Неділя 29 бер. 2020
Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» (7-8 листопада 2019 р., м. Святогірськ, Донецька обл.)

59514cd1 067a 4116 af78 afba90fec4147 листопада 2019 року в місті Святогірськ на Донеччині розпочав роботу Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології», в рамках якого запланована науково-практична конференція «Рекультивація полігонів і сміттєзвалищ: проблемні питання та кращі практики». Він об’єднав більше 200 учасників, серед яких: народні депутати, науковці, представники органів державної влади та місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, природоохоронних громадських організацій, комунальних та бізнес-структур, засобів масової інформації.

90jiokml

Організаторами Форуму є Всеукраїнська екологічна ліга, Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА, Центр екологічної освіти та інформації.

Форум проводиться за сприяння: Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства енергетики та захисту довкілля, Донецької обласної державної адміністрації, Міжрегіонального центру наукових досліджень та експертиз.

Цього року Форум присвячений питанням рекультивації полігонів і сміттєзвалищ, адаптації українського законодавства у сфері поводження з відходами до європейських вимог та стандартів, проблемам виникнення несанкціонованих звалищ, підвищення рівня обізнаності населення щодо поводження з відходами.

98831535 c074 42f7 8ab4 6f3115b61105

Шахов Сергій Володимирович, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування наголосив на необхідності впровадження в українське законодавство європейських директив та стандартів щодо поводження з відходами. На противагу вітчизняним реаліям, світова практика свідчить про економічну та соціальну доцільність залучення відходів у господарський обіг, оскільки стає масштабною індустрією, де задіяні сотні тисяч працівників і формуються значні доходи.

Семенець Олександр Степанович, заступник Директора Департаменту з екологічної безпеки – начальник управління поводження з відходами Міністерства енергетики та захисту довкілля України представив присутнім вектори реформування державної політики у сфері управління відходами, зокрема: рамковий закон «Про управління відходами» та регіональні плани управління відходами

yhink656tg

Натрус Сергій Петрович, директор Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації познайомив учасників з практичним досвідом реалізації Програми поводження з відходами у Донецькій області на 2016-2020 рр. та окреслив подальші перспективи рекультивації полігонів ТПВ.

Тимочко Тетяна Валентинівна, голова Всеукраїнської екологічної ліги наголосила на необхідності інтегрованого управління відходами для збалансованого розвитку нашої країни. Важливим є запровадження системи роздільного збирання та переробки відходів на засадах принципу розширеної відповідальності виробника із забезпечення  її дієвими економічними та правовими механізмами.

r6fg89bЛях Вадим Михайлович, міський голова Слов’янська продемонстрував учасникам хід виконання робіт з рекультивації полігону ТПВ міста, діяльність якого була припинена у 2017 році рішенням Слов’янської міської ради, а у 2019 році був започаткований її технічний етап.

Ошурко Денис Вікторович, секретар Краматорської міської ради, розповів про виконання заходів у рамках Програми поводження з відходами у Донецькій області на 2016-2020 рр.: розроблення та затвердження Схеми санітарного очищення міста, оновлення запровадження роздільного збирання побутових відходів та ведення інформаційної кампанії  серед місцевих жителів.

87fyvb

Під час круглого столу «Законодавче регулювання питання рекультивації полігонів та сміттєзвалищ: складності адаптації українського законодавства до європейських вимог та стандартів» модераторами були: Размєтаєв Сергій Володимирович, кандидат юридичних наук, доцент кафедри екологічного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, голова Харківської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги та Недава Олег Анатолійович, народний депутат України VIII скликання. Учасники розглянули питання нормативно-правового забезпечення поводження з тарою і упаковкою, правові аспекти біологічної рекультивації полігонів твердих побутових відходів в Україні на засадах екосистемного підходу, регулювання обмеження використання деяких пакувальних виробів. Дуже цікавим був представлений практичний досвід поводження з відходами в Ясинуватському районі, рекультивації полігону № 5 (село Підгірці, Київська область), кращі практики Балтійських країн щодо рекультивації полігонів ТПВ. Окремої уваги було приділено існуючим прогалинам у правовому полі поводження з відходами.

Вплив полігонів та сміттєзвалищ на стан довкілля та життєдіяльність людей було розглянуто на засіданні круглого столу, модераторами якого були Морозова Тетяна Василівна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та безпеки життєдіяльності Національного транспортного університету, голова Наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги, та Стрижельчик Геннадій Георгійович, кандидат геолого-мінералогічних наук, професор кафедри геотехніки Харківського національного університету будівництва та архітектури. Учасники заходу долучились до розгляду питання моніторингу техногенного навантаження на водойми районів захоронення твердих побутових відходів, екологічних ризиків розміщення полігонів ТБО в межах лесових рівнин України, використання земель під звалищами ТПВ на прикладі Чернівецької області (Україна) та Риги (Латвія) в контексті збалансованого розвитку, шляхів вирішення проблем поводження з ТПВ у м. Курахове, поточного стану поводження з відходами у м. Харків та Харківській області.

Натрус Сергій Петрович, директор Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації, та Тимочко Тетяна Валентинівна, голова Всеукраїнської екологічної ліги, виступили модераторами круглого столу присвяченого особливостям формування місцевих стратегій/програм/планів дій поводження з відходами в контексті децентралізації. Доповідачі поділились з присутніми кращими Європейськими практиками формування та впровадження стратегій поводження з відходами, інформацією про полігони ТПВ у м. Волноваха, шляхами вирішення проблем поводження з відходами Олександрівської селищної ради, впровадженням роздільного збирання побутових відходів в місті Черкаси, досвідом забезпечення екологічно видалення відходів несанкціонованого звалища та рекультивація порушених земель поблизу с. Богородичне Слов’янського району Донецької області.

9c62fa9e 328f 43db 8b65 d725c5d8f7e6Перший день Національного форуму був дуже насиченим: учасники вступали у гострі дискусії,  висловлювали пропозиції та шляхи вирішення даних проблем. На завершення дня також заплановано перегляд та обговорення науково-популярного фільму «Донеччина заповідна: насіння життя».

 8 листопада – другий день Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Другий день Національного форуму «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології» був не менш насиченим першого.

Сьогодні учасники працювали у секціях «Екологічно-дружні технології перероблення відходів та рекультивації територій, порушених внаслідок розміщення промислових та небезпечних відходів в Україні» та «Впровадження освітніх програм та інформаційна політика для підвищення рівня обізнаності представників органів влади та населення щодо поводження з відходами та екологічно-безпечної рекультивації сміттєзвалищ».

9ca23199 7ffc 4dc6 a682 e47dee5d1c64

Збицька Тетяна Миколаївна, в. о. голови Мар’їнської районної державної адміністрації розповіла про основні проблемні питання поводження з відходами у Мар’їнському районі, розташованому на лінії розмежування у безпосередній близькості до зони бойових дій. Завдяки ефективному використанню коштів обласного фонду охорони навколишнього середовища тут проводиться методична робота із забезпечення комунальних підприємств спеціальною технікою, ліквідовуються стихійні сміттєзвалища,плануєтьсябудівництво сміттєсортувальної станції у місті Курахове, що дозволить не тільки забезпечити сортування для наступної переробки та повторного використання в господарській діяльності 15 тис. тонн твердих побутових відходів на рік, а і створить нові робочі місця.

Борук Сергій Дмитрович, доктор технічних наук, доцент кафедри хімічного аналізу, експертизи та безпеки харчової продукції Чернівецького університету імені Юрія Федьковича навів інформацію щодо екологічно прийнятних напрямів використання відходів з високим вмістом паливної складової.

cfa88bc2 f9c1 4d5c ac25 e021be064aff

Досвід та проблеми використання методів пригнічення відходів у джерелі їх утворення – технологічному процесі представив Волошин В’ячеслав Степановичдоктор технічних наук, професор, ректор Приазовського державного технологічного університету.

Виступ Пяних Костянтина Євгеновича, доктора технічних наук, завідувача відділу технологій альтернативних палив Інститут газу НАН України був присвячений технологічним аспектам утилізації ТПВ як енергетичного ресурсу в Україні.

IMG 3866Гелевера Ольга Федорівна, кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка розповіла про шляхи зменшення негативного впливу відходів урановидобувних шахт Кіровоградської області.

Можливості впровадження моделі «рівний-рівному» для підвищення рівня культури поводження з відходами в м. Києві висвітлила Хрутьба Вікторія Олександрівна, доктор технічних наук, доцент, завідувач кафедри екології та безпеки життєдіяльності Національного транспортного університету.

Точена Вікторія Володимирівна, заступник міського голови м. Бахмут розповіла присутнім про комплексний підхід у впровадженні концепції поводження з відходами у м. Бахмут: облаштування контейнерних майданчиків з виділенням за фракціями, стимулювання роздільного збору відходів в приватному секторі, будівництво на території громади сміттє-перевантажувальної станції із сортувальним обладнанням потужністю 60 тис. тонн на рік, проведення інформаційно-просвітницької кампанії серед місцевих жителів.

5d7c9333 15b8 4379 a2c7 0e4b309c461f

Досвід міста Львова щодо необхідності використання екоосвіти у пропагуванні свідомого поводження з побутовими відходами став головною темою виступу Койнової Ірини Богданівни, кандидата географічних наук, доцента кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи Львівського національного університету імені Івана Франка.

Малишева Тетяна Василівна, методист Києво-Святошинського районного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, координатор Київської обласної організації Всеукраїнської дитячої спілки «Екологічна варта» представила дослідження правил сортування побутового сміття, проведення просвітницької роботи серед жителів міста Боярка Київської області.

Войтенко Олена Олександрівна, учитель-методист, учитель початкових класів вищої категорії Лиманського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» №1 Лиманської міської ради Донецької області розповіла про досвід екологічного виховання учнів початкових класів ігровими методами.

73827f77 c3e9 4390 a8aa 697e2829c6c9

Під час дискусійної панелі обговорювались питання глобального масштабу проблеми харчових відходів, ситуацію з харчовими відходами в Україні: причини, джерела, масштаби та утилізація, стан нормативно-правового забезпечення управління харчовими відходами в Україні.

 

030b0be8 b7db 4a50 9d16 c1a305d4fd47Під час екскурсій учасники Форуму також мали можливість ознайомитись з об’єктами рекультивації на території Донецької області.Вони відвідали територію ліквідованого несанкціонованого сміттєзвалища з наступною рекультивацією земель у с. Богородичне Слов’янського району. На полігоні ТПВ міста Слов’янська наразі триває 2 етап рекультивації, учасникам також продемонстрували процес монтажу бентонітових матеріалів.


0ec7348c 320e 44d4 b92d 5ef2b959697dТакож гості Форуму ознайомились з перебігом процесу рекультивації на першій черзі полігону м. Краматорська. Їх увазі був представлений комплекс заходів з відновлення ґрунтового покриву, поліпшення стану та продуктивності земель. Варто зазначити, що друга черга полігону побудована з використанням французької технології, що убезпечує ґрунти від забруднення фільтратами.

91a402af dce7 4039 add2 fedfb3cdb4c6

Кожен з присутніх мав змогу поспілкуватись з фахівцями у сфері поводження з відходами, задати питання. Учасники Форуму висловили пропозиції до Резолюції Форуму, які у подальшому будуть опрацьовані та передані відповідним органам влади.

 

Матеріали Форуму

Проект резолюції Форуму 2019

Програма Національного форуму 7-8 листопада 2019 р.

Збірник Форум 2019

 

Презентації учасників Форуму

Борисевич

Волошин

Ганкевич

Гущенко

Збицька

Лях

Михайленко

Натрус

Недава

Панков

Потоцька

П'яних

Рибальченко

Семенець

Сіваш

Тимочко 1

Тимочко 2

Точена

Хрутьба