Середа 29 лист. 2023
26 вересня – Всесвітній день річок

День річки7Життя людини пов’язане з водою фізично й духовно. Це має значення для однієї людини й цілого народу, маленького села та багатомільйонного міста.

Річки – одна з могутніх зовнішніх сил Землі. Як усі зовнішні сили планети, вони виконують три види роботи в природі: руйнування, перенесення та відкладення гірських порід. 

День річки3Всесвітній день річок – це свято світових водних шляхів. Відзначають з 2005 року в останню неділю вересня. Ще задовго до цього, в далекому 1980 році Марком Анджело був заснований День річок, що святкувався лише на території Британської Колумбії (Канада).

Актуальним на сьогодні є питання планованого відновлення річкового маршруту між Балтійським та Чорним морем –  магістральний водний шлях E40 «Гданськ-Херсон» (Вісла-Дніпро). За розрахунками Морського інституту в Гданську, E40 має всі шанси стати «стратегічним транспортним каналом» (транскордонного співробітництва Польша-Білорусь-Україна), по якому перевозитимуть до 6 млн тонн вантажів щороку.

День річки2

Підняття радіоактивних мулів з дна Прип’яті і Київського водосховища загрожує зараженням питної води у водозаборах (за оцінками експертів, сьогодні на дні Київського водосховища назбиралося близько 7200 Кюрі цезію-137). Поглиблення дна і більш жорстке регулювання судноплавних глибин призведуть до зниження водообміну і швидкостей природної асиміляції забруднюючих речовин, можливі втрати важливих нерестовищ. Перетворення Прип'яті на великий «транспортний канал» не лише назавжди змінить одну з останніх незайманих рік у Європі, а й може висушити клімат Полісся.День річки5

День річки6Під загрозою в рамках цього проекту тільки на території України опиняються екосистему річки Прип’ять, Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, шість національних парків і понад 50 заповідних територій. Вищенаведені впливи протирічать національному законодавству та міжнародним зобов’язанням України в рамках охорони довкілля.

Ухвалювати рішення без проведення ґрунтовних досліджень, які могли б визначити рівень радіоактивного забруднення на постраждалих територіях та упевнити про цілковиту безпечність використання зон навіть із залишковим радіоактивним забрудненням, – це ознака некомпетентності. Будь-яка спроба забути причини та ігнорування можливих загроз – призведе до нових ще більших трагедій.

Всеукраїнська екологічна ліга наголошує, що сьогодні безумовними пріоритетами повинні стати здоров’я людини, право на високу якість життя, збереження природних умов планети.

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи