Субота 31 жовт. 2020
Пожежа на нафтобазі: чого очікувати?
09 черв. 2015

im578x383 pogar4

 8 червня 2015 року стався вибух на території нафтобази «БРСМ-нафта», що знаходиться у селі Крячки (Васильківський район, Київська область). Після прибуття рятувальників було повідомлено, що горять три резервуари з бензином. Вогонь поширився, пожежа охопила ще декілька резервуарів.

За офіційними даними ДСНС України 4 людини загинуло, 12 постраждалих.

Згідно з даними прес-центру Міністерства внутрішніх справ в Україні, наразі відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст. 273 (порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або вибухонебезпечних цехах) Кримінального кодексу України.

 Ще вночі 8 червня ми, екологи, звернулися по гарячій лінії до урядових структур з вимогою розпочати тимчасове відселення людей, в першу чергу дітей. Але тільки близько 12:00 почали говорити про такі дії у двокілометровій зоні. Проблема втрати часу при таких подіях є дуже серйозною.

i

 

Недостатньою є увага до цієї трагічної аварії, яка вже забрала життя людей, загрожує здоров’ю великої кількості дорослих та дітей, зі сторони державних органів.

Ні Мінприроди, ні Державна екологічна інспекція України не дають практичних рекомендацій щодо захисту навколишнього середовища, не висловлюють чіткої позиції щодо доцільних дій для держави та населення у такій ситуації. Відсутня інформація щодо наявного забруднення довкілля на прилеглих територіях. Інформація на офіційних сайтах є застарілою відповідно до перебігу подій. Міністр екології та природних ресурсів України заявив у коментарі Громадському ТВ, що шкода довкіллю дійсно завдана, проте про екологічну катастрофу наразі не йдеться. Такі заяви є безпідставними, оскільки світова практика та дослідження вітчизняних вчених, екологів-практиків говорять про невідворотність негативних екологічних наслідків для довкілля та здоров’я людей. Також ці державні органи не дають результатів будь-яких зроблених ними досліджень стану довкілля.

i 1

Вплив на довкілля

При спалюванні рідких палив (мазутів) разом з димовими газами в атмосферне повітря потрапляють сірчаний ангідрид, оксид вуглецю (IV), оксиди азоту, газоподібні й тверді продукти неповного згоряння палива, сполуки ванадію, солі натрію та ін. Згоряння нафтопродуктів також супроводжується викидами оксиду сірки (IV), який є причиною виникнення «кислотних» дощів, що містять сірчану кислоту, сульфіти і сульфати амонію.

Діоксид сірки, або сірчаний ангідрид особливо шкідливий для дерев, він призводить до хлорозу (пожовтіння або знебварвлення листя) та карликовості.

«Кислотні» дощі негативно впливають на природні екосистеми, зокрема, вони можуть залишати опіки на рослинах, а проникаючи в ґрунт, пошкоджувати кореневу систему.

Потрапляння нафтопродуктів у грунт загрожує забрудненням водоносних горизонтів, у тому числі на далеких від пожежі територіях.

Повітряні маси перенесуть забруднення у водойми на сотні кілометрів.

В результаті горіння резервуарів з бензином утворилася велика кількість теплової енергії, що порушило тепловий баланс у довкіллі. Вуглекислий газ (СО2), який виділяється під час горіння, є парниковим газом, а тому посилює парниковий ефект, який призводить до змін клімату.

i 2

Вплив на організм людини

Ароматичний вуглеводень бензапірен, який утворюється при згорянні вуглеводневого палива, є дуже потужним канцерогеном. Тому дим від пожежі на нафтобазі є надзвичайно токсичним.

Сірчаний ангідрид у людини викликає подразнення верхніх дихальних шляхів, оскільки легко розчиняється в слизу гортані та трахеї. Постійна дія сірчистого газу може викликати захворювання дихальної системи, які за симптомами нагадують бронхіт. В атмосфері цей газ реагує з водяною парою та утворює сірчану кислоту (Н24). Тому, скоріш за все, найближчим часом у Київській області будуть опади з кислою реакцією рН.

