Понеділок 30 бер. 2020
Сланцевий газ

mitingСланцевий газ – тип нетрадиційного газу, що видобувається із сланцевих порід з використанням технології гідравлічного розриву пласта та горизонтального буріння.

На території України знаходяться два основних родовища сланцевих порід, з яких можливе видобування природного газу, а саме: Львівсько-Люблінський басейн на заході країни (видобувні запаси сланцевого газу оцінюють на рівні 1,47 трильйона метрів кубічних) та Дніпровсько-Донецький басейн – на сході (видобувні запаси сланцевого газу оцінюють на рівні 2,15 трильйонів метрів кубічних).

Позиція ВЕЛ

Наслідки видобування сланцевого газу в Україні

Технологія видобутку сланцевого газу  передбачає нагнітання у породи значних кількостей води під великим тиском, що спричиняє тріщини у породі, а потім закачування суміші води та твердої речовини «пропанту» (дрібнофракційний пісок та хімічні речовини для фрекінгу, які допомагають утримувати тріщини відкритими) у свердловину. Гідравлічний тиск, створений закачуванням рідини у свердловину, достатній для того, щоб утворилися тріщини (фіссури) у резервуарі і сланцева порода розкололася на відстані 1000 м у кожний бік від сталевого трубопроводу, вивільняючи газ з численних тріщин у породі.

gidrorozriv

 

Події 

 Комітетські слухання «Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні» (22 травня 2013 р.)

Національний круглий стіл «Міфи та реалії видобування сланцевого газу в контексті сучасних екологічних проблем в Україні» (12 грудня 2012 р.)

Під час виконання багатостадійних гідравлічних розривів лише однієї свердловини використовується від 9000-29000 метрів кубічних води. Велика частина води (1300- 23000 метрів кубічних води з однієї свердловини) потім повертається на поверхню. Ця вода містить хімічні речовини зі сланцевих порід та різноманітні забруднюючі речовини, включаючи токсичні органічні речовини, важкі метали чи природні радіоактивні матеріали. Приблизно така ж кількість води зі схожими характеристиками залишається під землею та є фактором ризику для забруднення підземних вод та поверхневих екосистем. Вода, що повертається на поверхню, може використовуватися повторно для сусідніх свердловин, однак рівень такого використання залежить від ефективності та технологічної  системи збору та накопичення зворотних вод. При неможливості такого повторного використання або при завершенні робіт на певній ділянці вся ця кількість води має бути очищена до прийнятних показників перед відведенням в навколишнє середовище. Таким чином, потенційні місця видобутку сланцевого газу повинні мати надійні джерела водопостачання та передбачати систему очищення забруднених вод.

Інформаційні матеріали

Інтерв'ю з Тетяною Тимочко про поїздку до місць видобування сланцевого газу у США

Екологічні аспекти видобування сланцевого газу в Україні: позиція громадськості

Відозва Національного круглого столу щодо негативних наслідків видобування сланцевого газу в Україні

Витяг з рішення Комітетських слухань «Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні»

Національний круглий стіл «Міфи та реалії видобування сланцевого газу в контексті сучасних екологічних проблем в Україні»

Мітинги громадян проти видобутку сланцевого газу в Україні