Природно-заповідний фонд України — ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об'єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
Національна система природоохоронних територій (ПТ) України складається з понад 8 тисяч захищених територій загальною площею 3,3 мільйонів га, або 6,05 % національної території.
Карта "Природно-заповідний фонд України"
Події
Круглий стіл «Абсолютна заповідність: чи це врятує українські заповідники?» (25 липня 2014 р.)
Пріоритетними напрямами діяльності Всеукраїнської екологічної ліги є широке коло питань, пов’язаних з природоохоронною діяльністю, у тому числі стосовно природно-заповідного фонду України. Ще у 2000 р. ВЕЛ брала участь у розробленні та лобіюванні Закону України «Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки».
У 2000–2005 рр. було реалізовано унікальний проект «Рекультивація Кримських згарищ», спрямований на відновлення пошкодженої пожежею популяції сосни Станкевича на території 59 га в ландшафтному заказнику «Мис Айя» (АР Крим). Було підготовлено методичні рекомендації для пропаганди та поширення досвіду відновлення зелених насаджень, пошкоджених пожежами (Марчукова Л. П.).
У 2005 р. члени ВЕЛ ініціювали відкритий лист громадських екологічних організацій до Президента України, в якому виступили проти прокладання газопроводу на території Ялтинського гірсько-лісового заповідника (АР Крим). Завдяки діям громадськості це екологічно небезпечне будівництво було зупинено.
У 2008 р. для охорони об’єктів природно-заповідного фонду ВЕЛ започаткувала Всеукраїнську акцію «Громадський контроль за станом об’єктів природно-заповідного фонду», в ході якої виявляють порушення природоохоронного законодавства, оформлюють скарги до суду, інформують громадськість, органи влади.
Інформаційні матеріали
Рекомендації комітетських слухань на тему «Природно-заповідний фонд: проблеми та шляхи їх вирішення»
Участь ВЕЛ у формуванні екологічної мережі, збереженні об'єктів ПЗФ (буклет)
Громадськість стурбована критичною ситуацією у заповідній справі
У липні–серпні 2011 р. ВЕЛ розпочала Всеукраїнську кампанію захисту Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі на 2000–2015 роки, яку було скасовано Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. №704 «Про скорочення кількості та укрупнення державних цільових програм». ВЕЛ направила листа Прем’єр-міністру України з вимогою відновити статус Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки.
Під час цієї кампанії на адресу Кабінету Міністрів України надійшли сотні листів із закликами відновити статус єдиної державної цільової програми, яка дає можливість фінансувати природоохоронні заходи, спрямовані на збереження живої природи України, біо- та ландшафтного різноманіття, створення нових територій і об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та формування національної екомережі. Результатом діяльності стало відновлення Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі України на 2000–2015 роки.
Незаконний намив піску на території Голосіївського національного парку (2014 рік)
Публікації
Національний природний парк Великий Луг: історія та сучасність (Гетьман В.І.)
«Зелений» скарб роду Каразіних. (О. Мазуренко, 2014 р)
Заповідний «Єланецький степ» (Гетьман В. І.)
До витоків Ужа (О. Мазуренко, 2014 р)
Національний природний парк «Черемоський» (Гетьман В. І, 2015 р.)
Перлина льодовикового періоду (О. Мазуренко)
Абсолютна заповідність і гармонійне співіснування людини з природою (Гетьман В. І.)Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Циківський» (Ковальчук С. І.)
Необхідність створення Національного природного парку «Холодний Яр» (Галушко О.)