Субота 18 трав. 2024
Всеукраїнська громадська кампанія «Збережемо українські степи!»

В 2011 році Всеукраїнська екологічна ліга долучилася до всеукраїнської громадської кампанії «Збережемо українські степи!».

Степова зона займає 40% території України, але справжніх цілинних степових ділянок залишилось менше ніж 3 %. В Україні досі немає юридичного визначення степу, через що навіть в офіційних документах його означують як «малопродуктивні, деградуючі та еродовані землі», що значно ускладнює захист степових ділянок. І це при тому, що біологічне різноманіття степу порівняно з іншими екосистемами України є найбагатшим. Наприклад, воно втричі перевищує біорізноманіття діброви. Одним з механізмів захисту степу у такій ситуації є Закон України «Про Червону Книгу України» та ратифікована нашою державою міжнародна Конвенція з біорізноманіття. Адже наявність червонокнижних видів навіть на так званих деградованих та малопродуктивних землях означатиме, що ці екосистеми не можна порушувати і знищувати. Але для цього потрібно зробити тотальну інвентаризацію степових ділянок України.

З огляду на ситуацію, що склалася у цій сфері, Всеукраїнська екологічна ліга закликала всі свої осередки у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській областях та в АР Крим взяти участь у всеукраїнській громадській кампанії «Збережемо українські степи!» та інвентаризації степових ділянок.

У квітні 2013 р. активістами кампанії «Збережемо українські степи!» вдалося зупинити самозахоплення одним з агропідприємств 15 га степу в Красноармійському районі (Донецька область).

Багато роботи в рамках кампанії проводить активіст Донецької ОО ВЕЛ Олексій Бурковський: боротьба з браконьєрським знаряддям (січень-лютий) по відлову тварин, гасіння степових пожеж (весна-літо). Також брав активну участь у облаштуванні території новоствореного заказника «Нагольний кряж» (Свердловський район Луганської області). Заказник створений у 2013 році на площі 596 га і є одним з найбільших степових заказників в Україні. Активісти громадських організацій виготовили інформаційні аншлаги та встановили їх на території заказника.

6 серпня 2013 р. в приміщенні Свердловської міської ради (Луганська обл.) відбулась зустріч голів сільських, селищних рад району та районної влади із активістами громадської кампанії «Збережемо українські степи!». На зустрічі були присутні голови всіх сільських та селищних рад району, керівництво Свердловської міської ради, служби охорон довкілля та надзвичайних ситуацій району та представники громадських організацій.

Темою зустрічі стало обговорення перспектив розвитку природно-заповідного фонду у Свердловському районі та боротьба із степовими пожежами. Другою і не менш важливою темою зустрічі стало обговорення боротьби із пожежами на природних територій. Навмисні підпали та недбалість місцевого населення нерідко призводить до масштабних пожеж у степу: вигорає природна рослинність, вогонь перекидається на ліси а подекуди і знищує будинки у розміщених посеред степу селах.

В рамках кампанії «Збережемо українські степи!» було видано брошуру «Останні степи України: бути чи не бути?».