Вівторок 25 черв. 2024
Жорстокі розваги: у Вінницькій області дельфіни протягом 4 років живуть у звичайному санаторському басейні

dolphins 1До Всеукраїнської екологічної ліги звернувся Реп’ях А. Г., директор санаторію «Поділля» м. Хмільник (Вінницька область), зі скаргою на жорстокі умови утримання дельфінів у місцевому «дельфінарії», який був облаштований на території цього санаторію. 2 липня 2015 року експерти ВЕЛ Марія Пазиніч та Ігор Музикін разом з начальником рятувально-водолазної служби ГО «ТОВРЯТВОД» Олександром Середою виїхали у для з’ясування обставин утримування дельфінів.

dolphins 2Як виявилося, 4 роки тому кмітливий підприємець Когут Борис Іванович вирішив влаштувати дельфінарій, орендувавши басейн, призначений для купання людей. Не зважаючи на численні порушення Правил і норм утримання дельфінів в умовах неволі, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України у 2012 році, Когут Б. І. протягом всіх цих років утримував п’ятьох (!) дельфінів у басейні глибиною 1.8 м в так званому «дельфінарії» «Доктор-дельфін». Тиждень тому три дельфіни були вивезені у невідомому напрямку, проте Борис Іванович ніяк не прокоментував даний факт, зазначивши лише те, що дельфіни були вивезені у м. Скадовськ (Херсонська область).

dolphins 4Анатолій Репях повідомив, що договір оренди завершився 1 липня 2015 року, але директор «дельфінарію» відмовляється залишати приміщення. Він продовжує надавати сеанси «дельфінотерапії» бажаючим, у тому числі хворим на складні нервові та психічні захворювання, що заборонено законом, оскільки він не має ліцензії Міністерства охорони здоров’я України. Згідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Когут Б.І. має право на здійснення театральної та концертної діяльності.

Анатолій Реп’ях зазначив, що оскілки басейн не був призначений для утримування морських ссавців, за цей час він значно пошкодився і наразі знаходиться в аварійному стані.

dolphins 6У технічному приміщенні під басейном експерти Ліги побачили місця протікання води та сольові відклади на стелі. На дні самого басейна знаходяться численні тріщини, які можна побачити неозброєним оком.

dolphins 3

Тріщини у дні басейна

Крім надзвичайно малого розміру басейну були виявлені й інші порушення умов утримування дельфінів, зокрема: відсутність природної морської води, небезпечне для дельфінів покриття басейну (кахель), відсутність карантинного басейну та ін. Борис Когут відмовився надавати коментарі щодо походження дельфінів, умов їхнього утримання та долі вивезених дельфінів і просто зник після демонстрації басейну.

Варто зазначити, що в умовах діючого мораторію на перевірки суб’єктів господарювання подібні порушення природоохоронного законодавства вже стали нормою. Оскільки для перевірок необхідне розпорядження Кабінету Міністрів України, несумлінні підприємці користуються можливістю заробляти за рахунок нищення природи.

Лист-звернення

Договір про оренду

Виписка з реєстру

Лист до Президента України щодо незаконного утримування дельфінів

У відповідь на звернення ВЕЛ до Державної екологічної інспекції України було проведено позапланову перевірку та складено протокол про порушення за частиною третьою статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ця частина стосується порушення правил утримання диких тварин у неволі або в напіввільних умовах і тягне за собою накладення штрафу від трьох до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої.

Варто зазначити, що у протоколі було зазначено єдине порушення умов утримування тварин, а саме – малий розмір басейну. Інспектор не вважав за потрібне зазначити також відсутність морської природної води, небезпечне покриття басейну, відсутність карантинного басейну та інші численні порушення.

Нещодавно ми дізналися, що суд за жорстоке поводження з дельфінами призначив карою для власника дельфінарію став штраф у розмірі аж 68 грн. Всеукраїнська екологічна ліга направила до Держекоінспекції листа з вимогою вжити заходів щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи, яка складала зазначений протокол, а також провести повторну перевірку дельфінарію «Доктор Дельфін» щодо дотримання умов утримування дельфінів.

Лист до Держеклінспекції України

Довідково. У Чорному морі водяться три види дельфінів: афаліна чорноморська (Tursiopstruncatusponticus), білобочка чорноморська (Delphinusdelphisponticus) та азовка (Phocoenaphocoenarelicta). Всі вони занесені до Червоної книги України, тому їхній вилов та комерційне використання заборонені.

Відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» умови утримання тварин мають відповідати  їхнім  біологічним, видовим та індивідуальним особливостям.

Уряд Індії офіційно визнав дельфінів «особистостями, що не належать до людського роду».

Дельфінарії вже заборонили у таких країнах, як Коста-Ріка (у 2005 році), Хорватія (з 2009 року – заборона на утримання в неволі морських ссавців), Греція (у 2011 році), Швейцарія (з 2012 року заборонено імпорт живих китоподібних), Індія (у 2013 році), США (штат Каліфорнія – у 2014 році).

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи