Вівторок 27 жовт. 2020

Засідання Національної платформи «Перспективи розвитку в Україні технологічних парків з перероблення відходів» відбувається у Великій сесійній залі Черкаської обласної ради.

У засіданні беруть участь представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, бізнес-структури, які працюють у сфері поводження з відходами, науковці та природоохоронні громадські організації.

Метою Національної платформи є поліпшення державно-приватного партнерства у питаннях захисту здоров’я людини та навколишнього середовища шляхом безпечного виведення з обігу та належного управління промисловими та небезпечними відходами.

Учасники засідання запланували обговорити питання загроз надзвичайних ситуацій внаслідок незаконного розміщення небезпечних відходів, перспектив розвитку в Україні технологічних парків з перероблення відходів та формування правових засад їх створення, а також впровадження екологічно дружніх технологій у сферу поводження з небезпечними та промисловими відходами.

Перед початком засідання Національної платформи відбувся брифінг ініціаторів та організаторів Платформи.

Відеотрансляція засідання «Перспективи розвитку в Україні технологічних парків з перероблення відходів» розпочнеться об 11.00 за посиланням

Програма Національної платформи

Проєкт Резолюції

Європ ландшафти1Ландшафти мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення і є ресурсом, який сприяє економічній діяльності. Вони відіграють роль у формуванні місцевих культур і є основним компонентом європейської природної та культурної спадщини.

Розвиток сільського та лісового господарства, технічних засобів промислового виробництва та добування мінералів, а також регіонального і міського планування, транспорту, інфраструктури, індустрії туризму та відпочинку у багатьох випадках прискорюють зміну ландшафтів. Тому виникла необхідність зберігати ландшафти. Ця необхідність також пов’язана з прагненням громадян насолоджуватися ландшафтами високої якості й відігравати активну роль у розвитку та збереженні ландшафтів.

Європ ландшафти520 жовтня 2000 р. у м. Флоренція (Італія) була прийнята Європейська ландшафтна конвенція.

Головною метою Конвенції є підтримка процесів охорони, регулювання та планування ландшафтів Європи. Конвенція визнає важливість усіх видів ландшафтів. Вона застосовується щодо всієї території Сторін та охоплює природні, сільські, міські та приміські території. Дія Конвенції поширюється на землі, внутрішні води та морські акваторії, звичайні або деградуючі ландшафти, а також ландшафти, які можна вважати унікальними.

Європ ландшафти7Основним аспектом Конвенції є активна роль, яку вона відводить суспільству у спостереженні та оцінці ландшафту. Тому підвищення громадської свідомості відіграє важливу роль для залучення населення до врегулювання питань, пов’язаних з впливом та охороною ландшафту.

Європ ландшафти6Конвенція ратифікована Україною у вересні 2005 року. В Конституції України проголошено, що багатство природних ландшафтів є надбанням українського народу, його природною спадщиною і має служити нинішньому та майбутнім поколінням.

ФАО 75 3Ми разом з вами відзначаємо цю поважну дату та всесвітній день продовольства.

Дякуємо ФАО за багатолітнє партнерство та можливість разом реалізовувати корисні програми для підтримки харчової безпеки.

ФАО є спеціалізованою установою ООН, яка очолює міжнародні зусилля по боротьбі з голодом. Мета – забезпечити продовольчу безпеку для всіх і гарантувати регулярний доступ населення до високоякісної їжі. ФАО, яка має понад 194 держав-членів, працює більш ніж в 130 країнах по всьому світу, вважає, що кожна особа може зіграти свою роль в ліквідації голоду.

Саме завдяки колективним діям Всесвітній день продовольства є одним з найважливіших днів в календарі ООН. Сотні подій і інформаційно-просвітницьких заходів об’єднують уряд, бізнес, громадські організації, засоби масової інформації, селища та міста. Вони сприяють загальній обізнаності і діям заради тих, хто страждає від голоду, і заради того, щоб забезпечити повноцінне харчування для всіх.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРОДОВОЛЬСТВА 2020 РОКУ, в який відзначається 75-та річниця ФАО, відбувається у винятковий час, коли всі країни в світі борються з широкими наслідками глобальної пандемії COVID-19. Прийшов час зрозуміти, яке майбутнє нам необхідно будувати разом.

У всіх нас є можливість саме у #WorldFoodDay розповісти про свої персональні дії з обізнаності щодо безпеки харчування, запобігання голоду.

https://youtu.be/KQZFqakBw04

ФАО 75 2ЩО ВИ МОЖЕТЕ ЗРОБИТИ?

Кожен з нас грає важливу роль в тому, щоб зробити поживні продукти доступними, у всьому продовольчому ланцюжку, а значить, і ви теж! Вивчіть список повсякденних дій від ФАО, щоб стати героєм продовольчого фронту і зробити так, щоб правильне харчування і екологічно звички стали способом життя.

Поняття «споживачі» насправді дуже широке, це не лише споживання їжі. Ви маєте можливість вплинути на те, які саме продукти виробляються, якщо робите свій вибір на користь здорової їжі, що, в свою чергу, сприяє більшій стійкості продовольчих систем.

Ось список повсякденних дій, які допоможуть стати героєм продовольчого фронту і зробити повноцінне харчування частиною способу життя.

ОБИРАТИ ЗДОРОВЕ ТА РІЗНОМАНІТНЕ

Здоровий раціон харчування сприяє здоровому способу життя. Коли ми вирішуємо споживати різноманітну їжу, ми сприяємо тому, щоб вироблялося більше різноманітних продуктів. Це корисніше не тільки для нашого організму, але і для ґрунтів, довкілля, оскільки різноманітне харчування сприяє збереженню біорізноманіття.

СТВОРЮВАТИ ПОЗИТИВНИЙ ВПЛИВ

Ви можете скористатися платформою соціальних мереж для пропаганди здорових звичок у харчуванні та споживанні. Ви можете змусити людей говорити про такі події, як Всесвітній день продовольства, скориставшись офіційним хештегом #WorldFoodDay. Не користуєтесь інтернетом? Усне слово поширюється швидко і може бути настільки ж ефективним!

БРАТИ УЧАСТЬ В ІНІЦІАТИВАХ

Кожен може стати підтримкою для героїв продовольчого фронту. Не пропустіть можливості стати волонтером у ваших місцевих ініціативах, пов’язаних із харчовими продуктами. Це прекрасний спосіб долучитися до колективних дій і підтримати тих, кому не вистачає їжі.

ФАО 75 1

ВІДДАВАТИ ПЕРЕВАГУ МІСЦЕВОМУ

По можливості, підтримайте героїв продовольчого фронту, купуючи свіжу місцеву продукцію, наприклад, на фермерському ринку в вашому населеному пункті. Цим ви допомагаєте дрібним фермерським господарствам, які виробляють продовольство, і вашій місцевій економіці, а також сприяєте різноманітності вирощуваних сільськогосподарських культур.

ВИБИРАТИ СЕЗОННЕ

Чи знаєте ви, що знижуєте свій вуглецевий слід, коли купуєте сезонну продукцію? Коли продукт в одній частині світу виявляється поза сезоном, його доводиться імпортувати і везти здалеку, перш ніж він надійде на ваш місцевий ринок. А сезонна продукція буде більш зрілою, смачною і поживною!

ВИРОЩУВАТИ ЇЖУ ВДОМА

Якщо у вас біля будинку є бодай один клаптик зелені, сад поблизу або балкон, де є місце для квіткових горщиків, ви можете навчитися вирощувати свої власні фрукти, овочі і зелень. Так ви багато дізнаєтеся про виробництво продовольства, і станете більше цінувати ту працю, яка йде на те, щоб виростити продукцію.

ПОВАЖАТИ ПРОДОВОЛЬСТВО І ГЕРОЇВ ПРОДОВОЛЬЧОГО ФРОНТУ

Продовольчі втрати і харчові відходи можуть утворюватися на будь-якому етапі продовольчої системи, але як тільки їжа виявилася на столі – все залежить від вас. Навчившись правильно зберігати нез’їдене, щоб використовувати в приготуванні їжі на наступний день, ви збережете абсолютно відмінні продукти та знизите власний вуглецевий слід.

https://youtu.be/toTCMMy5O18

ФАО 75 4ПІДТРИМАТИ ІНІЦІАТИВИ РОЗВИТКУ

Підтримуючи ініціативи розвитку, наприклад програми шкільних обідів і харчування у себе в місті або селі, ви підвищуєте обізнаність про важливість правильного харчування і сприяєте здоровому харчуванню через освіту.

ПІДТРИМАТИ ПІДПРИЄМСТВА, ЗАЙНЯТІ В ПРОДОВОЛЬЧОМУ СЕКТОРІ І В РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ ПРОДУКТАМИ ХАРЧУВАННЯ

Кожен може стати активістом і почати чинити тиск на уряд, підприємства приватного сектора і директивні органи, щоб змусити їх перетворити наші продовольчі системи, роблячи вибір здорових продуктів більш привабливим і доступним; забезпечувати гідну зайнятість і захист, ділитися інноваційними технологіями.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРОДОВОЛЬСТВА 2020 РОКУ – дізнайся більше та зроби власні кроки задля продовольчої безпеки!

http://www.fao.org/world-food-day/take-action/en/

Якщо ви маєте смачні страви. які не змогли з’їсти, або городину, консервацію, фрукти тощо та збираєтесь це викинути – не робіть цього ні в якому разі! Завжди знайдуться ті, кому продукти стануть у нагоді.

Свідоме споживання2Сьогодні Всеукраїнська екологічна ліга передала мешканцям Будинку ветеранів сцени імені Наталії Ужвій Національної спілки театральних діячів України випічку та банани. Ці продукти нам передала кейтерінгова компанія, яка збиралась утилізувати цілком придатні до споживання продукти, які не були використані. Волонтери ВЕЛ також передали до Будинку екологічну літературу, на жаль, спілкуватись із мешканцями не можемо через карантинні заходи.

Свідоме споживання1Всеукраїнська екологічна ліга реалізує пілотний проект «Нагодуй сусіда» за сприяння Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО ООН) з метою регулювання поводження із залишками харчової продукції та запобігання їх перетворення у харчові відходи, що завдає значний вплив на стан довкілля.Свідоме споживання4

Цілі пілотного проекту:

Ціль 1. Налагодження співпраці між організаціями та установами з питань зменшення харчових відходів.

Ціль 2. Організація дієвих зав’язків між виробниками харчової продукції та споживачами з увагою на осіб, які мають особливі потреби у продуктах харчування.

Ціль 3. Організація передачі надлишку харчових продуктів від домогосподарств та підприємств безпосередньо особам, що мають обмежені ресурси, є користувачами соціальних програм, у тому числі харчових.

Ціль 4. Поширення інформації про пілотний проект та створення реплікативної моделі.

Cподіваємось на підтримку та співробітництво!

 

Ключова тема Форуму 2020 року – розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики.

Форум об’єднав більше 300 учасників з усіх регіонів України, серед яких: народні депутати, науковці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, природоохоронних громадських організацій, комунальних та бізнес-структур, з них – 85 учасників взяли участь у роботі Форуму онлайн.

Підсумки Форума1

Представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, бізнес-структури, які працюють у сфері поводження з відходами, підприємства-виробники техніки та обладнання перероблення відходів, установи, які працюють у галузі екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища, природоохоронні громадські організації вперше зібрались для обговорення проблем поводження з відходами в Україні на національному рівні у 2013 році, Національний форум  у 2020 році восьмий раз поспіль збирає учасників з усіх регіонів України.

Підсумки Форума8Організатор заходу – Всеукраїнська екологічна ліга. Форум відбувся за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, корпорації «Si Group Consort. Ltd.», Центру екологічної освіти та інформації.

Метою Форуму є визначення в Україні проблем та шляхів подолання критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами на регіональному рівні, впровадження природоохоронних ініціатив та проектів, сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій в усіх секторах економіки, сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу, формування нормативно-правової бази у сфері поводження з відходами, збереження довкілля, впровадження засад збалансованого розвитку в Україні.

Підсумки Форума3Під час відкриття Форуму Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, наголосила на важливості інтегрованого управління відходами для збалансованого розвитку нашої країни. Важливим є запровадження системи роздільного збирання та переробки відходів на засадах принципу розширеної відповідальності виробника із забезпечення її дієвими економічними та правовими механізмами. Надзвичайну загрозу для довкілля становлять полігони ТПВ та сміттєзвалища, яких в Україні за офіційною інформацією нараховується близько 7 тис. Всеукраїнська екологічна ліга протягом тривалого часу здійснює громадську інвентаризацію несанкціонованих сміттєзвалищ, яких за нашими даними – близько 30 тис. Розроблення та реалізація регіональних планів управління відходами, а також популяризація кращих практик  є надзвичайно актуальними.

Підсумки Форума4З привітанням виступили Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України, Руслан Марцінків,міський голова Івано-Франківська,  Роксолана Джура, міський голова м. Бурштин.

Під час Першої пленарної сесії «Розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики» Андрій Пліхтяк, начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, представивпроект Регіонального плану управління відходами в Івано-Франківській області до 2030 року. Регіональний план покликаний стати інструкцією, виконання якої дозволить комплексно підійти до проблеми та втілити в життя кращі практики у сфері поводження з відходами. Це може стати реальністю за умови впровадження на національному рівні належного нормативно-правового забезпечення та достатнього фінансового ресурсу. Метою розроблення Регіонального плану є забезпечення управління відходами в області з урахуванням положень Стратегії розвитку Івано-Франківської області до 2027 року.

Підсумки Форума5

Також директори та представники департаментів, управлінь екології та природних ресурсів при обласних ОДА представили власний досвід з питань поводження з ТПВ у регіонах.

Проблеми нормативно-правового забезпечення поводження з відходами, удосконалення організаційно-економічного механізму екологізації виробництва, питання комплексного підходу до вирішення проблеми збору та переробки відходів. в Україні були в центрі уваги учасників Другої пленарної сесії «Правове регулювання та законодавчі ініціативи поводження з побутовими та промисловими відходами в Україні».

Підсумки Форума6

Під час презентаційної панелі «Міжнародний досвід управління відходами» були представлені міжнародні програми та проекти у сфері поводження з відходами в Австрії, Угорщині, Румунії, Словаччині та інших країнах.

Підсумки Форума7Учасники круглого столу «Розроблення та впровадження заходів щодо  поводження з небезпечними відходами (зокрема, медичними відходами в умовах COVID)» під час обговорення акцентували увагу на  методах управління  медичними відходами у сучасних умовах, також  розглянули питання роздільного збирання твердих побутових відходів та утилізації небезпечних відходів, у тому числі непридатних до використання пестицидів і агрохімікатів.

Також відбулася робоча зустріч заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, народних депутатів України, директорів Департаментів та керівників управлінь екології та природних ресурсів ОДА з питань перерозподілу екологічного податку у 2021 році.

Під час круглого столу «Екологічно-дружні технології перероблення відходів та рекультивації територій, порушених внаслідок розміщення побутових та промислових відходів» учасники мали змогу  обговорити важливі питання, пов’язані із удосконаленням механізму поводження з відходами в Україні на основі принципів циркулярної економіки, розділенням, переробкою та повторним використанням полімервмісної макулатури, прикладними аспектами застосування біочару,  використанням біомаси опалого листя як альтернативного джерела енергії тощо.

Під час круглого столу «Інформаційна політика та просвіта у сфері поводження з відходами» були представлені регіональні напрацювання у сфері екологічної освіти та просвіти: досвід міст щодо впровадження принципів свідомого поводження з ТПВ та правил їх сортування, участь у заходах громадського контролю за станом довкілля, досвід міжнародних просвітницьких програм з питань поводження з  відходами.

Учасники круглого столу «Проблеми поводження з відходами сільського господарства тваринного походження та впровадження екологічно безпечних технологій перероблення» розглянули питання шляхів мінімізації утворення екологічно небезпечних відходів, технологічні регламенти поводження з відходами на тваринницьких комплексах, методи компостування органічної складової побутових відходів у приватних домогосподарствах сільської місцевості, а також приміських районів міст . Було наголошено на необхідності розроблення гнучких механізмів надання державної підтримки у сфері поводження з відходами сільського господарства тваринного походження та впровадження екологічно безпечних технологій, включаючи будівництво ветсанзаводів.

Підсумки Форума9

Робота дискусійної платформи «Аналіз проблем практичної реалізації основних засад Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» дала змогу виявити та обговорити проблеми практичного впровадження Закону.

Учасники круглого столу «Негативний вплив сміттєзвалищ на природні екосистеми та життєдіяльність людей» розглянули питання моніторингу техногенного навантаження на водойми районів захоронення твердих побутових відходів, екологічних ризиків розміщення полігонів ТБО для довкілля та здоров’я людей.

Підсумки Форума10Учасники дискусійної панелі «Проблемні питання функціонування природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ в Україні та шляхи їх розв’язання», що відбулась під час екскурсії до Національного природного парку «Гуцульщина», під час обговорення  напрацювали пропозиції, які стосуються  взаємодії об’єктів ПЗФ та місцевої влади з питань збереження цінних природних територій.

Також учасники відвідали Національний природний парк «Галицький», який має більше 40 цінних в науковому, природоохоронному та рекреаційному значенні природних комплексів та об’єктів.

Підсумки Форума11

Під час Форуму учасники мали можливість наочно ознайомитись з обладнанням діючої сортувальної лінії (с. Рибне).

Учасники ухвалили Резолюцію Форуму та звернення до Кабінету міністрів України, Верховної ради України, профільних міністерств і відомств. У цих підсумкових документах йдеться про важливість та терміновість проблемних питань поводження з відходами.

