Освіта для збалансованого (сталого) розвитку (ОЗР) – освіта, спрямована на набуття знань і навичок, що сприяють формуванню нового екологічно свідомого суспільства, формування нових світогляду, позицій, цінностей, сприяють розвитку, який є соціально бажаним, економічно життєздатним і екологічно збалансованим.
Перше видання праці В. І. Вернадського "Біосфера" (1926 рік)
ОЗР формується на принципах всезагальності і безперервності освіти, міждисциплінарному підході, активній взаємодії викладача і учня, навчання за допомогою досвіду і творчості.
Основними компонентами ОЗР є: освіта (навчання); підготовка і перепідготовка кадрів; вироблення навичок; формування системи цінностей і виховання; інформування і просвіта населення. На всіх етапах особлива увага приділяється розумінню збалансованості, покращення якості життя, зниженню (зменшенню) еколого-економічних ризиків. Найважливішими основоположними принципами ОЗР є: єдність загальної професійної, екологічної, економічної та соціальної освіти; взаємозв’язок програм різних рівнів; урахування місцевих особливостей; різноманіття форм і методів; зв’язок з практичною діяльністю.
Події
Майстер-клас "Замість ялинки - зимовий букет" (24 грудня 2014 р.)
Акція "Всеукраїнський урок екологічних знань" (10 вересня 2014 р.)
Всеукраїнська акція "Збережи ялинку"
Щорічний всеукраїнський конкурс "Мій голос я віддаю на захист довкілля"
Всеукраїнська акція "Первоцвіт"
Юджин Одум - один із засновників екології як науки (19.09.1913-10.07.2002)
Фундаментом ОЗР є освіта екологічна. Разом з тим ОЗР потребує відповідного розвитку соціальних та економічних компонентів. ОЗР – новий етап розвитку комплексної системи освіти, коли її складові (екологія, соціологія, економіка) стають рівнозначними.
Природоохоронні освітні заходи Всеукраїнської екологічної ліги
Інформаційні матеріали
Науково-популярний всеукраїнський журнал "Екологічний вісник"
Реферативний журнал "Екологія"
Концепція екологічної освіти України
Стратегія ЄЕК ООН для освіти в інтересах збалансованого розвитку
Освітні та етичні засади збалансованого розвитку
Освіта для сталого розвитку: досвід українських освітян
Розділ 8. Доповіді щодо громадської оцінки процесу реалізації екологічної політики у 2012 році
Екологічна варта (збірка інформаційних матеріалів)
Основні напрями розвитку ОЗР: розвиток і вдосконалення базової освіти; переорієнтація нинішньої системи освіти на всіх її рівнях, екологізація, адаптація до розв’язання проблем збалансованого розвитку; розуміння й усвідомлення важливості цих питань громадськістю; підготовка кадрів.
Публікації