П'ятниця 03 груд. 2021
Питання безпеки Чорнобильської зони досі не знято з порядку денного

8fffc34b9632dffee6fdf27b3b2b7553Минуло 33 роки після аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 

Хоча зараз у Зоні відчуження вирує дике життя, проблема радіоактивного забруднення нікуди не зникла. Відновлення біорізноманіття та лісів не означає, що природа просто поглинула радіоактивні речовини. Особливу небезпеку тепер і в майбутньому становлять «довгоживучі» радіонукліди, які потрапили в довкілля в результаті аварії на Чорнобильській АЕС: наприклад, Pu 239 (24 000 років) та ізотопи деяких інших трансуранових елементів. Чорнобильська атомна електростанція буде залишатися небезпечним об'єктом ще найменше протягом трьохсот років. На цій території слід і надалі зберігати обмежену діяльність, щоб радіоактивне забруднення не поширювалось.

a12

Актуальним на сьогодні є питання планованого будівництва водного шляху Е-40 (Вісла-Дніпро) від Гданська (Польща) до Херсону з метою відновлення  судноплавства  та транскордонного співробітництва Польша-Білорусь-Україна. Проектом передбачено масштабні днопоглиблюючі роботи в руслі річки Прип’ять. Підняття радіоактивних мулів з дна Прип’яті і Київського водосховища загрожує зараженням питної води у водозаборах (за оцінками експертів, сьогодні на дні Київського водосховища назбиралося близько 7200 Кюрі цезію-137). Поглиблення дна і більш жорстке регулювання судноплавних глибин призведуть до зниження водообміну і швидкостей природної асиміляції забруднюючих речовин, можливі втрати важливих нерестовищ.

e40

Під загрозою в рамках цього проекту тільки на території України опиняються Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, шість національних парків і понад 50 заповідних територій. Вищенаведені впливи протирічать національному законодавству та міжнародним зобов’язанням України в рамках охорони довкілля.

Chernobyl segodnya foto i videoУхвалювати рішення без проведення ґрунтовних досліджень, які могли б визначити рівень радіоактивного забруднення на постраждалих територіях та упевнити про цілковиту безпечність використання зон навіть із залишковим радіоактивним забрудненням, – це ознака некомпетентності. Будь-яка спроба забути причини та ігнорування можливих загроз – призведе до нових ще більших трагедій.

Всеукраїнська екологічна ліга наголошує, що сьогодні безумовними пріоритетами повинні стати здоров’я людини, право на високу якість життя, збереження природних умов планети.

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи