Неділя 14 лип. 2024
У межах столиці України знищують річку Коник

Світовий досвід охорони та відродження малих річок свідчить, що поліпшити їхній стан можливо лише за умови збалансованого господарювання в усьому водозабірному басейні. Забруднення річок та їхнє замулення призводять до подальшого розвитку процесів деградації цих водних об’єктів. Як наслідок, дедалі більше зменшується результативність самоочищення і втрачається формування природної якості води.

Стан екосистем більшості приток Дніпра експерти оцінюють як критичний. На думку фахівців, основними причинами цього, зокрема, є замулення річок через зарегулювання стоку, забудову прибережної смуги, знищення лісів на площі водозабору, забруднення річок промисловими, сільськогосподарськими, комунальними стоками, різного роду відходами та ін.

6e1d5587 _Відсутність належного контролю з боку уповноважених органів державної та місцевої влади за територіями, що прилягають до малих річок, може призвести до надзвичайних екологічних ситуацій, спричинити масову загибель риби чи інших живих організмів і негативно вплинути на стан здоров’я населення.

Яскравим прикладом, який підтверджує наведені положення, є надзвичайна ситуація, яка склалася в столиці України.

Інформація про масову загибель риби на річці Коник, що протікає по південно-східній околиці Києва, викликала широкий суспільний резонанс.

1 червня 2014 року в Голосіївському районі міста Києва у межах житлового масиву Корчувате в річці Коник було виявлено замор риби. За попередньою оцінкою експертів, сума збитків, заподіяна природному середовищу, становила 46 млн грн.

23Громадськість району відразу відреагувала на екологічно небезпечну ситуацію та звернулася до Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації. Перед Державною екологічною інспекцією в місті Києві зініціювано питання щодо відбирання проб води для аналізу та з’ясування причин загибелі риби.

6 червня у Голосіївській райдержадміністрації відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де обговорювалось питання замору риби в річці Коник, а також поширення неприємних запахів від виробничого процесу ТОВ «Агрохолдінггруп».

12 червня за участю голови РДА та відповідних фахівців, представників громадськості проведено виїзну нараду щодо з’ясування причин масової загибелі риби в річці Коник. На нараді були присутні представники КП «Плесо», Державного НДІ з лабораторної діагностики та водосанінспекції, Головного управління ветеринарної медицини, Державної екологічної інспекції в місті Києві, управління надзвичайних ситуацій Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА та ін.

14018330866847За підсумками наради вирішено взяти додаткові проби води та риби для лабораторних досліджень.

За ініціативи прокуратури Голосївського району міста Києва також була проведена перевірка щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині охорони атмосферного повітря. За результатами перевірки встановлено, що ТОВ «Агрохолдінггруп» здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Розв’язання критичної ситуація із замором риби на річці Коник у червні 2014 року не знайшло свого відображення в реальних діях Державної екологічної інспекції, комунального підприємства «Плесо», в цілому міської влади Києва. Безкарність породжує нові екологічні злочини.

12 липня відбулося повторне забруднення річки, внаслідок чого знову загинула риба, була отруєна вода, а державі було заподіяно збитки на суму понад 300 тис. грн.

narada ns16 липня працівники Державної екологічної інспекції в місті Києві за участю представників громадських організацій «Корчувате – наш дім» та Всеукраїнської екологічної ліги здійснили перевірку дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, під час якої було взято проби води та мулу річки Коник, що протікає в межах Жукового острова.

rybaВсеукраїнська екологічна ліга звернулася до прокуратури міста Києва зі скаргою на бездіяльність міських органів влади щодо припинення злочинної діяльності забруднювачів довкілля. Це зумовлено тим, що річка Коник протікає по території Жукового острова, який є об’єктом природно-заповідного фонду.

З огляду на ситуацію, громадські природоохоронні організації запропонували провести круглий стіл із залученням представників громадськості, Мінприроди України, Мінагрополітики України, контролюючих органів, муніципальної влади міста Києва та комунального підприємства «Плесо», на якому розглянути питання охорони природного комплексу Жукового острова та річки Коник.

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи