Неділя 21 квіт. 2024
Акція ВЕЛ «Збережи ялинку»

grudenYalinkaГрудень – Акція Всеукраїнської екологічної ліги «Збережи ялинку»

Всеукраїнська екологічна ліга протягом багатьох років проводить акцію «Збережи ялинку». Мета акції – переконати громадян України в тому, що слід відмовитися від передноворічного винищення хвойних дерев і показати згубні наслідки вирубування лісів. Акція спрямована не лише на запобігання незаконному вирубуванню сосен та ялин, а й на формування громадської думки щодо «ялинкової» проблеми шляхом пропаганди заміни живих дерев композиціями з гілля, яке залишається в лісі на місці санітарних рубок, у лісосіках, його навіть іноді спалюють. Тому використання таких хвойних залишків збереже життя багатьом деревам і дасть відчутний економічний ефект.

У рамках акції проходить конкурс, під час якого діти виготовляють оригінальні букети, створюючи святкову атмосферу без нищення живих де­рев. Такі композиції стають дедалі популярнішими. Всеукраїнська екологічна ліга закликає громадян України, освітян, неурядові організації, органи державної влади та місцевого самоврядування, засоби масової інформації зробити свій внесок у припинення винищення дерев.

Довідково. Щоб виростити замість однієї вирубаної двометрової ялини іншу, потрібно не менше 10–15 років. У багатьох лісових господарствах Європи на Різдво ялинки не зрубують, а здають в оренду. Після свят дерево зізбереженою кореневою системою знову повертають до лісу.

Існує ще одна проблема, пов’язана зі зрубаними ялинками після свят. Куди їх потім подіти? Як утилізувати ялинки після новорічних свят?

Mayster-klas YalinkaУ світі цю проблему розв’язують по-різному. У Великій Британії до закінчення свят працюватимуть пункти приймання різдвяних ялинок. Лише у Лондоні їх налічують кілька десятків. Населення у цій країні привчають до думки, що ялинки також потрібно здавати на переробку, як макулатуру або одноразовий посуд. Для тих, хто не встиг вивезти ялинку самостійно, передбачено безкоштовний виклик додому машини для вивезення сміття.

Австрія також відкриває пункти безкоштовного прийому вживаних ялинок на утилізацію. З них пізніше вироблять паливні брикети або компост.

У Швеції та Фінляндії перероблені на меблевих фабриках ялини використовують для виробництва косметики або їх спалюють у міських котельнях для одержання тепла і гарячої води.

У зоопарках ялинову хвою додають до корму слонам, зубрам та іншим тваринам.

В Україні сьогодні проблему утилізації зрубаних новорічних ялинок повністю не розв’язано. Після Нового року тисячі дерев, які мають назву «великогабаритне сміття», опиняються на звалищах і зазвичай «зустрічають» там весну.

Підсумки конкурсу «Замість ялинки – зимовий букет» - 2020

Акція «Збережи ялинку» - 2019

Рекомендації від ВЕЛ щодо підготовки до новорічних свят - 2019