Середа 08 груд. 2021
18 лютого 2009 р.

Кабінет Міністрів України затвердив Постанову «Про затвердження Порядку державної реєстрації генетично модифікованих організмів джерел харчових продуктів, а також харчових продуктів, косметичних та лікарських засобів, які містять такі організми або отримані з їх використанням». Відповідно до цього Порядку (починає діяти з 1 червня 2009 р.) усі ввезені в Україну харчові продукти, косметичні засоби та ліки проходитимуть державну екологічну експертизу на кордоні. Як і попередні такі проекти, Порядок був розроблений і опрацьований без активного залучення громадськості, і хоч експертам Всеукраїнської екологічної ліги вдалося внести необхідні пропозиції до цього документу, деякі його положення й нині викликають занепокоєння.

Відповідно до Порядку державну реєстрацію проводитиме Міністерство охорони здоров’я України. Для того, щоб зареєструвати харчові продукти, лікарські препарати та косметичні засоби, які містять ГМО, потрібен пакет документів: загальноприйнята назва продукції, торговельне найменування ГМО, який міститься в цих продуктах харчування, лікарських препаратах чи косметичних засобах. При цьому слід вказувати призначення, види і способи застосування, точні дані, що стосуються заявника, виробника. До заяви необхідно додати висновки Державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Водночас, експерти ВЕЛ наполягали і будуть робити це й надалі, щоб у розділ «Призначення, види і способи застосування» було внесено спеціальну таблицю, яку заявники мають обов’язково заповнити, тому що сьогодні інформацію про продукцію можна викладати у довільній формі і заявник може пропустити деякі дані під виглядом того, що нібито не знав, що це потрібно зробити. Іншими словами, тут ми бачимо лазівку, через яку можуть проникати ГМО, які є шкідливими для здоров’я людини.

Слід зазначити, що Державну реєстрацію здійснюють за державний кошт терміном на 5 років. Але в документі, чітко не прописано, яким чином держава буде відстежувати дотримання заявниками українських правових норм.

Експерти ВЕЛ також дуже стурбовані змістом пункту 7 Постанови, згідно з яким інформація про заявлені продукти буде повністю закритою, до того ж оприлюднюватиметься лише реєстр, де буде названо ГМ-продукт чи ГМО.

Всеукраїнська екологічна ліга звернулася до Кабінету міністрів України з вимогою вилучити пункт 7 з тексту Постанови, як такий, що порушує норми Оргуської конвенції.

Було прочитано 1388 разів