Ранніми симптомами є головний біль, нудота, шум у вухах, важкість у голові. Пізніше можуть спостерігатись прискорення пульсу, блювання, виникають сонливість, судоми, задишка.

Розглядаючи вплив паливно-мастильних матеріалів на організм людини слід зважити на той факт, що їх токсичний ефект залежить і від способів потрапляння палив в організм. У разі інгаляційного надходження бензину в концентрації 9000−4500 мг/м3 протягом 30 хв виникає різь в очах і подразнення слизових оболонок, 12 600−31 500 мг/м3 – запаморочення, втрата свідомості, утруднення дихання. Концентрація більше 45 000 мг/м3 вважається смертельною для людини. Постійна робота в приміщеннях із концентрацією бензину в повітрі 250−300 мг/м3 спричиняє порушення репродуктивних функцій – гіпофункції яєчників, кровотечі, погіршення лактації у жінок, а також впливає на систему травлення, особливо на печінку і підшлункову залозу. Наслідки отруєння можуть бути і важчими за підвищеного вмісту бензолу, який має гемопатогенний вплив, викликає наркотичне сп’яніння, судоми, вражає зір і призводить до летальних наслідків за значно нижчих концентрацій, ніж бензин. Октан викликає глибокий наркоз, вуглеводні ряду С5−С7 − наркотичну дію і паралізують діяльність центральної нервової системи (ЦНС) і дихальної системи. Гексан вважається дуже отруйною речовиною нервово-паралітичної дії: викликає стан сп’яніння, головний біль, порушення зору і координації рухів, паралізує рухову, нервову і дихальну системи. Для цих складових бензину коефіцієнт запасу між наркозом і повною зупинкою дихання дуже невеликий, що робить їх особливо небезпечними. Шкірні реакції на бензин пов’язані зі знежиренням і включають сухість, подразнення, дерматит, екзему і навіть хімічні опіки у людей, які працюють у постійному контакті з бензином. Різноманітність складу палив ускладнює прогнозування потенційних наслідків їх впливу.

i 3

Мешканцям прилеглих до пожежі територій варто бути обережними та здійснити ряд запобіжних заходів: закрити щілини у вікнах та дверях вологою тканиною, не виходити на вулицю, поки не розсіється дим. Особливу увагу слід приділити безпеці дітей.

Крім того, дітям і дорослим, які наковталися диму, потрібно полоскати слизові оболонки – носа, ротової порожнини, більше вживати рідини – води, молока чи зеленого чаю.

Усім, хто вимушено перебуває на вулиці менш ніж за два кілометри до епіцентру, потрібно обов’язково надягати маски від пилу та попелу або респіратори. У разі відсутності засобів захисту на короткий термін можна захистити органи дихання, прикривши ніс і рот зволоженою серветкою.

Продукти харчування, зокрема овочі та фрукти, які достигатимуть, можуть бути забруднені та непридатні до споживання.

Наголошуємо, що внаслідок дії мораторію на перевірки суб'єктів господарювання, велика кількість підприємств не дотримується вимог природоохоронного законодавства, що зумовлює виникнення аварійних ситуацій та забруднення довкілля. Аварія, яка сталася на нафтобазі «БРСМ-Нафта», є прямим наслідком злочинної бездіяльності уряду, оскільки вже 10 місяців не здійснюється державний контроль за роботою екологічно небезпечних об’єктів.

Нагадаємо, що протягом  останніх кількох років автозаправки «БРСМ-нафта» підпадали під нагляд прокуратури, яка виявляла порушення правил техногенної та пожежної безпеки.

Рекомендації щодо дій при надзвичайних ситуаціях на сайті ДСНС:

http://www.mns.gov.ua/content/abc_survival_4.html

Використано фото ДСНС України

Докладніше про пожежу

Громадська приймальня

Актуально!

Снимок

 

Вплив воєнних дій на довкілля

 

 

Інфографіка

Біорізноманіття

Відходи