Субота 25 трав. 2024
Вересень-жовтень 2010 року

У вересні–жовтні 2011 р. ВЕЛ розпочала нову хвилю інформаційної кампанії поводження з ГМО в Україні. Це було викликано тим, що дієві механізми з регулювання питання ГМО в Україні, нажаль, досі відсутні.

Аграрні компанії незаконно, без відповідної реєстрації вирощують на полях ГМ-рослини. Підприємства-виробники продовжують несанкціоновано використовувати ГМО під час виготовлення продуктів харчування. Органи державної влади України фактично усунулись від здійснення контролю над використанням ГМО в Україні. На державному кордоні повністю відсутній контроль за ГМ-насінням та ГМ-сировиною.

Вже сьогодні відомі ризики для здоров’я людини, пов’язані з поширенням та безконтрольним вживанням ГМ-продуктів. Серед них – підвищена алергенність, токсичність, канцерогенність, зміна морфології внутрішніх органів, негативний вплив на репродуктивну функцію, ймовірне порушення стабільності геному. Вирощування ГМО також несе ряд агротехнічних ризиків для екосистем в цілому, завдає шкоди біорізноманіттю та є джерелом генетичного забруднення природного середовища.

Враховуючи це, ВЕЛ не може залишатися осторонь такого важливого питання. Ще з 2006 р. проводиться кампанія громадського лобіювання державних рішень з питань біобезпеки в Україні, у ході якої докладено багато зусиль для створення нормативно-законодавчої бази у сфері регулювання ввезення та використання ГМО на території України.

Зокрема, у вересні були підготовані і відправлені листи до різних органів державної влади, в яких було висвітлено проблеми використання ГМО в Україні. Серед них – відкритий лист-звернення до Президента України, в якому ВЕЛ наполягла на посиленні контролю за створенням, транспортуванням та використанням генетично модифікованих організмів в Україні і запропонувала розглянути це питання на засіданні Ради національної безпеки і оборони України.

Також листи були відправлені до профільних комітетів Верховної Ради України, які мають враховувати цю проблему під час підготовки і розгляду питань, віднесених до їх повноважень. У жовтні ВЕЛ вже отримала відповіді на частину своїх запитів, в яких повідомлялось, які заходи будуть прийняті.

Однією з найбільших подій в рамках кампанії стало створення просвітницького відеофільму щодо питання ГМО. В ньому взяли участь та надали свої коментарі стосовно ситуації з генетично модифікованими організмами в Україні видатні науковці, представники громадських організацій та органів державної влади.

ВЕЛ і надалі проводитиме заходи, спрямовані на інформування громадськості щодо реальної ситуації навколо ГМО в Україні та на контроль прийняття державних рішень з питань біобезпеки в Україні. 

Було прочитано 2243 разів