Понеділок 27 трав. 2024
Акція ВЕЛ «Амброзія – небезпечна рослина»

Травень – Акція Всеукраїнської екологічної ліги «Амброзія – небезпечна рослина» 

Ambroziya1Полинолиста амброзія – це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20–180 см. Засмічує посіви різних культурних рослин, росте на узбіччях доріг, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушено ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди) або завезено новий ґрунт з інших місць, у долинах річок та ін. Заселяє погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони.

Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні–вересні, легко обсипається, засмічуючи ґрунт. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Схожість зберігає до 10–15 років, за сприятливих умов – до 30–50 років. Наприкінці квітня – початку травня насіння дружно проростає.

Амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і характеризується великою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не лише культури, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки та площі. Надмірно висушує і виснажує ґрунт.

Цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня. Під час цвітіння ця рослина є дуже небезпечною: пилок спричинює у людей алергію (підвищення температури, сльозотеча, кон’юнктивіт, погіршення зору, набряк легенів). Медики називають це захворювання амброзійним полінозом або сінною пропасницею. Слід додати, що у цей період від пилку амброзії страждають астматики, у яких загострюються напади бронхіальної астми.

На поширення захворювання можуть впливати погодні умови: спека, сильний вітер та ін. Ефективних ліків поки що не створено. Єдиний вихід – поводитися дуже обережно, поки вона квітує. Потрібно відмовитися від поїздок за місто, по можливості не виходити з дому в спеку та у вітряну погоду, для прогулянок вибирати похмурі та дощові дні. Слід натягнути на вікна марлеві сітки, постійно їх змочувати та міняти кілька разів на день. На вулиці рекомендується користуватися сонцезахисними окулярами. Повернувшись додому, треба прийняти душ, промити ніс та очі.

З огляду на зазначене, стає зрозумілим, що знищення амброзії полинолистої як карантинного бур’яна можливе лише у рамках загальної комплексної системи боротьби з бур’янами в культурних посівах.

Система заходів, як складова загального агротехнічного комплексу прийомів з вирощування сільськогосподарських культур, передбачає застосування різних методів: карантинних, агротехнічних, механічних та хімічних:

запобіжні заходи: ретельне очищення посівного матеріалу від насіння амброзії, лущення стерні, періодична глибока оранка, досходова культивація;

суворий карантинний контроль: виявлення карантинних бур’янів шляхом обстеження всіх земельних угідь і складання карти їх поширення, а також визначення необхідних методів боротьби;

механічні заходи: проведення регулярних рейдів по приватних садибах, підприємствах та установах для виявлення осередків поширення амброзії, знищення рослини до початку цвітіння: скошування, виривання (починаючи з ранньої весни) і компостування, щоб не дати можливості цвісти та плодоносити, адже вона розмножується лише насінням;

хімічні заходи: здійснення контролю за правильним застосуванням хімічних заходів у великих господарствах особами, що мають спеціальну фахову освіту.

ambroziya2Вести боротьбу з цією злісною карантинною рослиною мають санепідемстанція, карантинна служба, адміністративно-технічна інспекція, квартальні комітети, підприємства, навчальні заклади, громадськість.