Субота 18 трав. 2024
Завершилась робота конференції «Стан сміттєзвалищ і полігонів ТПВ в Україні: проблеми та шляхи їхнього розв’язання»
15 лип. 2016

Резолюція

Програма

IMG 978614–15 липня 2016 року в м. Львові відбулася конференція «Стан сміттєзвалищ і полігонів ТПВ в Україні: проблеми та шляхи їхнього розв’язання» в рамках Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології».

Організаторами конференції є Всеукраїнська екологічна ліга, Екологічна рециклінгова асоціація України, Центр муніципальних технологій.

Конференція проводилася за сприяння: Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства екології та природних ресурсів України, Львівської обласної державної адміністрації, Львівської міської ради.

До участі в конференції «Екологічні, економічні та соціальні проблеми сміттєзвалищ і полігонів в Україні та шляхи їхнього розв’язання» були запрошені представники органів державної влади та місцевого самоврядування, провідні науковці, бізнес-структури, які працюють у сфері поводження з відходами, установи, які працюють у галузі екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища, природоохоронні громадські організації, ЗМІ.

13728358 1230316700334640 1270685029 oУ перший день конференції відбулося засідання тематичної робочої групи«Обговорення Схеми санітарного очищення міста Львова». На засіданні був присутній Львівський міський голова Андрій Садовий. Він зазначив, що проблема поводження з відходами у м. Львів стоїть дуже гостро. Від початку Грибовицький полігон був заснований для збирання промислових відходів з усієї області. Зараз він є місцем зберігання як побутових, так і небезпечних відходів, зокрема гудронів.

Андрій Іванович зауважив, що проблемою є відсутність інвесторів, які б висловили бажання рекультивувати полігон чи збудувати новий. Зараз міська влада веде перемовини з Європейським інвестиційним банком.

На завершення свого виступу він подякував учасникам та висловив надію, що Львів стане прикладом розв’язання проблем з відходами для всієї України.

Юрій Голець, начальник управління житлового господарства департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, представив рішення Львівської міської ради від 13 липня 2016 р., згідно з яким затверджувалося завдання на розроблення схеми санітарного очищення м. Львова. Він зазначив, що скидання фільтрату з Грибовицького полігону у загальноміські очисні споруди обумовлено позитивними дослідженнями Національного університету «Львівська політехніка». 

У другий день конференції розглядалися пріоритетні законодавчі ініціативи у сфері поводження з відходами в Україні, технології рекультивації сміттєзвалищ та полігонів ТПВ та питання наявності небезпечних відходів у складі побутових.

Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, зазначила, що в останні роки проблема накопичення відходів в Україні є дуже гострою, оскільки щороку кількість стихійних сміттєзвалищ збільшується, а в більшості міст досі не налагоджено системи роздільного збирання сміття. За офіційними даними, сьогодні в Україні налічують понад 6 тис. полігонів та сміттєзвалищ побутових відходів, проте в дійсності ніхто не знає скільки їх існує насправді.

«Для зменшення негативного впливу відходів на навколишнє середовище, забезпечення ефективного державного управління та знищення корупційних схем у сфері поводження з відходами необхідно реформувати природоохоронну галузь в цілому. Створення Державного агентства поводження з відходами та передача йому повноважень Міністерства екології та природних ресурсів України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у сфері поводження з відходами дасть можливість спростити процес управління та забезпечить швидке узгодження різних питань», – зазначила Тетяна Тимочко.

Вона зауважила, що Грибовицький полігон вичерпав свою ємність багато років тому, і, судячи з масштабів пожежі, його шари не пересипалися необхідною кількістю ґрунту.

Тетяна Валентинівна наголосила на тому, що першочерговими завданнями для місцевої влади повинно бути розроблення і затвердження Схеми санітарного очищення м. Львова та Програми поводження з відходами м. Львова та області до 2020 року.

4Олег Недава, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, привітав учасників та зазначив, що в європейських країнах в середньому переробляють 50–60% побутових відходів, тоді як у нас ці показники не перевищують 4,5%. Багато матеріалів (скло, пластик, папір, метал) можна використовувати повторно у виробництві, таким чином заощаджуючи природні ресурси та зменшуючи кількість відходів. Наприклад, Швеція вже не має власного сміття для переробних підприємств, тому держава закуповує його в сусідніх країнах. Він акцентував увагу на тому, що основою причиною катастрофічного стану сфери поводження з відходами є недосконала законодавча база. Зокрема, чітко не визначено вимоги щодо поводження з відходами, відсутній механізм контролю над дотриманням вимог законодавства в цій галузі.

Олег Анатолійович розповів про законопроекти № 3198, 3199, 3200, які покликані налагодити державну систему поводження з відходами та запровадити принцип «забруднювач платить». Як один з ініціаторів законопроектів він зазначав, що їхні положення спрямовані на створення та забезпечення ефективного функціонування системи збирання, перероблення та утилізації відходів кінцевого споживання продукції, а також удосконалення системи управління у цій сфері відповідно до вимог Директиви ЄС № 2008/98/ЄС про відходи.

Народний депутат України, голова підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього природного середовища Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Іван Рибак зазначив, що озера з кислими гудронами, які знаходяться на території Грибовицького сміттєзвалища, становлять велику небезпеку для довкілля і здоров’я людей. Вони утворилися за часів Радянського Союзу і досі не були утилізовані. Головною проблемою є те, що зараз вони офіційно знаходяться у приватній власності, хоча підприємство–власник давно збанкрутувало. Кислі гудрони – це відходи, які утворилися внаслідок очищення технічних олив сірчаною кислотою. Низький рівень рН (3-4) створює труднощі для їхнього перевезення та утилізації.

Іван Петрович зазначив, що вважає державно-приватне партнерство дієвим інструментом для залучення інвесторів та розв’язання проблеми утилізації відходів.

Досить гострим для обговорення виявилося питання безпечності скидання фільтрату з Грибовицького полігону до міських очисних споруд. Більшість учасників погодилася, що це призводить до сильного забруднення міських річок, зокрема р. Полтва та Західний Буг. Оскільки каналізаційні очисні споруди були побудовані понад 40 років тому, обладнання є застарілим і не може ефективно очищувати фільтрат з полігону.

IMG 9762В рамках конференції учасники відвідали Грибовецьке сміттєзвалище та  цех по переробці люмінесцентних ламп.

Учасники конференції внесли зміни та доповнення до проекту Резолюції, яка включає в себе розв’язання проблеми не лише Грибовицького сміттєзвалища, а й поводження з відходами в Україні в цілому.

IMG 9770

 

 

В розділі "Новини":

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи