Понеділок 15 лип. 2024
Пожежа на нафтобазі "БРСМ-нафта": причини та наслідки

11246038 816371141791661 7883698239983603980 o8 червня 2015 року стався вибух на території нафтобази «БРСМ-нафта» поблизу села Крячки (Васильківський район, Київська область). Після прибуття рятувальників було повідомлено, що горять три резервуари з бензином. Вночі вогонь поширився і пожежа охопила ще кілька резервуарів.

Бензин у резервуарах горів до 16 червня 2015 року. Майже від самого початку пожежі рятувальники перекачували його до резервуарів сусідньої нафтобази, що тривало до 22 червня.

384750159Пожежа призвела як до фізичних, так і матеріальних втрат: у процесі ліквідації загинуло п’ятеро осіб, а сума збитків становила приблизно 48 млн грн.

Внаслідок аварії відбулося значне забруднення довкілля нафтою та продуктами її горіння. За даними експертів Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України, розлив нафтопродуктів становив близько 240 тон (90 т – у ґрунт, 150 т – у водойми).

Разом з димовими газами в атмосферному повітрі опинилися бензапірен, сірчистий і сірчаний ангідриди, оксид вуглецю (IV), оксиди азоту, газоподібні й тверді продукти неповного згоряння палива, сполуки ванадію, солі натрію та ін.

Ароматичний вуглеводень бензапірен, який утворюється під час згоряння вуглеводневого палива, є дуже потужним канцерогеном та мутагеном, тому дим від пожежі на нафтобазі був надзвичайно токсичним.

Діоксид сірки, або сірчистий ангідрид, є особливо шкідливим для зелених насаджень та лісів, оскільки наслідком його дії є хлороз (пожовтіння або знебарвлення листя) і карликовість.

IMG 565919 червня 2015 року експерти Всеукраїнської екологічної ліги виїхали на місце пожежі, щоб оцінити масштаби забруднення довкілля нафтопродуктами. Було встановлено, що ґрунт на території нафтобази виявися просоченим нафтою на глибину від 20 до 45 см. Крім того, нафта потрапила у прилеглі водойми, вкривши їх щільною плівкою. Поспілкувавшись з місцевими мешканцями, фахівці ВЕЛ дізналися, що серед них є багато таких, хто відчув на собі токсичну дію диму від пожежі, зокрема головний біль, нудоту, печіння у горлі, загострення хронічних респіраторних захворювань.

IMG 5672Працівники Української лабораторії якості й безпеки продукції АПК взяли на аналіз проби ґрунту, води та продуктів харчування як з місця аварії, так і з розташованих поряд населених пунктів для визначення вмісту небезпечних речовин. Було встановлено, що концентрації бензапірену, поліароматичних вуглеводнів та сірки перевищували норми від 4 до 26 разів у різних місцях.

Протоколи лабораторних досліджень

Протокол

Пояснювальна записка

IMG 5849Для відновлення території після такого сильного забруднення Всеукраїнська екологічна ліга рекомендує здійснити ряд дієвих реабілітаційних заходів, зокрема:

–  оцінити екологічний стан території нафтобази та здійснити екологічно безпечний демонтаж та утилізацію пошкоджених цистерн і обладнання;

–  якнайшвидше ліквідувати забруднення шляхом адсорбування нафти з водної поверхні та ґрунту;

–  провести моніторинг концентрацій забруднюючих речовин на території нафтобази та прилеглих населених пунктів;

– створити експертну групу із залученням представників органів місцевого самоврядування, природоохоронних громадських організацій та науковців для розроблення програми відновлення природних територій, забруднених внаслідок аварії на «БРСМ-нафта»;

–  провести інформаційну роботу з місцевим населенням щодо можливого негативного впливу забруднених нафтою продуктів харчування на здоров’я людини.

Внаслідок дії мораторію на перевірки суб’єктів господарювання багато підприємств не дотримуються вимог природоохоронного законодавства, що зумовлює виникнення аварійних ситуацій та забруднення довкілля. Аварія, яка сталася на нафтобазі «БРСМ-нафта» є прямим наслідком злочинної бездіяльності уряду, оскільки вже майже рік не здійснюється державний контроль за роботою екологічно небезпечних об’єктів. Всеукраїнська екологічна ліга вимагає від уряду скасування мораторію на перевірки екологічно небезпечних підприємств.

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи