Версія для друку
Всеукраїнська акція «Збережи ялинку»

yalynka logoУ грудні проходить традиційна акція Всеукраїнської екологічної ліги «Збережи ялинку».

Мета акції – схилити громадян України відмовитися від передноворічного винищення хвойних дерев та показати шкідливі наслідки передноворічного вирубування хвойних дерев. Акція спрямована не тільки на попередження незаконної рубки сосен та ялин, а й на формування громадської думки про «ялинкову» проблему шляхом пропаганди заміни живих дерев на композиції з гілля. Використання «лапника», що залишається в лісі на місцях санітарних рубок, лісосіках і навіть інколи спалюється, збереже життя багатьом деревам і дасть суто економічний ефект.

Створити відчуття свята, радісного очікування новорічного дива можна й без знищення дерев. Набагато цікавіше прикрашати соснові чи ялинові гілки, виготовляти традиційні українські «ялинки» – дідухи з колосків, калини, створювати новорічні композиції, які можуть стати гарним подарунком для рідних і друзів та прикрасять домівку, шкільну аудиторію чи робочий кабінет.

У рамках цієї акції ВЕЛ щороку проводить широку інформаційно-агітаційну кампанію: розповсюджує листівки та методичні матеріали, проводить заходи з патрулювання на місцях хвойних смуг з метою їхнього збереження, організовує конкурс «Замість ялинки – зимовий букет». Під час конкурсу діти та підлітки по всій Україні виготовляють святкові букети з вічнозеленого гілля, створюючи святкову атмосферу без знищення живого дерева. Такі композиції здобувають симпатії дедалі більшої кількості людей.

collage photocat2

Всеукраїнська екологічна ліга закликає громадян України, освітян, неурядові організації, органи державної влади та місцевого самоврядування, засоби масової інформації зробити свій внесок у припинення винищення хвойних дерев.

Орієнтовний план заходів проведення акції «Збережи ялинку»:

1. Звернутися до органів державної влади, лісгоспу щодо підтримки акції.

2. Звернутися до освітніх закладів, громадських об’єднань щодо участі та співпраці під час акції.

3. Організувати чергування спільно з органами міліції у місцях незаконного вирубування та продажу ялинок.

4. Оголосити та провести конкурс «Замість ялинки – зимовий букет», конкурси віршів, казок, оповідань новорічної тематики, малюнків.

5. Провести агітаційну роботу із залучення до акції людей різного віку.

6. Розповсюдити листівки, плакати та інші інформаційні матеріали, присвячені збереженню хвойних насаджень.

Утилізація ялинок після новорічних свят

В Україні на сьогодні проблему утилізації ялин повністю не вирішено. Після Нового року тисячі дерев, які мають назву «великогабаритне сміття», опиняються на звалищах і зазвичай зустрічають там весну.

У 2007 році Всеукраїнська екологічна ліга в рамках акції «Збережи ялинку» організувала збір новорічних дерев, які залишилися після свят, та передала їх у Київський зоопарк для виготовлення підстилок у вольєрах тварин.

P1010017                          P1010040

Команда Всеукраїнської екологічної ліги збирає ялинки для переробки на підстилки у вольєри тварин в Київському зоопарку (2007 рік)

У світі цю проблему вирішують по-різному. У Великій Британії до закінчення свят працюватимуть пункти приймання Різдвяних ялинок. Тільки у Лондоні їх налічується кілька десятків. Населення у цій країні привчають до думки, що ялинки також потрібно здавати на переробку, як макулатуру або одноразовий посуд. Для тих, хто не встиг вивезти ялинку самостійно, передбачено безкоштовний виклик сміттєвої машини додому.

Австрія також відкриває пункти безкоштовного прийому вживаних ялинок на утилізацію. З них пізніше вироблять паливні брикети або компост.

У Швеції та Фінляндії перероблені на меблевих фабриках ялини використовують для виробництва косметики, або задля тепла і гарячої води їх спалюють у міських котельнях.

У зоопарках ялинову хвою додають у корм слонам, зубрам та іншим мешканцям.

Щоб виростити замість однієї вирубаної двометрової ялини іншу, потрібно не менше 10–15 років. І в багатьох лісових господарствах Європи на Різдво ялинки не зрубують, а здають в оренду. Після свят дерево зі збереженою кореневою системою знову повертають до лісу.

Досвід та рекомендації ВЕЛ

Підсумки конкурсу «Замість ялинки – зимовий букет» - 2020

Всеукраїнська екологічна ліга закликає відмовитись від традицій, які шкодять природі - 2019

Замість ялинки – зимовий букет - 2019

Рекомендації від Всеукраїнської екологічної ліги щодо підготовки до новорічних свят - 2019

Збережи ялинку - 2018

Інформаційні матеріали

Друге життя ялинки після свят - 2019

Відмовляємось від традицій, які шкодять природі / Олена Пащенко, Олександр Рак (2019 р.)

Стаття кандидата сільськогосподарських наук, старшого наукового співробітника Національного природного парку «Подільські Товтри», заслуженого природоохоронця України Ковальчука С. І. "Голонасінні – одвічна наша святиня та страждальники XXI століття"

 

Галерея зображень

Переглянути вбудовану галерею на сайті:
https://www.ecoleague.net/diialnist/aktsii/zberezhy-ialynku?tmpl=component&print=1#sigProGalleria18e84812e4