Середа 19 черв. 2024
День Дунаю

29 червня – День Дунаю (DanubeDay) 

den dunauЗа ініціативою Міжнародної комісії із захисту річки Дунай вперше свято Дунаю відзначали 29 червня 2004 року, воно було присвячене 10-річчю Конвенції про охорону ріки Дунай. Назву річці (Дунай – «бистра вода») дали кельти в першій половині І тисячоліття до н. е. Дунай займає серед річок Європи друге місце після Волги, він перетинає 10 країн (Німеччину, Австрію, Словаччину, Угорщину, Хорватію, Сербію, Румунію, Болгарію, Молдову та Україну) – від Чорного лісу в Німеччині до Чорного моря в Румунії та Україні. У межах кордонів цих країн його протяжність становить близько 3 тис. км. Басейн Дунаю має площу 817 тисяч км2. На берегах річки проживає 115 млн людей. У дельті (українська частина) сформувалися 30 типів екосистем, флора і фауна налічує 5149 видів.

Основна проблема Дунаю – його забруднення. За даними ООН кожен рік річка виносить в Чорне море понад 200 тис. т нафтопродуктів, 12 тис. т цинку, 80 т ртуті. Основною метою міжнародного Дня Дунаю є привернення уваги до стану та проблем цієї "водної артерії". Для підвищення екологічної культури громадян у цей день вздовж всієї річки проходять форуми, дискусії, конкурси, музичні фестивалі, концерти і просто масові гуляння.

29 червня 1994 року була прийнята Конвенція щодо співробітництва з охорони та раціонального використання річки Дунай (Конвенція про захист річки Дунай) (Софія, Болгарія), яку підписали 11 країн, по території яких протікає ця ріка, та Європейський Союз.

Україна ратифікувала Конвенцію у 2002 році. Основним завданням Конвенції є забезпечення збалансованого управління водними ресурсами в басейні Дунаю, зокрема: збереження, поліпшення та раціональне використання поверхневих вод; контроль можливих небезпек, що виникають внаслідок аварій, включаючи речовини, небезпечні для води, а також повені й кригу; зменшення забруднення Чорного моря від джерел на водозбірній площі. В рамках Конвенції країни-учасники застосовують єдині системи моніторингу і методи оцінювання впливів на навколишнє середовище. Принцип «забруднювач платить» і попереджувальний принцип є основою для всіх заходів, що мають на меті охорону річки Дунай і вод на всій її водозбірній площі.