Субота 25 трав. 2024
Бурштинова лихоманка Полісся

photo mal«Нині незаконне добування «соснової сльози» (бурштину) стало однією з гострих і актуальних проблем для мешканців Коростенського, Олевського та Лугинського районів», – констатувала кандидат у народні депутати України по виборчому округу № 64 Тетяна Тимочко після зустрічі з мешканцями села Замисловичі Олевського району 9 жовтня 2014 року.

Незаконне добування бурштину, або, як його ще називають, – сонячного каменю, сьогодні завдає непоправної шкоди природі краю. На великих площах змінюється гідрологічний режим, руйнується ґрунт та знищується рослинність. Значні площі лісу зникають назавжди. Це зменшує ареал існування тварин і птахів.

Нелегальне добування цього цінного матеріалу приносить «бурштиновій мафії» мільйонні прибутки. Лише маленьку частину грошей від продажу каменю отримує той, хто його викопав. Значно більші кошти розподіляють між собою особи, які скуповують, перепродають, а також лобіюють цей незаконний бізнес.

У зв’язку з цим Україна загалом зазнає величезних збитків. І не лише через понівечену природу. Горе-бізнесмени за безцінь продають коштовний мінерал і своїм, і зарубіжним ділкам, а останні перепродують його на міжнародному ринку.

Як стверджують знавці справи, за кілограм бурштину «чорним» копачам дають від 150 до 2000 грн. У Європі вартість вітчизняного «золотого» каменю становить 500–700, а іноді й до тисячі доларів за кілограм. Український бурштин жовто-зеленого забарвлення є унікальним.

Навесні цього року на Коростенщині правоохоронці затримали шістьох жителів Рівненської області. Вилучене на місці події обладнання свідчило про проведення ними незаконного видобутку бурштину. Але такі випадки затримання браконьєрів є поодинокими.

Мешканці села Гулянка Коростенського району повідомляли місцевим екологам про майже цілодобове добування бурштину поблизу села із застосуванням потужної імпортної техніки. Напевно, ці «чорні» копачі мали серйозне прикриття місцевого керівництва.

panorama mal

Ландшафт, порушений браконьєрським видобуванням бурштину

Можливо, це збіг обставин, але ще в 2010 році десятки гектарів землі, саме поблизу села Гулянка, зацікавили представників місцевої влади.

Правоохоронні органи постійно звітують про «нещадний бій» з бурштиновими браконьєрами. Однак нелегальний бурштиновий бізнес – це не справа сельчан-одинаків, яких так старанно шукає міліція, адже за кордон нелегально проходять величезні обсяги необробленого каменю, а це не під силу навіть розрізненим кримінальним групам.

У світі цінують нашу корисну копалину не лише за її красу. Бурштинову кислоту широко використовують у медицині. Обсяги запасів бурштину на Житомирському Поліссі ще не з’ясовані. Але геологи прогнозують, що вони є достатніми для промислового видобування. Надра – це власність держави, власність громади.

Отже, тільки один бурштин міг би забезпечувати мешканців краю роботою та доходами протягом багатьох десятиріч. Але за умови, що багатства поліських надр не будуть пограбовані.

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи