Вівторок 25 черв. 2024
Громада проти будівництва міні-ГЕС

DSC0216719 червня 2014 року в м. Біла Церква на Київщині відбувся мітинг мешканців міста, які протестували проти рішення міської ради щодо надання приватній компанії технічних умов та дозволу на будівництво
міні-ГЕС на річці Рось. Ця гідротехнічна споруда може негативно вплинути на стан річкової екосистеми, погіршити стан водного об’єкта та зменшити обсяги питного водопостачання багатьох населених пунктів.

Депутат Білоцерківської міської ради Ямковий Валерій Петрович звернувся до суду з позовом до Білоцерківської міської ради, в якому просив скасувати рішення Білоцерківської міської ради «Про погодження використання товариством з обмеженою відповідальністю “Гідро-Інвест” донного водовипуску греблі Білоцерківського верхнього водосховищавід 26 вересня 2013 року № 1053-VІ».

ges-mainСуд першої інстанції ухвалив рішення «визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської міської ради № 1053-46-VІ «Про погодження використання Товариством з обмеженою відповідальністю “Гідро-Інвест” донного водовипуску греблі Білоцерківського верхнього водосховища» від 26 вересня 2013 року за № 1053-46-VІ».

Задовольняючи позов, суд наголосив, що рішення міської ради прийнято упереджено, за відсутності основних вихідних даних та передчасно, до отримання нових технічних умов та без проведення громадських слухань.

rezoДепутати Білоцерківської міської ради, активісти Всеукраїнської екологічної ліги, мешканці міста та прилеглих сіл вимагали скасувати незаконне рішення щодо будівництва міні-ГЕС, зокрема:

  1. Заборонити будівництво міні ГЕС на Росі, тому що річка є власністю українців, які проживають уздовж всієї її течії. Питання збереження природного середовища та здоров’я людей мають бути пріоритетними, а не фінансові інтереси купки шахраїв та міських чиновників.
  2. Звернутися до міської ради з вимогою скасувати рішення про дозвіл на будівництво міні-ГЕС на річці Рось.

 

Висновок Науково-експертної ради

Всеукраїнської екологічної ліги

(витяг)

Всеукраїнська екологічна ліга протягом тривалого часу вивчає і аналізує екологічні проблеми будівництва малих ГЕС на річках України.

Плани будівництва малих ГЕС в Україні вражають своїми масштабами. Їхнє виконання означатиме порушення гідрологічного режиму більшості малих та середніх річок України, втрату водних ресурсів для населення та економіки, занепад водного туризму, знищення популяцій багатьох видів флори і фауни Червоної книги України, руйнування вразливих екосистем та прибережних захисних смуг.

Особливу стурбованість викликає плановане будівництво ГЕС на річці Рось. На сьогоднішній день у зв’язку з відсутністю достатніх підземних джерел річка Рось залишається основним джерелом питної води для близько 500 тис. жителів шести населених пунктів, зокрема Білої Церкви, Умані, Узина, Миронівки, Богуслава, Корсуня-Шевченківського.

За даними Державного агентства водних ресурсів України, екологічний стан річки Рось давно вже є критичним. Забруднення вод скидами промислових та комунальних підприємств, забудова прибережної смуги, зарегулювання стоку шістьма гідроелектростанціями призводить до замулення, обміління водосховищ, порушення гідрологічного режиму річкового басейну, зменшення рівня кисню та загибелі багатьох видів флори та фауни.

Діяльність гідроелектростанцій, які понад 80% всієї води спрямовують верховим потоком на турбіни, унеможливлює здатність очищати воду до нормативних показників. Через це населення залишається без постійного доступу до якісної питної води.

Негативний вплив ГЕС на стан водних ресурсів річки Рось відчувають мешканці Богуслава та Миронівки, які знаходяться нижче за течією від Білої Церкви, а також мешканці Корсунь-Шевченківського району, які в літній період використовують привізну воду, оскільки забір води з Росі стає неможливим через її обміління.

Внаслідок планованого будівництва ГЕС на Росі вище Білої Церкви жителів цього міста в недалекому майбутньому може спіткати та ж участь – забруднення водних ресурсів та проблеми з якісним та постійним водопостачанням.

З огляду на зазначені проблеми та негативний вплив малої ГЕС на стан річки Рось, ще 19 червня 2009 року Міжвідомча координаційна рада з питань розвитку водних ресурсів Держводгоспу України ухвалила рішення «вважати за доцільне обласним державним адміністраціям, обласним управлінням з охорони навколишнього природного середовища та Басейновому управлінню водних ресурсів річки Рось накласти мораторій на будь-яке будівництво у басейні р. Рось до покращення екологічної ситуації». За останні 5 років ситуація лише погіршилася.

Науково-експертна рада Всеукраїнської екологічної ліги, враховуючи викладене, наполягає на повній забороні будівництва міні-ГЕС на річці Рось у Білоцерківському районі Київської області.

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи