Понеділок 15 лип. 2024
Акція Всеукраїнської екологічної ліги «Первоцвіт»

pervocvety1Лютий – Акція Всеукраїнської екологічної ліги «Первоцвіт»

У лютому-березні Всеукраїнська екологічна ліга спільно з Всеукраїнською дитячою спілкою «Екологічна варта» та Національним молодіжним центром «Екологічні ініціативи» традиційно проводить Всеукраїнську природоохоронну акцію «Первоцвіт». Її мета – зберегти ранньоквітучі первоцвіти, які зривають і продають на стихійних ринках, а також спрямувати зусилля громадян на практичні дії щодо їх захисту.

первоцвіт2Щороку наприкінці зими та на початку весни в Україні знищуються внаслідок незаконного збирання та продажу мільйони первоцвітів. Більшість цих видів занесено до Червоної книги України та обласних «червоних» списків регіонів. Крім того, значна частина видів первоцвітів охороняється міжнародними конвенціями, які ратифіковано в Україні.
Акцію розпочинають перед відзначенням Міжнародного дня прав жінок і миру, адже саме у цей час продають та купують найбільшу кількість незаконно зірваних квітів.
Багато рідкісних декоративних рослин, занесених до Червоної книги України, зникають. Найяскравіше ця тенденція простежується саме на прикладі первоцвітів, які збирають переважно для продажу. Щоб запобігти винищенню перших весняних квітів, члени ВЕЛ, НМЦ «Екологічні ініціативи» та ВДС «Екологічна варта» проводять щороку активну еколого-просвітницьку та пропагандистську роботу.
первоцвіт1Акція «Первоцвіт» – це комплекс оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів. Оперативна робота полягає в припиненні торгівлі первоцвітами, складанні протоколів на порушників, проведенні рейдів, патрулюванні на ринках разом із працівниками МВС. Просвітницька робота – проведення уроків, позакласних заходів, бесід. Пропагандистсько-агітаційна робота полягає у розповсюдженні листівок, звернень до населення із закликами берегти ранньоквітучі весняні квіти, які по-хижацьки знищуються заради фінансового прибутку.Важливим є проведення анкетування громадян стосовно їхнього ставлення до цієї проблеми. Такий соціологічний аналіз дасть можливість визначити, наскільки свідомо та відповідально ставляться люди до збереження природи.

первоцвіт3Учасники акції твкож визначають місця зростання квітів, забезпечують охорону цієї території, організовують патрулювання, проводять роз’яснювальну роботу серед населення.

Брандушка різнобарвна, підсніжники складчастий та білосніжний, цикламен Кузнецова, шафран Гейфелів – ці квіти занесено до Червоної книги України.
Всеукраїнська екологічна ліга впевнена, що спільними зусиллями ми зупинимо поповнення цього списку.

 первоцвіт5