Підсумки Форума12

Учасники Національного форуму висловили надію на успішну реалізацію регіональних планів управління відходами та подальшу взаємодію органів влади, науковців та громадськості для захисту довкілля України.

Програма Форуму

Резолюція Форуму

Збірка доповідей учасників Форуму

Відео - Відкриття Національного форуму (8 жовтня)

Відео - Друга пленарна сесія "Правове регулювання та законодавчі ініціативи поводження з побутовими та промисловими відходами в Україні" (8 жовтня)

Відео - Круглий стіл "Екологічно дружні технології перероблення відходів та рекультивації територій, порушених внаслідок розміщення побутових та промислових відходів" (9 жовтня)

Відео - Круглий стіл "Інформаційна політика та просвіта у сфері поводження з відходами" (9 жовтня)

 

Ключова тема Форуму 2020 року – розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики.

Форум об’єднав більше 300 учасників з усіх регіонів України, серед яких: народні депутати, науковці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, природоохоронних громадських організацій, комунальних та бізнес-структур, з них – 85 учасників взяли участь у роботі Форуму онлайн.

Підсумки Форума1

Представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, бізнес-структури, які працюють у сфері поводження з відходами, підприємства-виробники техніки та обладнання перероблення відходів, установи, які працюють у галузі екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища, природоохоронні громадські організації вперше зібрались для обговорення проблем поводження з відходами в Україні на національному рівні у 2013 році, Національний форум  у 2020 році восьмий раз поспіль збирає учасників з усіх регіонів України.

Підсумки Форума8Організатор заходу – Всеукраїнська екологічна ліга. Форум відбувся за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, корпорації «Si Group Consort. Ltd.», Центру екологічної освіти та інформації.

Метою Форуму є визначення в Україні проблем та шляхів подолання критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами на регіональному рівні, впровадження природоохоронних ініціатив та проектів, сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій в усіх секторах економіки, сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу, формування нормативно-правової бази у сфері поводження з відходами, збереження довкілля, впровадження засад збалансованого розвитку в Україні.

Підсумки Форума3Під час відкриття Форуму Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, наголосила на важливості інтегрованого управління відходами для збалансованого розвитку нашої країни. Важливим є запровадження системи роздільного збирання та переробки відходів на засадах принципу розширеної відповідальності виробника із забезпечення її дієвими економічними та правовими механізмами. Надзвичайну загрозу для довкілля становлять полігони ТПВ та сміттєзвалища, яких в Україні за офіційною інформацією нараховується близько 7 тис. Всеукраїнська екологічна ліга протягом тривалого часу здійснює громадську інвентаризацію несанкціонованих сміттєзвалищ, яких за нашими даними – близько 30 тис. Розроблення та реалізація регіональних планів управління відходами, а також популяризація кращих практик  є надзвичайно актуальними.

Підсумки Форума4З привітанням виступили Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України, Руслан Марцінків,міський голова Івано-Франківська,  Роксолана Джура, міський голова м. Бурштин.

Під час Першої пленарної сесії «Розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики» Андрій Пліхтяк, начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, представивпроект Регіонального плану управління відходами в Івано-Франківській області до 2030 року. Регіональний план покликаний стати інструкцією, виконання якої дозволить комплексно підійти до проблеми та втілити в життя кращі практики у сфері поводження з відходами. Це може стати реальністю за умови впровадження на національному рівні належного нормативно-правового забезпечення та достатнього фінансового ресурсу. Метою розроблення Регіонального плану є забезпечення управління відходами в області з урахуванням положень Стратегії розвитку Івано-Франківської області до 2027 року.

Підсумки Форума5

Також директори та представники департаментів, управлінь екології та природних ресурсів при обласних ОДА представили власний досвід з питань поводження з ТПВ у регіонах.

Проблеми нормативно-правового забезпечення поводження з відходами, удосконалення організаційно-економічного механізму екологізації виробництва, питання комплексного підходу до вирішення проблеми збору та переробки відходів. в Україні були в центрі уваги учасників Другої пленарної сесії «Правове регулювання та законодавчі ініціативи поводження з побутовими та промисловими відходами в Україні».

Підсумки Форума6

Під час презентаційної панелі «Міжнародний досвід управління відходами» були представлені міжнародні програми та проекти у сфері поводження з відходами в Австрії, Угорщині, Румунії, Словаччині та інших країнах.

Підсумки Форума7Учасники круглого столу «Розроблення та впровадження заходів щодо  поводження з небезпечними відходами (зокрема, медичними відходами в умовах COVID)» під час обговорення акцентували увагу на  методах управління  медичними відходами у сучасних умовах, також  розглянули питання роздільного збирання твердих побутових відходів та утилізації небезпечних відходів, у тому числі непридатних до використання пестицидів і агрохімікатів.

Також відбулася робоча зустріч заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, народних депутатів України, директорів Департаментів та керівників управлінь екології та природних ресурсів ОДА з питань перерозподілу екологічного податку у 2021 році.

Під час круглого столу «Екологічно-дружні технології перероблення відходів та рекультивації територій, порушених внаслідок розміщення побутових та промислових відходів» учасники мали змогу  обговорити важливі питання, пов’язані із удосконаленням механізму поводження з відходами в Україні на основі принципів циркулярної економіки, розділенням, переробкою та повторним використанням полімервмісної макулатури, прикладними аспектами застосування біочару,  використанням біомаси опалого листя як альтернативного джерела енергії тощо.

Під час круглого столу «Інформаційна політика та просвіта у сфері поводження з відходами» були представлені регіональні напрацювання у сфері екологічної освіти та просвіти: досвід міст щодо впровадження принципів свідомого поводження з ТПВ та правил їх сортування, участь у заходах громадського контролю за станом довкілля, досвід міжнародних просвітницьких програм з питань поводження з  відходами.

Учасники круглого столу «Проблеми поводження з відходами сільського господарства тваринного походження та впровадження екологічно безпечних технологій перероблення» розглянули питання шляхів мінімізації утворення екологічно небезпечних відходів, технологічні регламенти поводження з відходами на тваринницьких комплексах, методи компостування органічної складової побутових відходів у приватних домогосподарствах сільської місцевості, а також приміських районів міст . Було наголошено на необхідності розроблення гнучких механізмів надання державної підтримки у сфері поводження з відходами сільського господарства тваринного походження та впровадження екологічно безпечних технологій, включаючи будівництво ветсанзаводів.

Підсумки Форума9

Робота дискусійної платформи «Аналіз проблем практичної реалізації основних засад Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» дала змогу виявити та обговорити проблеми практичного впровадження Закону.

Учасники круглого столу «Негативний вплив сміттєзвалищ на природні екосистеми та життєдіяльність людей» розглянули питання моніторингу техногенного навантаження на водойми районів захоронення твердих побутових відходів, екологічних ризиків розміщення полігонів ТБО для довкілля та здоров’я людей.

Підсумки Форума10Учасники дискусійної панелі «Проблемні питання функціонування природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ в Україні та шляхи їх розв’язання», що відбулась під час екскурсії до Національного природного парку «Гуцульщина», під час обговорення  напрацювали пропозиції, які стосуються  взаємодії об’єктів ПЗФ та місцевої влади з питань збереження цінних природних територій.

Також учасники відвідали Національний природний парк «Галицький», який має більше 40 цінних в науковому, природоохоронному та рекреаційному значенні природних комплексів та об’єктів.

Підсумки Форума11

Під час Форуму учасники мали можливість наочно ознайомитись з обладнанням діючої сортувальної лінії (с. Рибне).

Учасники ухвалили Резолюцію Форуму та звернення до Кабінету міністрів України, Верховної ради України, профільних міністерств і відомств. У цих підсумкових документах йдеться про важливість та терміновість проблемних питань поводження з відходами.

Підсумки Форума12

Учасники Національного форуму висловили надію на успішну реалізацію регіональних планів управління відходами та подальшу взаємодію органів влади, науковців та громадськості для захисту довкілля України.

Програма Форуму

Резолюція Форуму

Збірка доповідей учасників Форуму

Стихіині лиха7День був заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 22 грудня 1989 року і його метою є підвищення рівня обізнаності суспільств щодо того, яких заходів потрібно вживати, щоб зменшити наслідки лих.

Стихіині лиха9Цьогорічний Міжнародний день зменшення небезпеки лих – це все про управління. Ви можете виміряти належне управління ризиком стихійних лих у збережених життях, зменшенні кількості людей, які постраждали внаслідок катастроф, та зменшенні економічних втрат. COVID-19 та кліматична надзвичайна ситуація говорять нам про те, що нам потрібні чітке бачення, плани та компетентні, уповноважені установи, що діють на основі наукових доказів для суспільного блага.

Стихіині лиха1Для цього потрібно мати національні та місцеві стратегії зменшення ризику стихійних лих до кінця року, узгоджені державами-членами ООН. Ми повинні бачити стратегії, що стосуються не лише окремих небезпек, таких як повені та шторми, але ті, що реагують на системний ризик, спричинений зоонозними хворобами, кліматичними шоками та руйнуванням навколишнього середовища.Стихіині лиха3

Стихіині лиха2Хороші національні та місцеві стратегії зменшення ризику стихійних лих повинні бути багатогалузевими, пов’язуючи політику у таких сферах, як використання земель, будівельні норми, охорона здоров’я, освіта, сільське господарство, охорона навколишнього середовища, енергетика, водні ресурси, зменшення бідності та адаптація до змін клімату.

10 жовтня форум4На третій день Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» на дискусійній панелі «Проблемні питання функціонування природоохоронних територій та об’єктів ПЗФ в Україні та шляхи їх розв’язання», що відбулась під час екскурсії до Національного природного парку «Гуцульщина», учасники обговорили пропозиції, які стосуються взаємодії об’єктів ПЗФ та місцевої влади з питань збереження цінних природних територій.

10 жовтня форум710 жовтня форум11

Також учасники відвідали Національний природний парк «Галицький», який має більше 40 цінних в науковому, природоохоронному та рекреаційному значенні природних комплексів та об’єктів.

10 жовтня форум120

 

9 жовтня Форум1Сьогодні учасники Форуму мали можливість наочно ознайомитись з обладнанням діючої сортувальної лінії, що функціонує в с. Рибне Івано-Франківської областіі.9 жовтня Форум4

9 жовтня Форум3

 

 

 

Емблема Форум 20208 жовтня в м. Івано-Франківськ розпочався Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Захід буде тривати три дні – 8, 9 та 10 жовтня 2020 р.

Представники органів державної влади та місцевого самоврядування, науковці, бізнес-структури, які працюють у сфері поводження з відходами, підприємства-виробники техніки та обладнання перероблення відходів, установи, які працюють у галузі екологічної безпеки та охорони навколишнього середовища, природоохоронні громадські організації вперше зібрались для обговорення проблем поводження з відходами в Україні на національному рівні у 2013 році, Національний форум  у 2020 році сьомий раз поспіль збирає учасників з усіх регіонів України.

Загальне форум 2020

Емблема ВЕл 2020Організатор заходу – Всеукраїнська екологічна ліга. Форум проводиться за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, корпорації «Si Group Consort. Ltd.», Центру екологічної освіти та інформації.

Метою Форуму є визначення в Україні проблем та шляхів подолання критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами на регіональному рівні, впровадження природоохоронних ініціатив та проектів, сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій в усіх секторах економіки, сприяння співпраці органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науки, бізнесу, формування нормативно-правової бази у сфері поводження з відходами, збереження довкілля, впровадження засад збалансованого розвитку в Україні.

Ключова тема Форуму 2020 року – розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики.

Форум об’єднав більше 300 учасників з усіх регіонів України, серед яких: народні депутати, науковці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, природоохоронних громадських організацій, комунальних та бізнес-структур, з них – 85 учасників взяли участь у роботі Форуму онлайн.

Форум ТВПід час відкриття Форуму Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, наголосила на важливості інтегрованого управління відходами для збалансованого розвитку нашої країни. Проблема відходів нині є однією з ключових екологічних проблем в Україні. Водночас, відходи, що утворюються у промисловості, та вторинна сировина у комунальному секторі є цінним сировинним резервом. За невеликих зусиль, але, при цьому, за гарної організації, здійснення системної інформаційно-просвітницької роботи, а також застосування стимулюючих інструментів місцеві органи влади здатні навести лад у понад 98% населених пунктах держави і ліквідувати більшість  офіційних і несанкціонованих сміттєзвалищ, що не відповідають нормам екологічної безпеки. Важливим є запровадження системи роздільного збирання та переробки відходів на засадах принципу розширеної відповідальності виробника із забезпечення її дієвими економічними та правовими механізмами. Надзвичайну загрозу для довкілля становлять полігони ТПВ та сміттєзвалища, яких в Україні за офіційною інформацією нараховується близько 7 тис. Всеукраїнська екологічна ліга протягом тривалого часу здійснює громадську інвентаризацію несанкціонованих сміттєзвалищ, яких за нашими даними – близько 30 тис. Розроблення та реалізація регіональних планів управління відходами, а також популяризація кращих практик  є надзвичайно актуальними.Емблема Ів Фраік

Віталій Федорів, голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації, привітав учасників Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» та наголосив на тому, що в області, як і в цілому по Україні, загострюється ситуація з утворенням, накопиченням, зберіганням, переробленням, утилізацією та захороненням відходів. Розуміючи надзвичайно велику вагу цього питання та виклики, які стоять перед областю, в цьому році Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації розпочало розроблення Регіонального плану управління відходами в Івано-Франківській області 
до 2030 року.

З привітанням виступили Роман Шахматенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції України, Олександр Сич, голова Івано-Франківської обласної ради, Руслан Марцінків,міський голова Івано-Франківська,  Роксолана Джура, міський голова м. Бурштин.

Едуард Прощук, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, акцентував увагу на необхідності впровадження в українське законодавство європейських директив та стандартів. Світова практика свідчить про економічну та соціальну доцільність залучення відходів у господарський обіг, оскільки стає масштабною індустрією, де задіяні сотні тисяч працівників і формуються значні доходи та зберігаються первинні природні ресурси. Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом вимагає від України негайних і рішучих кроків для впровадження європейських стандартів у сфері поводження з відходами. Україна є однією з небагатьох країн , яка не має рамкового закону управління відходами. На сьогодні це найбільш пріоритетне завдання.

SigroupІлля Марчевський, голова правління Корпорації «SiGroupConsort. Ltd.»,  наголосив на необхідності підтримки високого рівня та безпечного для довкілля вилучення, збору, сортування, обробки, перевезення, утилізації, знешкодження та захоронення небезпечних відходів, зокрема знешкодження непридатних агрохімікатів і тари від них; знешкодження обладнання, яке містить ПХБ; транспортування та логістичного забезпечення небезпечних вантажів; утилізації ртутьвмісних ламп, в т.ч. енергозберігаючих; проектування та будівництво сучасних заводів з утилізації небезпечних відходів. Важливим є створення чітко визначених правил, які забезпечать залучення інвестицій у сферу поводження з відходами.

Під час Першої пленарної сесії «Розроблення та реалізація регіональних Програм поводження з відходами: проблемні питання та кращі практики» Андрій Пліхтяк, начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА, представив проект Регіонального плану управління відходами в Івано-Франківській області до 2030 року. Регіональний план покликаний стати інструкцією, виконання якої дозволить комплексно підійти до проблеми та втілити в життя кращі практики у сфері поводження з відходами. Це може стати реальністю за умови впровадження на національному рівні належного нормативно-правового забезпечення та достатнього фінансового ресурсу. Метою розроблення Регіонального плану є забезпечення управління відходами в області з урахуванням положень Стратегії розвитку Івано-Франківської області до 2027 року.

Карпати сміттяВраховуючи складність майбутніх рішень, основними заходами в Івано-Франківській області відповідно до регіонального плану управління відходів до 2030 року мають бути:

• будівництво регіональних сміттєперевантажувальних станцій, сміттєсортувальних ліній, сміттєпереробних заводів;

• будівництво регіональних полігонів для захоронення побутових відходів, які відповідатимуть європейським стандартам та всім нормам екологічної безпеки;

• • створення пунктів збирання відходів від населення (небезпечних, вторинних, великогабаритних, медичних відходів, в тому числі електричного та електронного обладнання, відпрацьованих батарейок та акумуляторів);

• створення об’єктів з компостування рослинних відходів, оброблення та утилізації відходів тваринного походження.

Також директори та представники департаментів, управлінь екології та природних ресурсів при обласних ОДА представили власний досвід з питань поводження з ТПВ у регіонах.

Проблеми нормативно-правового забезпечення поводження з відходами, удосконалення організаційно-економічного механізму екологізації виробництва, питання комплексного підходу до вирішення проблеми збору та переробки відходів. в Україні були в центрі уваги учасників Другої пленарної сесії «Правове регулювання та законодавчі ініціативи поводження з побутовими та промисловими відходами в Україні».

Під час презентаційної панелі «Міжнародний досвід управління відходами» були представлені міжнародні програми та проекти у сфері поводження з відходами в Австрії, Угорщині, Румунії, Словаччині та інших країнах.

Учасники круглого столу «Розроблення та впровадження заходів щодо  поводження з небезпечними відходами (з особливою увагою до медичних відходів в умовах карантинних заходів)» під час обговорення акцентували увагу на  методах управління  медичними відходами у сучасних умовах, також  розглянули питання роздільного збирання твердих побутових відходів та утилізації небезпечних відходів, у тому числі непридатних до використання пестицидів і агрохімікатів.

Відеотрансляція першого дня Форуму (8 жовтня)

Програма Форуму

 

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи