Четвер 12 груд. 2024
Питання-Відповіді

Роз’ясніть, якими законодавчими нормами регулюється сфера поводження з відпрацьованими джерелами струму?

У Законі України «Про відходи» батарейки, акумулятори до телефонів і ноутбуків, фото- та відеокамер безпосередньо не віднесено до небезпечних відходів. Такими вони стають тоді, коли потрапляють на смітник (а звідти у ґрунт і водні екосистеми). До цього моменту доречніше говорити про батарейки як про предмети вжитку. Українським законодавством не передбачена необхідність ліцензування збирання та зберігання відпрацьованих хімічних джерел струму.

Чи є якісь вимоги до місця розміщення контейнера? Хто і як часто вилучає зібрані у контейнер відпрацьовані батарейки?

Контейнери для збору бажано розміщувати на підлозі. Особливих вимог до приміщення/місця встановлення немає, основна умова – доступність для всіх громадян.

В Україні досі не створено державну систему збирання та утилізації відпрацьованих хімічних елементів живлення.

Оскільки ми є громадською організацією, нашим завданням є привернення уваги до проблеми та демонстрація засобів її розв’язання, а не виконання завдань держави. Тому ми пропонуємо Вам збирати та утилізувати батарейки за кошти місцевих бюджетів.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України  щодо  цільового   спрямування   екологічного   податку»   (№ 918-VIII   від 24.12.2015) 80 % екологічного податку належать до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів. Керуючись цим Законом, Ви можете звернутися до представників органів місцевої влади з пропозицією запровадити збирання та утилізацію відпрацьованих батарейок у Вашому населеному пункті за кошти місцевого бюджету.

Чому зібрані відпрацьовані батарейки відправляють саме у Францію?

Це питання безпеки. Жоден український завод не має ліцензії на утилізацію відпрацьованих джерел струму. Завод «Tredi» у Франції, з яким співпрацює наш партнер – компанія «Сігмас Еколоджі», є широко відомим у світі і має всю необхідну документацію та значний досвід роботи.

Яких результатів уже вдалося досягти?

З початку громадської природоохоронної акції «Батарейкам – утилізація» по всій території України встановлено близько 518 контейнерів для збирання відпрацьованих батарейок. Проведено презентацію природоохоронної акції у м. Києві та в регіонах України, організовано публічні відкриття пунктів збору відпрацьованих джерел струму, розгорнуто постійну інформаційно-просвітницьку роботу в ЗМІ, освітніх закладах, серед мешканців населених пунктів.

Що Ви порадите тим, у кого поблизу немає контейнера для збирання відпрацьованих батарейок?

До кампанії постійно долучаються нові учасники, оскільки дедалі більше українців розуміють шкоду, якої завдають відпрацьовані батарейки довкіллю та здоров’ю людини. Багато небайдужих людей різного віку, активістів з усіх куточків країни вже давно збирають батарейки в 5–6-літрові пластикові пляшки у своїх навчальних закладах, будинках, організаціях, підприємствах. Це оптимальний спосіб зберігання відпрацьованих хімічних джерел струму до моменту передачі їх на утилізацію.

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Blue Dark_Blue Cyan Purple Green Tomato Yellow

Body

Background Color
Text Color

Spotlight10

Background Color

Footer

SJ_DESC_LAYOUT
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction