Середа 22 трав. 2024
Стежками академіка Л.С.Берга
19 лип. 2016

desna mezyn4Східна частина території Мезинського національного природного парку  (Чернігівська обл.) в минулому належала до Кролевецького повіту Чернігівської губернії. В серпні 1913 року на цій території проводилися комплексні експедиційні дослідження в кількох напрямках. Один з них очолював вчений-натураліст, географ, ґрунтознавець та іхтіолог Лев Сергійович Берг, який досліджував ділянки рельєфу, геоморфології та ландшафтів на відрізку від сіл Мезина до Вишеньок, включаючи Псарівку (Свердловку, тепер Деснянське), Розлети, Бужанку.

Другим напрямом експедиції керував Іван Іванович Спригін, ботанік з Пензенського університету. До її складу входили не тільки науковці , але ї студенти Казанського та Харківського університетів, які пізніше стали відомими вченими (М.В.Коровін, М.Г.Культіасов). Особлива увага зверталася на рослинний світ заплави Десни та її приток, вивчалися лучні системи, рослинність крейдяних відслонень, лесових нашарувань та соснових лісових ділянок. Ґрунтові дослідження були частково пов’язані з геоботанічними через призму угруповань на їх умов зростання, гідрологічними розвідками (вивчення грунтосфери долини Десни та її приток).

Етнолого-краєзнавчі та історіографічні дослідження передбачали збір етнографічного матеріалу про побут, традиційне природокористування та події, що відбувалися на даній території.

0Понад сторіччя з часу проведення експедиції науковці кафедри екології та охорони природи Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г.Шевченка виступили з ініціативою її відтворення у форматі студентської наукової експедиції «Стежками акад.Л.С.Берга».  Ідея була підтримана мережею «Освіта для стійкого розвитку України».

З 6 по 12 липня 2016 року вона була проведена на відрізку від с.Мезин до с.Вишеньки Коропського району Чернігівської області, в межах території, що належить до складу Мезинського НПП. Сучасна студентська наукова експедиція також включала три основні  напрямки досліджень: природно-географічні (геологічні, ландшафтні), геоботанічні (флористичні, фітоценотичні) та ґрунтові, екоісторичні та етнолого-краєзнавчі.

5 NPP10 студентів-екологів університету та 4 вихованців обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді протягом тижня частково відтворили маршрут експедиції в межах національного парку, зустрілися з науковцями, ознайомилися з науковою програмою «Літопис природи», робили світлини місцевості, яку вивчали відомі вчені понад століття тому. Також запропонували свою модель екологічного стежки «Від парому до парому», в межах якої можна ознайомитися з природно-історичною спадщиною цієї місцевості.

А ввечері, біля вогнища, молоді науковці смакували цілющий фіточай з суницями і чебрецем та знайомилися з копіями сторінок історічних наукових звітів, оповідями і легендами про місцевість дослідження.

Окремі матеріали експедиції та отримані результати будуть основою для написання майбутніх наукових студентських і ліцейних робіт, доповідатимуться на конференціях відповідного спрямування та будуть розміщуватися на сайтах Мезинського НПП і освітніх установ-учасників експедиції.

Проведення даної експедиції здійснено в рамках виконання проекту «Підтримка організацій громадянського суспільства у розвитку партнерств для стійкого використання природно-заповідного фонду»  Програми малих грантів Глобального екологічного фонду та Програми розвитку ООН.

Юрій Карпенко,

начальник відділу науки, екоосвіти та рекреації  Мезинського НПП

В розділі "Новини":

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи