Четвер 02 лют. 2023
День боротьби з пестицидами

03grudnya3 грудня – День боротьби з пестицидами (World No Pesticide Use Day)

У ніч на 3 грудня 1984 року в індійському Бхопалі, на заводі з виробництва пестицидів, який належав хімічній корпорації Union Carbide, сталась екологічна катастрофа, у результаті якої в повітря потрапили 42 тонни надзвичайно отруйного газу метилізоціанату. Ця подія і сьогодні є найбільшою в історії людства аварією на хімічному виробництві.

Навіть через 30 з лишком років Бхопал все ще несе на собі відбиток страшної трагедії, яка зруйнувала життя сотень тисяч індійців. Місце, де стояв завод, закинуте, з 1998 року його контролює уряд штату Мадхʼя-Прадеш. Екологи наголошують, що і сьогодні тут можна знайти сліди отруйного газу.

Міжнароднии день боротьби з пестицидами

Щоб привернути увагу до проблем з виробництвом та застосуванням небезпечних хімічних речовин, латиноамериканська мережа активістів проти пестицидів оголосила 3 грудня Днем боротьби з пестицидами, який незабаром став міжнародним. У цей день екологи усього світу проводять акції та протести, нагадуючи про накопичення в довкіллі значної кількості шкідливих хімічних речовин, зокрема пестицидів, які, потрапляючи в організм людей і тварин, спричинюють тяжкі наслідки для їх здоров’я.

Девіз цього дня – «Пестициди – безвихідь цивілізації». За даними ВООЗ, щороку в світі реєструють близько 2 млн випадків отруєнь ними, переважно під час перебігу різноманітних технологічних процесів. Деякі хімікати є гормонально активними сполуками, які спричинюють розлади ендокринної та імунної систем, з дією інших пов’язують затримку розумового розвитку, репродуктивні проблеми і рак. Саме пестициди вважають основною причиною «тихої катастрофи» – так експерти ООН охарактеризували забруднення ними ґрунтів у Європі.