Понеділок 20 трав. 2024
Рамкова конвенція ООН про зміну клімату

9 травня 1992 року – Прийняття Рамкової конвенції Організації Об’єднаних Націй про зміну клімату (Нью-Йорк, США) 

Рамкова конвенція2

Клімат Землі постійно змінювався впродовж усієї її історії, у тому числі суттєво змінювалась і середня глобальна температура. Однак, наразі потепління відбувається значно швидшими темпами, ніж будь-коли раніше. Уже очевидно, що саме людський внесок у зростання температур упродовж останнього століття став визначальним. Людство викидало в атмосферу парникові гази, тобто гази, здатні поглинати теплове випромінювання – побічний продукт розвитку модерної економіки. 

Рамкова конвенція3Зима без снігу, посухи, аномальні стихійні явища та нові захворювання - лише деякі з наслідків зміни клімату, яких слід очікувати в Україні.

Саме для стабілізація концентрацій парникових газів в атмосфері на такому рівні, що не допускав би небезпечного антропогенного впливу на клімат планети була прийнята Рамкова конвенція ООН зі зміни клімату.

Рамкова конвенція4Основою дії Рамкової конвенції ООН про зміну клімату є принцип загальної, але диференційованої відповідальності сторін за кліматичні зміни, що відбуваються. Країни, що підписали Конвенцію поділяють на три категорії:

– країни з перехідною економікою, у тому числі Україна, що прийняли на себе особливі зобов’язання щодо обмеження викидів;

Рамкова конвенція5– країни, що прийняли на себе особливі зобов’язання фінансового характеру для допомоги країнам, що розвиваються, та країнам з перехідною економікою, у тому числі шляхом надання екологічно чистих технологій;

– країни, що розвиваються, яким надається науково-технічна й фінансова допомога в дотриманні зобов’язань щодо скорочення викидів парникових газів.

parnykovi gasКраїни-учасниці Рамкової Конвенції щороку зустрічаються на кліматичній конференції ООН. Найвідоміша з них відбулася в 1997 році в японському місті Кіото, на якій був прийнятий Кіотський протокол. У ньому зафіксовано скорочення викидів парникових газів до певного рівня усіма промислово розвинутими країнами.

Конвенцію підписали понад 180 країн світу. Україна ратифікувала її в 1996 році.

Рамкова конвенція7