Цвітіння – відповідальна пора в житті рослин і час великої уваги до них людей. Різноманітність форм, багатство фарб та ароматів зробили квіти важливим атрибутом людського буття і разом з тим – джерелом смертельної безпеки для них. Це особливо стосується ранньоквітучих рослин, або, як їх точно називають – первоцвітів.
Багато первоцвітів віднесено до числа рідкісних рослин, збір яких законодавчо обмежений, особливо якщо він ведеться з метою прибутку. В Криму, наприклад, у незаконний бізнес з продажу сітчатого підсніжника та кримської фіалки залучена маса людей. Одна частина людей збирає, друга – пакує квіти, третя – транспортує, четверта – продає, а організатори ведуть облік коштів.
Всеукраїнська екологічна ліга у лютому-березні проводить щорічну акцію «Первоцвіт». В рамках акції пропонуємо активістам ВЕЛ здійснюється патрулювання з представниками правоохоронних органів по місцях продажу первоцвітів, залізничних вокзалах (ця робота посилюється за 5 днів до свят : дня Святого Валентина, 8 березня та Великодня).
Проводяться визначення місць зростання первоцвітів, занесених до Червоної книги України та охорона цієї території членами ВЕЛ (спостереження, патрулювання).
У ході патрулювання членами ВЕЛ ведеться роз’яснювальна робота серед населення. Активісти Ліги подають інформацію про акцію у регіональні засоби масової інформації.
Освітнім закладам пропонується провести:
– конкурс «День квітів» серед учнів молодших та середніх класів (конкурс малюнка, казок, віршів, творів, художньої композиції, вікторини);
– конкурс листівок до весняних свят;
– конкурс костюмованих демонстрацій;
– конкурс міні-театрів;
– конкурс дитячої творчості (поробки з вторинних матеріалів та ін.);
Велівці пропонують пропагувати досвід вирощування первоцвітів на присадибних ділянках та в кімнатних умовах серед населення.
Активно йде розповсюдження інформаційних матеріалів, листівок, наліпок по місцях продажу ранніх квітів.
Проводяться навчально-пізнавальні екскурсії до ботанічних садів.
До акції залучають дітей, молодь, інші громадські організації, державні установи, широкі кола громадськості. Вилучені букетики члени ВЕЛ роздають у лікарнях, дитячих садках з відповідними роз’ясненнями.
НАГАДУЄМО! За порушення умов зростання рослин, занесених до Червоної книги України, незаконне вилучення з природного середовища, а також порушення умов утримання рослин у ботанічних садах, дендрологічних парках, інших спеціально створених умовах, що призвело до їх загибелі, тягнуть за собою накладання штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого (стаття 90 з Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Квіти, що з’являються першими навесні:
Родина Первоцвітові (Primulaceae): цикламен коський (Кузнецова)
|
Родина Гіацинтові (Hyacinthaceae) рястка відігнута рястка двозначна рястка Буше рястка гірська |
Родина Амарилісові (Amaryllidaceae): підсніжник Ельвеза підсніжник білосніжний (звичайний) підсніжник складчастий білоцвіт весняний білоцвіт літній
|
|
Родина Пізньоцвітові (Colchicaceae): брандушка різнобарвна (пізньоцвіт різнобарвний) пізньоцвіт анкарський
|
Родина Лілійні (Liliaceae) рябчик руський рябчик шаховий рябчик малий рябчик гірський еритроній собачий зуб тюльпан бузький тюльпан змієлистий тюльпан дібровний тюльпан Шренка тюльпан скіфський тюльпан двоквітковий |
Родина Півникові (Iridaceae): шафран Гейфелів шафран сітчастий шафран гарний шафран кримський шафран вузьколистий
|
Документи
Події
Всеукраїнський фотоконкурс «Первоцвіти у фотооб'єктиві натураліста» (2019 рік)
Всеукраїнський фотоконкурс «Первоцвіти у фотооб'єктиві натураліста» (2017 рік)
Про акцію у ЗМІ