Середа 19 черв. 2024
Інтерв’ю з Тетяною Тимочко до 25-річчя ВЕЛ
У 2022 році Всеукраїнська екологічна ліга відзначає свій 25–річний ювілей. Багато років тисячі людей в усіх регіонах України присвячують свої знання, свій час та енергію для досягнення спільної мети – зберегти красу та унікальність природи України для майбутніх поколінь.
Сьогодні ми започатковуємо серію інтерв’ю, розповідей людей, які 25 років поспіль об’єднались, згуртували навколо себе однодумців та створили потужну і дієву громадську організацію.
Говоримо з Тетяною Тимочко, головою ВЕЛ про найважливіші напрями діяльності та особливості роботи організації під час війни.
1. Тетяно Валентинівно, зараз часто чуємо вираз «не на часі». Можливо, це стосується і такої важливої для вас події, як відзначення 25-річчя Всеукраїнської екологічної ліги?
Дійсно, ми переживаємо важкий і навіть трагічний час. 24 лютого 2022 року назавжди залишиться страшним днем української історії. Військова російська агресія спричиняє загибель людей, бомбардування великих міст і маленьких селищ, вже зруйновані сотні освітніх, медичних, наукових установ. Через обстріли промислових підприємств, об’єктів військової та критичної інфраструктури у довкілля потрапляють отруйні хімічні речовини, осідають в ґрунті на десятки років і можуть стати причиною мутації рослин. Зникають або скорочуються деякі види трав, квітів, в тому числі і червонокнижних. Дерева гинуть від вибухів та пожеж. Від пожеж вигорають цілі лісові масиви.
Саме у цей складний час Всеукраїнська екологічна ліга підводить підсумки багаторічної роботи з формування природоохоронного світогляду й культури українців, інтеграції екологічної складової в регіональну та національну політики, пропонує рішення щодо нових викликів для довкілля, які спричинила війна та її довготривалі наслідки.
Сьогодні Всеукраїнська екологічна ліга – це найбільша природоохоронна громадська організація в Україні, осередки Ліги представлено в усіх областях України, загальна кількість членів організації становить понад 17,5 тис. осіб.
Команда ВЕЛ об’єднує відомих вчених, фахівців, громадських активістів, представників місцевих громад, освітян, журналістів, екологічно дружнього бізнесу. Нам вдалося органічно поєднати наукові дослідження, управлінський потенціал та активну громадянську позицію.
І саме зараз Україні потрібні фахівці з питань екологічної безпеки, які знають об’єкти та території критичної інфраструктури і які можуть запропонувати шляхи розв’язання або мінімізації наслідків військових дій для довкілля.
Екологічні акції протесту
 
Мітинги ВЕЛ
 
Екологічні проблеми р. Рось
 
Члени ВЕЛ
 
Члени Оргуського центру
2. Які напрями діяльності ВЕЛ є пріоритетними?
З перших років нашої громадської роботи ми працювали на випередження, використовували вже діючі та створювали нові процедури й інструменти участі громадськості у формуванні та реалізації національної екологічної політики, внесення пропозицій щодо удосконалення природоохоронного законодавства з питань збереження живої природи, екологічної безпеки, поводження з відходами, екологічного моніторингу та оцінки впливу на довкілля.
Реалізація в Україні реформи децентралізації у 2016–21 роках відкрило можливість для активістів ВЕЛ брати участь у формуванні регіональних стратегій, місцевих програм розвитку, які мають забезпечують захист і відтворення лісових і водних ресурсів, ґрунтів, ландшафтного та біологічного різноманіття, розвиток національної екологічної мережі.
Всеукраїнська екологічна ліга сприяє інтеграції екологічної складової в усі сектори суспільного життя та економіки, лобіює запровадження європейських стандартів та засад збалансованого розвитку. Наукова рада ВЕЛ підтримує розроблення та впровадження екологічно збалансованих, енерго- та ресурсозберігаючих технологій.
Ми організовуємо заходи громадського контролю за дотриманням природоохоронного законодавства, проводимо експертні дослідження та оцінку впливу на довкілля, допомагаємо місцевим громадам у припинені діяльності, яка загрожує екологічній безпеці та здоров’ю громадян.
Правління ВЕЛ
Надзвичайної уваги протягом усіх 25 років нашої діяльності ми надаємо формуванню екологічного світогляду, поширенню інформації про стан довкілля, підвищенню рівня екологічної освіти та культури, підтримці освіти в інтересах збалансованого розвитку.
3. На сьогодні Ліга є впливовою і найбільшою мережевою природоохоронною організацією в Україні. Що є основою вашої стійкості та успіху?
Члени Всеукраїнської екологічної ліги
За 25 років наша громадська організація пройшла складний шлях становлення, розвитку, пошуку найбільш дієвих механізмів громадського впливу. Основою ВЕЛ є керівники наших організацій та осередків, активісти у великих містах і найвіддаленіших селах – люди, віддані справі збереження довкілля. Від належності до лав Ліги ніхто не шукає матеріальних переваг і посад. Громадська ініціатива, дух щирої дружби і підтримки, відповідальність за свою позицію – це унікальна відмінність ВЕЛ.
Співпраця з освітніми установами
Всеукраїнська екологічна ліга дякує усім, хто упродовж 25 років підтримував нашу організацію, сприяв її розвитку та робив внесок у справу захисту довкілля. Ми цінуємо наших активістів, які намагаються зберегти заповідні ділянки, ліси, степи, річки й гори нашої рідної землі для майбутніх поколінь. Хочу побажати Україні миру, Перемоги та чистого довкілля!

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи