працівників і ветеринарних лікарів. Саме з метою привернення уваги світової громадськості до даної проблеми і був заснований Всесвітній день захисту лабораторних тварин.

Всеукраїнська екологічна ліга виступає проти невиправданих експериментів над тваринами!

Всесвітній день захисту лабораторних тварин 2Всесвітній день захисту лабораторних тварин 3Всесвітній день захисту лабораторних тварин 4Всесвітній день захисту лабораторних тварин 5Всесвітній день захисту лабораторних тварин 6Всесвітній день захисту лабораторних тварин 7

П'ятниця, 22 квіт. 2022 Автор

Вперше День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22 квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до екологічних проблем. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що саме вона може зробити для довкілля.

Цей день – символ єдності, усвідомлення, що тільки спільними зусиллями ще можливо боротися з глобальними екологічними та існуючими соціальними проблемами на нашій планеті.

Posady derevo KytaygorodPosady derevo Poltava

У цьогорічний день Землі ми маємо злочини проти людства та знищення унікальних природних ландшафтів України військовими російськими злочинцями.

Чим довше триватиме російська військова агресія на території України, тим більше загостряться існуючі негативні фактори впливу на довкілля та виникнуть нові техногенні загрози, що спричинять значне забруднення довкілля та ризики для здоров’я нації.

З 1990 року цей день проголошено міжнародним, а в Україні він відзначається з 1992 року. У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглі території, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на один день від використання автомобіля тощо. День Землі щорічно відзначається в 147 країнах.

День ЗемліДень довкілля2019 1

Всеукраїнська екологічна ліга упродовж 25 років проводить практичні природоохоронні заходи, наукові конференції, круглі столи, просвітницькі заходи для дітей і молоді, присвячені цій даті.

Безпрецедентні глобальні зміни і швидке скорочення різноманітних видів рослин і тварин безпосередньо пов’язані з діяльністю людства: вирубка лісів, браконьєрство, забруднення навколишнього середовища побутовими та промисловими відходами, неконтрольоване використання пестицидів. Цей перелік не є вичерпним, але вплив їх на довкілля є безсумнівним.

Урок екологічних знаньДень довкілля2019 8

Всі живі істоти мають цінність, і кожна з них відіграє унікальну роль у складній екосистемі. Кожної години на Землі вимирають три види тварин. Щодня зникають понад 70 видів фауни та флори. Кожен восьмий птах – на межі зникнення. Якщо ми не будемо діяти зараз, то вимирання може бути найтривалішою спадщиною людства. За останні десятиліття люди стали споживати стільки ресурсів, що планета не в змозі їх відновити.

День довкілля2019 9

Ми повинні працювати разом, щоб захистити види, які знаходяться під загрозою. Поки ще маємо для цього час!

Діймо разом  на захист довкілля!

Четвер, 21 квіт. 2022 Автор

21 квітня відбулося відкриття Всеукраїнської науково-практичної конференції «Довкілля і здоров’я» в м.Тернопіль.

Привітав учасників заходу Степан Вадзюк, голова Тернопільської ОО ВЕЛ, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки Тернопільського державного медичного університету ім. Горбачевського, він наголосив на загрозах для здоров'я населення, які спричинені військовою агресією Росії.

Під час пленарного засідання було обговорено проблеми забруднення атмосферного повітря внаслідок військових дій, ГДК небезпечних газів та речовин у повітрі перевищує норми в десятки, а іноді сотні разів в місцях ведення активних військових дій та аварій на підприємствах, що створює ризики виникнення хвороб дихальної, серцево-судинних та нервової систем.

Актуальним питанням стала продовольча безпека, оскільки окупанти знеструмлюють птахофабрики, ускладнюють логістику завезення корму та розвезення готової продукції для всієї галузі тваринництва. Учасниками конференції було описано ризики щодо забезпечення повноцінного харчування населення України продуктами тваринництва у сучасних умовах.

Також, було зазначено наслідки деструктивного впливу військових дій на екосистеми. Особливу увагу приділено способам протирадіаційного захисту цивільного населення, описано головні загрози застосування біологічної та хімічної зброї збоку Росії під час війни. Було обговорено причини виникнення, перебіг та наслідки посттравматичного стресового синдрому для здоров'я населення, оскільки військові дії завдають шкоди і психологічному здоров'ю українців.

У заході взяли участь провідні фахівці, науковці, громадські діячі, представники місцевої влади.

Четвер, 21 квіт. 2022 Автор

Всеукраїнська екологічна ліга взяла участь у круглому столі «Екологічні виклики в умовах воєнних дій», який відбувся 21 квітня 2022 року в рамках ХVІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Екологічна безпека держави».

