Вівторок 19 бер. 2024
Заміни лампу - зміни світ!

ZavodДля виробництва енергії теплоелектростанції спалюють величезну кількість викопного палива – вугілля, торфу, мазуту, природного газу та ін. При цьому виділяються парникові гази, зокрема вуглекислий газ, метан та оксид азоту, які посилюють парниковий ефект, що зумовлює зміни клімату.

20% виробленої в Україні електроенергії витрачається на потреби освітлення. Раціональне використання електроенергії – шлях до збалансованого виробництва та природокористування.

 

lampa21Недоліки ламп розжарювання:

– високе енергоспоживання (95% енергії йде на нагрівання самої лампи, лише 5% – на освітлення);

–короткий термін використання (умовно 1 000 годин);

Виробництво та продаж ламп розжарювання вже заборонили: країни ЄС, США, Австралія, Канада, Японія та ін.

zelena lampa

ЕНЕРГООЩАДНІ ЛАМПИ – ШЛЯХ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ

Переваги люмінесцентних ламп:

– економія електроенергії до 80%;

– тривалість терміну використання за умов правильної експлуатації – до 20 000 годин;

–висока світловіддача;

–виділяє менше теплової енергії порівняно з лампою розжарювання.

Переваги використання світлодіодних ламп:

svetodiodna lampa– економія електроенергії – до 90%;

– термін використання – 50 000 годин;

– не містить шкідливих речовин;

– більша світловіддача;

– висока ударо- та вологостійкість.

В Україні щороку накопичується близько 70 млн відпрацьованих люмінесцентних ламп, а переробляють лише 20% з них.

Всеукраїнська екологічна ліга разом з Програмою розвитку ООН в Україні розпочинає реалізацію пілотного проекту «Заміни лампи – зміни світ!».

Утилізацією ламп займатиметься компанія з перероблення небезпечних відходів «Сігмас ЕКОЛОДЖІ», яка має всі необхідні ліцензії та великий досвід роботи. Лампи завантажують у спеціально обладнану мобільну установку «SystemHerborn», де вони переробляються без викидів в атмосферне повітря та водні об’єкти абсолютно безпечно для навколишнього середовища. Ця установка здатна переробляти 5000 ламп/годину.

 

Негативний вплив відпрацьованих люмінесцентних ламп

soda 343

За висновками експертів, в Україні лише 2% людей читають інструкцію з використання люмінесцентних ламп і свідомо хочуть здати їх на утилізацію. Але в більшості випадків небезпечні лампи разом з побутовими відходами вивозять на сміттєзвалища, де ртуть проникає в ґрунт, або на сміттєспалювальний завод, де їх спалюють.

Всесвітня організація охорони здоров'я відносить ртуть до найнебезпечніших токсикантів для навколишнього середовища та здоров’я людини.

Якщо випадково розбити одну лампу, то вміст ртуті в повітрі в 160 разів перевищить гранично допустиму її концентрацію.Ртуть, потрапляючи до організму людини, накопичується і залишається там на все життя.

Ртуть та її сполуки спричинюють порушення функцій центральної нервової системи людини, отруєння організму, негативно впливають на розвиток плоду під час вагітності, зумовлюють спадкові генетичні зміни у наступних поколінь.

Випасаючи худобу поряд з полігонами та звалищами, на яких є розбиті ртутьвмісні лампи, жителі ризикують отруїтися молоком чи м’ясом тварин.