Організатором заходу є кафедра екології факультету екологічної безпеки, інженерії та технологій Національного авіаційного університету.

Учасниками круглого столу стали науковці, громадські діячі, студенти, аспіранти та молоді вчені, які цікавляться питаннями екологічної безпеки України та впливом військових дій на довкілля.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги, Тетяна Тимочко, розповіла про основні екологічні загрози та ризики для довкілля, життя та здоров’я людей від російської військової агресії. Повномасштабне вторгнення Росії до України вже завдало та продовжує завдавати нищівної шкоди екосистемам, аварії на підприємства внаслідок ракетних обстрілів створюють ризики для здоров'я населення. Також, було зазначено, що навіть після завершення війни техногенні та екологічні катастрофи, які створюють російські окупанти, наслідки для навколишнього середовища будуть проявлятися роками.

Доповідачами конференції були окреслені питання, які пов’язані з еколого-геологічними ризиками, особливостями здійснення екологічного менеджменту, радіоекологічного моніторингу в умовах війни; новими викликами для авіації; можливостями застосування дистанційних методів для оцінювання порушених екосистем внаслідок військових дій. Також, були висвітлені питання щодо форм та методів довкіллевих практик для психологічної реабілітації дітей, які постраждали внаслідок російської військової агресії, зокрема застосування арт-терапії в природі для їх реабілітації.

Всеукраїнська екологічна ліга висловлює щиру подяку організаторам та учасникам заходу, які займаються вивченням наслідків військової агресії на навколишнє середовище. Діймо разом на захист довкілля!

IMG 20220421 170949 204

Четвер, 21 квіт. 2022 Автор

Дев’ятнадцятий рік поспіль Всеукраїнська екологічна ліга спільно з Тернопільським державним медичним університетом імені І. Я. Горбачевського МОЗ України проводить всеукраїнську науково-практичну конференцію «Довкілля і здоров’я». Інтерес до заходу проявляють фахівці різних галузей і організацій.

Мета конференції – оцінка та узагальнення результатів досліджень стану довкілля та впливу глобального потепління, агресивних пандемічних захворювань, таких як COVID – 19 на процеси життєдіяльності людини, роль громадських організацій і владних структур у попередженні та усуненні негативних наслідків їх дії.

Внаслідок військової агресії Росії під загрозою опинились здоров'я і життя мільйонів українців. З 24 лютого за даними ООН серед мирних жителів зафіксовано 3776 жертв російської військово агресії: 1563 вбитих, в тому числі 130 дітей; 2213 поранених, в тому числі 188 дітей, в основному через авіаудари.

Станом на сьогодні відбулося 85 ударів по закладах охорони здоров’я. Напади на заклади охорони здоров’я у будь-якому конфлікті вважаються порушенням міжнародного гуманітарного права.

Фокус медичної допомоги, через активні бойові дії, зміщується на травми, поранення, опіки, переломи, але це викликає меншу пріоритетність допомоги пацієнтам з неінфекційними захворюваннями, які потребують постійного лікування (пацієнти з туберкульозом, ВІЛ, діабетом, серцево-судинними захворюваннями). Військові дії не дозволять виявити небезпечні захворювання на перших стадіях, зокрема, онкологічні хвороби та туберкульоз.

Наукова програма конференції передбачає розгляд питань:

 1. Фундаментальні фізіологічні механізми життєдіяльності організму та взаємозв’язок із зовнішнім середовищем;
 2. Медико-соціальні проблеми впливу глобального потепління;
 3. Вплив природних та антропогенних факторів на живі істоти;
 4. Гігієнічна оцінка забруднення атмосферного повітря, води, ґрунту, проблеми утилізації промислових і комунальних відходів;
 5. Оцінки ризику негативного впливу радіації на здоров’я населення;
 6. Збереження здоров’я та гігієнічного забезпечення умов життєдіяльності дітей, взаємодії макроорганізму з нормальною мікрофлорою;
 7. Зміни в мікробіоценозах людини за умов погіршення екологічного стану навколишнього середовища;
 8. Сучасні можливості захисту біосфери у контексті здоров’я людей, мікробіологічні аспекти боротьби з короновірусною інфекцією та забезпечення здоров’я людини;
 9. Шляхи впровадження в навчальні програми для вищих медичних, фармацевтичних, педагогічних, ветеринарних і аграрних закладів освіти дані про сучасні проблеми застосування новітніх біо-медичних технологій;
 10. Проблеми розробки і поширення нанотехнологій, технологій подвійного використання;
 11. Етичні засади впровадження новітніх репродуктивних технологій.

Доступ до конференції можна здійснити за наступними посиланнями: 

Пленарне засідання (21.04.2022 р. 13:00): https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ODFjNGZmY2UtODNmOS00N2IwLTllZGItNTYzN2RhMzI3ZTY3%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2205902024-2335-4b3e-bbfe-d3857a795dd7%22%2c%22Oid%22%3a%22f6613405-2dc3-4e68-809b-f0df407f3ab6%22%7d

Секція Фізіології та Всеукраїнська екологічна ліга (21.04.2022 р. 15:00): https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MjBmYzRjNDktYzlkNy00NmY3LWI2ZDMtOWFjMzQ3MjNhOTgw%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2205902024-2335-4b3e-bbfe-d3857a795dd7%22%2c%22Oid%22%3a%22757ddf94-c87c-4069-9fb3-02d66c65f15c%22%7d

Секція Гігієни (21.04.2022 р. 15:00): https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3a257bc4ffafcd4dae8ea16251c71c5041%40thread.tacv2/1650362113181?context=%7b%22Tid%22%3a%2205902024-2335-4b3e-bbfe-d3857a795dd7%22%2c%22Oid%22%3a%227e358e96-aaf4-4d9b-b993-27a5d032b945%22%7d

Секція Мікробіології (21.04.2022 р. 15:00): https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NWQwNzI4MzctZjUwMi00NzA1LTkxZmMtZjAxOWVhNGY3ZjI1%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2205902024-2335-4b3e-bbfe-d3857a795dd7%22%2c%22Oid%22%3a%223ef5dc1c-88b2-4655-9e4d-d3a75b23411a%22%7d

Вівторок, 19 квіт. 2022 Автор

Окупанти навмисно знеструмлюють птахофабрики, ускладнюють логістику завезення корму та розвезення готової продукції. До початку війни птахівництво було однією з найрозвиненіших галузей тваринництва в Україні, а зараз галузь знаходиться під загрозою.

Відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку» № 808 від 28.08.2013 р. тваринницькі комплекси для вирощування птиці обсягом понад 60 тис. курей-несучок та 85 тис. бройлерів відносять до об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Всеукраїнська екологічна ліга упродовж багатьох років займається питаннями, пов'язаних з негативним впливом птахофабрик на довкілля, зокрема,  шляхів вирішення екологічних проблем внаслідок мору птиці на птахофабриках. Так у травні  2020 в Полтавській області загинули близько 600 тисяч курей через несправність вентиляції на Кременчуцькій птахофабриці в селі Потоки. Представники Полтавської ОО ВЕЛ займались ліквідацією наслідків екологічної катастрофи. У лютому 2021 року експерти ВЕЛ разом з мешканцями Набутівській ОТГ Черкаської області зібрали мітинг, щоб дати відсіч спробам збудувати птахофабрику  на 24 000 голів курей в с. Нетеребка.

Довідково: Позиція ВЕЛ щодо впливу птахоферм на довкілля https://www.ecoleague.net/images/dialnist/Position_ptahofabryky.PDF

Військова російська агресія руйнує об’єкти критичної інфраструктури та забезпечення життєдіяльності тисяч людей, спричиняє забруднення довкілля. 

2 березня через обстріли було знеструмлено найбільшу в Європі птахофабрику «Чорнобаївську» в смт Білозерка Херсонської області, де перебувало 3 млн. голів птиці. Упродовж першого тижня загинули більше 100 тис. птахів. Співробітникам підприємства і сусіднім фермам було роздано 1,45 мільйона яєць і 90 тисяч курей.

11 квітня було повідомлено, що близько 3 млн птахів загинули. Відновити роботу підприємства поки неможливо. Загалом, Херсонщині техногенної катастрофи вдалося уникнути, але в зоні активних бойових дій перебувають ще десятки великих підприємств, які можуть становити різного роду небезпеку для людей та довкілля.

В аналогічній ситуації перебувають Богодухівська птахофабрика (с. Протопопівка, Харківська область), а також птахофабрика «Охоче» (с. Охоче, Харківська область). Також було знеструмлено найбільший у Європі інкубатор у смт Макарів (Київська область).

Експерти Всеукраїнської екологічної ліги зазначають, що через дії російських військових виникають значні еколого-гігієнічні ризики для довкілля та здоров’я населення, оскільки утилізація замореної птиці ускладнюється веденням активних бойових дій.

Субота, 16 квіт. 2022 Автор

16 квітня російські окупанти обстріляли Лисичанський нафтопереробний завод в Луганській області. Внаслідок ракетного удару здійнялася пожежа у 5000 м2, гасіння триває цілий день. Це вже не перший обстріл цього заводу, російські військові обстрілюють його систематично.

Наприкінці березня російські військові почали завдавати авіаційних ударів по базах паливно-мастильних матеріалів. Було знищено або пошкоджено нафтобази на Львівщині, на Волині, Рівненщині, Полтавщині, Дніпропетровщині та Одещині.

Лисичанськ нафтобаза 2

2 квітня внаслідок російських авіаобстрілів було знищено інфраструктуру Кременчуцького нафтопереробного – найбільшого підприємства з виробництва нафтопродуктів в Україні, яке забезпечує понад третину всього українського ринку палива.

Експерти Всеукраїнської екологічної ліги зазначають, що пожежі на нафтобазах несуть загрозу для довкілля та здоров'я населення. Найбільшу небезпеку становлять сажа, сірчана кислота та продукти окислення нафти, які виділяються при згоранні нафтопродуктів. Чорний дим на місці пожежі свідчить про те, що частинки сажі великі, тож вони швидше випадатимуть на землю. Сажа вважається небезпечним забруднювачем повітря: якщо вона потрапляє до дихальних шляхів людини - може відкладатись у носоглотці, трахеї, бронхах і викликати кашель. Окрім того, до повітря та ґрунтів через пожежу можуть потрапити сірчана кислота та бензопірен, який є канцерогеном.

Осередки Всеукраїнської екологічної ліги збирають факти щодо екологічних злочинів Росії на території України. Російські військові злочинці мають бути покараними!

Лисичанськ нафтобаза 3

Мирного неба над Україною!

Фото: Луганська ОДА

Субота, 16 квіт. 2022 Автор

Всеукраїнський День довкілля відзначають в Україні щорічно, починаючи з 1999 року, згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» від 6 серпня 1998 року № 855/98 на підтримку ініціативи Міністерствf захисту довкілля та природних ресурсів та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій.

Головна мета  – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження безпеки навколишнього середовища.

Око ПоліссяАзовське море

Довкілля – це всі живі та неживі об’єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині. Від початку війни, розпочатої Росією, ще з 2014 року екосистеми нашої держави знаходяться під постійним деструктивним впливом.

Від початку російського вторгнення 24 лютого в Україну експерти та активісти ВЕЛ розпочали збір інформації та аналіз воєнних злочинів проти довкілля.

Серед злочинів російських окупантів обстріли та бомбардування промислових та енергетичних об’єктів, спалювання лісів, підрив нафтобаз, забруднення Чорного та Азовського морів. Морські порти, сховища небезпечних відходів (пестицидів, уранових відходів, нафтопродуктів), хімічні та металургійні заводи, насосні станції каналізації, фільтрувальні станції, водогони зараз розташовані в зоні активних військових дій.

Актовський каньйонБазальтові стовпи Рівнещина

Дії російського агресора є зокрема виявом «ядерного тероризму». Згідно з Женевськими конвенціями, установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні електростанції, - не повинні ставати об'єктами нападу. Під час широкомасштабного військового вторгнення в Україну російська армія взяла під контроль два атомних об’єкти – Чорнобильську і Запорізьку атомні електростанції.

Зруйновані каналізаційні очисні споруди несуть дуже серйозну небезпеку: забруднення водойм; забруднення ґрунту та ґрунтових вод; порушення всієї екосистеми на кілометри навколо; шкода флорі, фауні, здоров’ю людей і тварин.

Водопад Женецкий ГукКанів

Російські війська руйнують природні території, які є середовищем проживання рідкісних видів і зникаючих оселищ. 44% найцінніших природно-заповідних територій розташовані під тимчасовим контролем окупантів. Росіяни вже запустили по об’єктам в Україні понад 1700 ракет, Це призведе до накопичення в Україні токсичних канцерогенних матеріалів. Географічне розташування України визначає ступінь транскордонного забруднення водних ресурсів, повітря і ґрунтів.

КримЛісостеп

Навіть після завершення війни техногенні та екологічні катастрофи, які створюють російські окупанти, наслідки для довкілля будуть проявлятися роками.

Упродовж 25 років діяльність Всеукраїнської екологічної ліги спрямована на розширення участі громадськості у формуванні та реалізації державної екологічної політики, організацію громадського екологічного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства; припинення діяльності, яка загрожує екологічній безпеці, природному середовищу та здоров'ю громадян України.

Полісся болотоУкраїнське мертве море Херсон

Наша Україна прекрасна – бережімо її! Діймо разом на захист довкілля!

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи